f l y f i s h i n g . p l 2024.04.19
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Siwka
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Łowiska
Opisy łowisk, zarówno tych w Polsce, jak i za granicą.

Artykuły w kategorii:
(od najnowszych do najstarszych)    
Szmaragdowa Idrijca 2008-06-13
Kilka fotej z malowniczej rzeki Igrijcy w Słowenii.:
" Idrijca.Przepiękna,kryształowa,szmaragdowa rzeka z głębokimi kanionami,ogromnymi głazami i fantastycznymi rybami, gosciła nas na przełomie maja i czerwca. Rzeka która obdarowała nas niezapomnianymi wrażeniami a jej urok zapadł głeboko w mojej pamięci."
Black Earth Creek 2007-05-23
Opis lowiska pstragowego Black Earth Creek w stanie Wisconsin-USA.:
"Slonce zaczelo powoli zachodzic za horyzont. Zaczalem tracic nadzieje na dobry polow..."
River Wandle- Londyn 2007-04-30
Opis niewielkiej rzeczki plynacej w Londynie:
"Chcialbym przedstawic wam typowa rzeczke pstragowa River Wandle."
Rzeka Lagan - Szwecja 2007-02-21
Piekna rzeka za niewielkie pieniadze:
"Pomyslalem sobie, ze wielu z Was tesknie spoglada w strone Szwecji jednak ceny dzialaja odstraszajaco. W zwiazku z tym postanowilem napisac kilka slow o mojej ukochanej rzece. "
Przykłady łowisk muchowych w Bałtyku Zachodnim 2006-04-11
W słonej wodzie:
"Zgodnie z obietnicą przedstawiam czytelnikom po dwa łowiska niemieckie i duńskie które sam poznałem.

Meklenburgia/Niemcy
Zezwolenie na Bałtyk (Ostsee, czyt. ostzyj) można kupić w sklepach wędkarskich. Cena: 20,- Euro za rok. "
Rzeka Blau/Jura Szwabska/Wirtenbergia II 2005-02-14
Cześć II - opis łowiska i okolicy:
"Źródło rzeki Blau, zwane Blautopf, leży w miasteczku Blaubeuren na zboczach Jury Szwabskieg. Jest najwydajniejsze w Niemczech i wypływa z podłoża wapiennego. Tylko po długich deszczach ulega zamęceniu, co z reguły sprzyja wędkowaniu."
U stóp Łysej Góry 2005-01-14
Opis dopływu ostrawicy:
"Kam jen oko dopadne
Švarne slezské hory jsu,
Než tve slunko zapadne
Hore synku, na Lysu!

(...)

(Petr Bezruč „Na Lysu”)"
Znad górnej Vltavy 2004-11-16
Opis łowiska:
"Na południu Czech w miejscu gdzie łączą się granice trzech republik leży niezwykła kraina. Gęste lasy i masywne choć łagodne wzniesienia ciągną się nieprzerwanym pasem poprzecinane krętymi dolinami licznych rzek...Tak w skrócie można określić czym jest Park Narodowy Szumawa (Přirodní Park Šumava) "
Walia cz. 3 2004-09-04
Lowiska poludniowej Walii:
"Breacon Beacons to najwiekszy Park Narodowy Wielkiej Brytani.Pomiedzy pieknymi gorami poludniowej Walii przebijaja sie setki rzek,rzeczek i strumieni.Zbudowane przez czlowieka zbiorniki zaporowe fantastycznie wtopily sie w naturalne otoczenie,a krystalicznie czysta woda i rybne rzeki to raj dla milosnikow wedkarstwa muchowego."
W krainie Radegasta 2004-08-04
Opis Czeskiej Rzeki:
"Mimo zapowiadanej na ten dzień, słonecznej pogody, masywy Beskidu Morawskiego pokryte są gęstym kobiercem ołowianych chmur. Na cieszyńskim przejściu, przekraczamy polsko – czeską granicę w minorowych nastrojach. Niestety Czechy witają nas mgłą i deszczem... "
Malše 6p – Květoňov 2004-08-02
Opis łowiska:
"W ostatnim opracowaniu dotyczącym łowisk Republiki Czeskiej przedstawiłem górny odcinek rzeki Malše, prawobrzeżnego dopływu Wełtawy. To opracowanie poświęcam natomiast jednemu z podrewirów rzeki Malše – zbiornikowi „Květoňov” "
Wye cz.2 2004-06-24
Letnia wyprawa na rzeke Wye:
" Tym razem rzeka przywitala nas w zupelnie innej sceneri.Od zielonego koloru bolaly az oczy.Woda zdecydowanie nizsza,rzeka niby ta sama,ale zupelnie inna,letnia. Najwazniejsze,ze tak samo piekna."
Malše 2004-06-04
Opis czeskiej rzeki:
"Malše jest prawobrzeżnym dopływem Wełtavy (Vltavy) Jej źródła leżą na terenie Austrii, niemal na styku tego kraju z Republiką Czeską. Początkowo jest rzeką graniczną, a od miejscowości Dolní Dvořištĕ staje się czeską rzeką. "
Znad zeszłorocznej Rzeki 2004-06-01
Opis rzeki:
"Jeden z upalnych dni na przełomie lipca i sierpnia. Mglisty i chłodny ranek. Bezchmurne niebo zwiastuje gorący dzień. Ojciec podwozi mnie w górną część rzeki Białki Tatrzańskiej, nieco poniżej miejscowości Jurgów. I tak, jak dokładnie rok temu na położonej pośród pól drodze zostaję sam, otoczony od południa wspaniałą koroną Tatr."
Bĕlá Jesenická 2004-04-26
Opis łowiska:
"Jadąc z Opavy w kierunku Krnova zauważymy wyraźną zmianę krajobrazu. Lekko pofałdowane wzgórza nieco się wyostrzą, stanąc się za Krnowem niewielkimi górami. Po minięciu tego miasta, jadąc doliną malowniczej Średniej Opavy będziemy piąć się coraz wyżej. Za Vrbnem towarzysząca nam dzika i wyzłocona otoczakami rzeka stanie się niewielkim potokiem a niedługo potem zaniknie pośród kniei. "
Parę słów o Głuchej – część trzecia 2004-03-17
kolejna część opisu opolskiej rzeki:
"„Poniżej Bystrzyny, Białą przegradza most, a tuż za nim...” Tymi słowami zakończyłem poprzednią część miniprzewodnika po Białej Głuchołaskiej. W tej części przedstawię dość długi odcinek rzeki od Nowego Świętowa, do miejscowości Przełęk. Rybami, które na tym odcinku rzeki mogą trafić się muszkarzom są klenie, lipienie, bardzo nieliczne pstrągi potokowe, w niektórych miejscach płocie, jelce a także okonie. "
Lipieniowe ostatki 2004-03-16
Foto-relacja z zakonczenia:"Zimowego sezonu lipieniowego 2003-2004":
"Wyprawe z poczatkiem marca planowalismy juz dosc dlugo.Pierwszym celem byla Cumbria i rzeki tam plynace.Odleglosc jednak okazala sie zbyt duza."
Opawa 2004-03-01
Opis rzeki:
" Na słynnej mapie Ptolemeusza, uczonego aleksandryjskiego z II wieku n. e. zaznaczone jest pewne miejsce. Górzyste łańcuchy narysowane są tam niczym ciągnące się sznury pereł. Pod nimi widnieje napis: SUDETI MONTES. . . "
Ochrona Populacji Lipienia w Środkowym Dunajcu 2004-02-29
Rozprawa ichtiologa okręgu NS, poświęcona populacji dunajeckiego lipienia:
"Lipień (Thymallus thymallus) jest cenną, zwłaszcza dla wędkarstwa rybą sportową. Znajomość jego biologii jest niezbędna dla prowadzenia właściwej gospodarki rybackiej."
Hluchová, pstrągi i „San Beskido” 2003-12-30
Opis łowiska u naszych południuowych sąsiadów:
"Hluchova (po polsku Głuchówka) jest jednym z większych prawobrzeżnych dopływów, zasilających górną Olzę. Na całej długości rzeczka ta zaliczana jest do wód pstrągowych. "
Parę słów o Głuchej – część druga 2003-12-22
Kilka słów o rzece:
"Jakiś czas temu przedstawiłem na naszej stronie przygraniczny i miejski odcinek Białej Głuchołaskiej. Niedługo potem nadszedł okres ochronny lipienia, więc dopiero teraz przedstawiam drugą część tekstu o Białej Głuchołaskiej. Dodatkowo przypominam, że odcinek, który poprzednio opisałem stał się częściowo matecznikiem. "
Morawice - lekcja pokory 2003-12-05
Opis czeskiej rzeki:
"Moravice (Morawica) jest największym dopływem Opavy. Podobnie, jak jej dłuższa siostra, wypływa z gór Hruby Jesenik (z południowej strony szczytu Vysoka hole –1464mnpm). Prawie na całej długości rzeka ta należy do wód „pstruhovych”. "
Moja 5p 2003-11-26
Opis jednego z czeskich rewirów Olzy:
"5 p to trzykilometrowy odcinek czeskiej Olzy. Jest to też ostatni uznany za „pstruchovy” odcinek tej rzeki na terenie Republiki Czeskiej. Po raz pierwszy trafiłem tu parę lat temu. Z wędką przemierzam tę rzekę już trzeci rok i obecnie do tradycji weszły moje wyjazdy nad Olzunię."
Grabka 2003-06-13
Opis miejscówki:
"Dunajec, rzeka nad która stawiałem swoje pierwsze wędkarskie kroki. To rzeka , którą miałem szczęście poznać od przysłowiowej podszewki. Nie jeden z nas, przeżył tu swoje niezapomniane chwile. Niejeden z nas, wraca wspomnieniami tutaj, w swoje ulubione miejsca."
Płań czarnego bociana (epizod trzeci)-kilka wspomnień znad Białki 2003-05-22
Białka część III:
" To wydarzyło się już w nieistniejącym a cudownym wręcz miejscu. Ci którzy je pamiętają stwierdzą jednogłośnie, że czegoś tak osobliwego na terenie naszego kraju już nie ma. Mowa tu o zejściu się Dunajca z Białką. "
W porannej mgle (epizod drugi) – kilka wspomnień znad Białki 2003-05-13
Białka część II:
"To był dopiero dzień! I wcale nie było to dawno, bo tego lata. Przyjechaliśmy na pole namiotowe nad rzeką pomiędzy Dębnem a Frydmanem, czyli tam, gdzie Białka wpada do Zalewu Czorsztyńskiego. Pamiętam, że przyjechaliśmy w poniedziałek wieczorem. "
Rzeka pięknego snu – kilka wspomnień znad Białki 2003-05-06
Część I o Białce Tatrzańskiej:
"Jest piękny letni zmierzch. Rzeka szumi krystalicznymi nurtami po granitowych otoczakach. Stoję nad nią sam, w głębi wspaniale widoczne masywy gór, a przede mną kilometry pięknej wody."
Mohaka 2003-04-28
Relacja z NZ:
"Chcę przedstawić rzekę, jakich niewiele już chyba na świecie zostało. Taką, jaką zastali ją pierwsi ludzie, którzy się nad nią zjawili, ale także zmienioną w kierunku, który nas interesuje najbardziej – zamieszkałą przez wspaniale walczące i wyrośnięte pstrągi. "
Raba koło Pcimia – propozycja na utęsknioną wiosnę. 2003-04-14
Łowisko Raba:
"Już kilkadziesiąt lat z muchówką i plecakiem przemierzam koryta polskich rzek i rzeczułek w poszukiwaniu prawdziwej wędkarskiej przygody. Na kapeluszu pozostawionym (przez grzyby) gdzieś na stoku Sobla Tylmanowskiego, brakowało już miejsca na haftowane nazwy wód w których, miałem szczęście wędkować."
Otava 7 do 8a 2003-02-27
Trochę o naszych południowych sąsiadach:
"Czeska Bohemia ma w sobie coś z pradawnych, podobnych do północnych krajobrazy. "
Biała między Bielskiem a Białą 2003-02-20
Opis rzeki:
"Na tę niewielką rzeczkę wybrałem się w ubiegłym roku podczas wizyty w serwisie Skody (niedaleko FSM). Wiedziałem,że mimo obietnicy wykonania przeglądu w ciągu 1,30 godz. Przeciągnie się to z różnych powodów i dlatego zabrałem wędkę ze sobą. "
Parę słów o Głuchej 2003-01-22
Opis łowiska:
"Mianem „Głucha” pieszczotliwie nazywamy z kolegami Białą Głuchołaską, jedną z moich ulubionych zimowych rzek. O tym łowisku wypowiadałem się już na stronie, przedstawiając bardzo ogólnie cały jej odcinek, znajdujący się na terenie Polski. "
Tęczaki z Raby 2003-01-20
Zimowa propozycja:
"Od paru lat mam okazję łowić na łowisku specjalnym prowadzonym na Rabie przez J. Jeleńskiego. Jako że płynie przez Myślenice, miasto w którym mieszkam od urodzenia, więc jestem stałym klientem łowiska. "
Wspomnienie z jesieni 2003-01-06
Propazychje łowisk Mikołaja:
"Jaki mieliśmy wrzesień, każdy wie. Pierwsze parę dni miesiąca przypominało jeszcze lato, ale już później nastąpiły diametralne zmiany w aurze. Niestety na gorsze, przez co kilka wypraw planowanych ma ten miesiąc musiałem odwołać, a wszystko to przez wysokie stany wód, które „przewalały się” na planowanych łowiskach. Niedobrze, ale trzeba sobie radzić."
Saale 2002-12-11
Rzeki naszych sąsiadów (Niemcy):
"Rzeka, którą chciałem przedstawić, płynie przez teren naszego zachodniego sąsiada, Niemiec. Przed rokiem 1989 był to teren, jak wiadomo byłego NRD. Również w NRD rzeki wykorzystywano przede wszystkim gospodarczo, nie zważając na życie biologiczne w nich. "
Moje alternatywne rozwiązania 2002-11-18
Tekst o Wiercicy:
"Tytuł mówi sam dla siebie, i już pewnie wielu Szanownych Kolegów wie o co chodzi. Tymi „alternatywnymi rozwiązaniami” dla mnie są łowiska, gdzie bez względu na warunki atmosferyczne (ściślej chodzi mi o długotrwałe opady) mogę skutecznie i ciekawie powędkować. "
Jak to się robi w Nowej Zelandii 2002-10-28
Tekst opisuje wędkarstwo w NZ:
"Nowa Zelandia nie jest dobrze znana polskim muszkarzom. Ci, którzy coś jednak o niej słyszeli lub czytali, na pewno zatknęli się z wizerunkiem Pstrągowego Raju. Jak jest naprawdę, lub inaczej, z czym polski muszkarz ma do czynienia w praktyce postaram się opisać poniżej."
Jesienna OLza 2002-10-09
Opis Olzy:
"Chciałbym zaprosić na jesienny spacer wzdłuż cieszyńskiej Olzy. Dzisiejszy odcinek proponuje rozpocząć na ujściu Bobrówki. Rzeka usypała tu po ostatniej wielkiej wodzie podwodną ostrogę. "
Ostrawica 2002-07-31
Opis Ostrawicy, największego obok Olzyi Opawy czeskiego dopływu Odry.:
"Ostrawica (Ostravice), bo o niej będzie mowa to jeden z największych obok Olzy i Opawy; czeskich dopływów Odry. Źródła Ostrawicy a właściwie dwóch Ostrawic - Czarnej (Černa Ostravice) i Białej ( Bilá Ostravice) znajdują się na terenie Beskidu Śląsko - Morawskiego (Moravsko - Slezske Beskydy)."
Skawica 2002-07-31
Drugie opracowanie Mikołaja Hassy dotyczące Skawicy:
" O Skawicy i Skawie wspominałem już w kilku wcześniejszych opracowaniach. Teraz podzielę się z Kolegami tegorocznymi wrażeniami z tych rzek. "
Górska Warta 2002-07-31
Mikołaj Hassa opisuje górski odcinek Warty:
" Mimo, że Wartę widywałem wcześniej już wielokrotnie, łowienie na muchę w tej rzece zawsze było dla mnie czystą abstrakcją. Nadszedł jednak taki czas, że i tam trafiłem z muchowym zestawem."
Maj nad wodami Jury 2002-07-31
Majowa Sztoła i Kanał Kopalni Piasku Szczakowa okiem Mikołaja Hassy:
"Sztoła i Kanał Kopalni Piasku Szczakowa to dwie nietypowe rzeczki płynące na skraju Jury Krakowsko - Częstochowskiej, pomiędzy Jaworznem i Olkuszem. czytelnicy naszej strony zapewne spotkali się już z nazwami tych łowisk, a teraz mamy maj, a w tym miesiącu rzeczki te są szczególnie atrakcyjne dla muszkarzy."
W krainie buczyn i zawilców 2002-07-31
Mikołaj Hassa opisuje kilka pstrągowych rzeczek w okolicach Cieszyna.:
"Tytuł może mało mówi, bo zawilce i buczyny towarzyszą wielu naszym łowiskom, ale jednak jest region, gdzie to wszystko wygląda szczególnie pięknie. Ja trafiłem tam i zainteresowałem się tymi wodami właściwie przypadkowo. Ale na szczęście w odpowiednim momencie. O co chodzi ? O kilka małych rzeczek płynących nieopodal Cieszyna."
Koszarawa 2002-07-31
Kontynuacja opisów dopływów Soły autorstwa Mikołaja Hassy:
"Koszarawa jest największym dopływem Soły. Rzeka ta mimo łatwego dojazdu i swego położenia w bardzo atrakcyjnym regionie Polski, jakim jest Beskid Żywiecki, należy do rzek słabo znanych wędkarzom muchowym."
Biała Głuchołaska 2002-07-31
Mikołaj Hassa przedstawia Białą Głuchołaską i jej okolice.:
" Jest w naszym kraju pewna dziwna kraina. Gdy jestem tutaj, wydaje mi się, że czas stanął w miejscu, a ludzie tu mieszkający nagle stąd odeszli i zostawili wszystko już dawno temu. Potężne opuszczone fabryki, puste dworce kolejowe, na których nie ma żywej duszy, niewiadomego przeznaczenia stare budynki w lasach, kilometry torów kolejowych, po których nic już nie jeździ. "
Biała Lądecka 2002-07-31
Mikołaj Hassa opisuje łowiska sudeckie - Białą Lądecką:
"Ten tekst jest kontynuacją opracowań na temat łowisk sudeckich. Teraz tematem będzie pierwsza większa rzeka Kotliny Kłodzkiej, patrząc od wschodu - Biała Lądecka."
Olza 2002-07-31
Mikołaj Hassa opisuje Olze - rzekę dwóch republik.:
"Głęboko, w zacisznej, beskidzkiej dolince, leży stara i przy tym niezwykle malownicza miejscowość, posiadająca specyficzny, nigdzie indziej w tych górach niespotykany charakter. "
Czarna Przemsza 2002-07-31
Mikołaj Hassa przedstawia Czarną Przemsze - łowisko komercyjne :
"Wędkarstwo muchowe dla wielu ma swój urok wtedy, gdy realizowane jest w dzikiej, najlepiej górskiej scenerii. Jednak niestety większość naszych rzek nie płynie już w takim otoczeniu jak przed laty, jednak także i tam warto jeszcze zatrzymać się z muchówką. "
Górna Wisła część II 2002-07-31
Odcinek drugi - od jazu w Harbutowicach, do granic wody górskiej.:
"Jaz w Harbutowicach, graniczy pomiędzy odcinkiem górnym, który opisałem w pierwszej części opracowania, a odcinkiem dolnym, który przedstawię tutaj teraz. Uchodząca powyżej tego jazu rzeka Brennica, dostarcza Wiśle bardzo sporą ilość wody."
Górna Wisła część I 2002-07-31
Górna Wisła - pstrągowa królowa - od źródeł do Harbutowic:
" Wisła ma swój początek w bajkowej scenerii. Warto odwiedzić to miejsce, gdzie rodzi się Królowa polskich rzek. Źródła tej rzeki znajdują się w Beskidzie Śląskim. Tam z lesistych zboczy, jednego z głównych wzniesień tego pasma, Baraniej Góry bije ogromna ilość malowniczych źródlisk."
Poprad 2002-07-31
Czwarta część Dopływów Dunajca w całości poświecona Popradowi.:
"Poprad jest największym dopływem Dunajca. Jego długość wynosi 170 km. Rzeka ta posiada swoje źródła na terenie Słowacji. Dokładniej w Tatrach Wysokich. Na terenie naszego kraju znajduje się jednak tylko 63 km tej rzeki, która wita się z Dunajcem niedaleko Starego Sącza. "
Brennica 2002-07-31
Mikołaj przedstawia Brennice, jeden z najciekawszych wędkarsko dopływów górnej Wisły:
"Wielu z wędkujących na górnej Wiśle, zna bardzo dobrze ujście tej niepozornie wyglądającej rzeczki, bo jest to bardzo popularne i rybne miejsce. "
Soła część II 2002-07-30
Druga część opisu Soły:
" W poprzednim opracowaniu dotyczącym rzeki Soły, przedstawiłem odcinek górny tej rzeki, czyli rzekę od źródeł, do ujścia do Zalewu Żywieckiego. Za fragment środkowy Soły, uważam rzekę od zapory w Porąbce ( jezioro Międzybrodzkie) do mostu drogowego w miejscowości Łęki, z wyłączeniem zbiornika zaporowego Czaniec, który jest najmniejszym zalewem utworzonym na rzece Sole."
Górna Soła 2002-07-30
Mikołaj Hassa opisuje kolejną południową rzekę.:
" Jest w naszym kraju pewne miejsce charakteryzujące się niezwykłą malowniczością. To ziemia żywiecka, która stanowi jedną z najatrakcyjniejszych krain Polski. Łagodne lecz wysokie pasma górskie kształtują ten piękny obszar. To tutaj właśnie leży popularny i dobrze znany turystom Beskid Żywiecki, który zachował jeszcze w wielu miejscach pierwotną dzikość i tajemniczość. "
Łosośna i Biała Tarnowska 2002-07-30
Piąta część artykułów z serii "Dopływy Dunajca":
" Biała i Łososina to ostatnie duże dopływy Dunajca, najpiękniejszej naszej dużej górskiej rzeki. Łososina, której nazwa wiele mówi, istotnie gościła w swoich nurtach tego wspaniałego króla naszych ryb. Starsi górale jeszcze pamiętają te tak naprawdę niezbyt odległe czasy, kiedy to potężne stada tych ryb kończyły swoje długotrwałe i karkołomne wędrówki w wodach Dunajca i licznych jego dopływów."
Dopływy Dunajca część III 2002-07-30
Dopływy Dunajca, część III od zapory do ujścia Popradu:
" Po opuszczeniu przełomu pienińskiego, Dunajec wpływa na teren dużego uzdrowiska. To znana wielu Szczawnica. Tutaj także wolno nam będzie w tej rzece wędkować, bo opuszcza ona tu Pieniński Park Narodowy. Mnogość łownych miejsc, jakie znajdują się tu na Dunajcu wręcz zaskakuje. "
Dopływy Dunajca część II 2002-07-30
Najpiękniejsze dopływy Dunajca okiem Mikołaja Hassy, część II:
"Od zejścia się Białego i Czarnego Dunajca w Nowym Targu, powstaje Dunajec, który płynie na wschód i po kilkunastu kilometrach napotyka Jezioro Czorsztyńskie. Rzeka na tym odcinku niestety nie posiada atrakcyjnych wędkarsko dopływów, choć sama jest niezwykle ciekawą pod względem wędkarskim i widokowym."
Dopływy Dunajca część I 2002-07-30
Najpiękniejsze dopływy Dunajca okiem Mikołaja Hassy:
"Na terenie naszego kraju znajduje się spora ilość rzek należących do wód krainy ryb łososiowatych. Dunajec jednak tutaj zajmuje miejsce szczególne, a jego dolina systematycznie odwiedzana jest przez całe rzesze wędkujących, zresztą nie tylko na sztuczną muchę, ale preferujących także inne metody połowu ryb."
Rzeki Jury 2002-07-30
Przegląd łowisk Jury Krakowsko-Częstochowskiej:
"Jura Krakowsko - Częstochowska to niezwykle atrakcyjny turystycznie obszar Polski południowej. Piękne, leśne wzniesienia, wąwozy, liczne jaskinie oraz ciągnące się przez wiele kilometrów fantastyczne skalne formacje, towarzyszące im ruiny średniowiecznych zamków i mnóstwo jeszcze zachowanych osobliwości przyrody potrafią zachwycić każdego, kto odwiedzi to miejsce. Dodatkowo teren ten odwadnia dość gęsta sieć rzek i potoków, z których wiele jeszcze stwarza takie warunki, że żyją i rozmnażają się w nich ryby szlachetne."
Czarny Dunajec 2002-07-30
Czarny Dunajec od źródeł do połączenia w Nowym Targu:
"Dolina Kościeliska należy do jednej z najbardziej urokliwych dolin Tatr Zachodnich, bowiem swe niezwykłe piękno zawdzięcza rozmaitym formom krajobrazowym właściwym dla terenów wapiennych. Liczne jaskinie, skalne wąwozy, fantastyczne kształty turni oraz bardzo wydajne źródła to sceneria która towarzyszyć nam będzie, gdy odwiedzimy to miejsce."
Biały Dunajec 2002-07-30
Biały Dunajec od źródeł do połączenia w Nowym Targu:
"Biały Dunajec po Czarnym jest drugą źródłową rzeką Dunajca. Ma ona także początek w Tatrach Zachodnich. Jednak mimo to, że wody te płyną w bardzo niewielkiej odległości od siebie, panują na nich zupełnie odmienne warunki przyrodnicze i geologiczne. "
Dunajec 2002-07-30
Opis Dunajca od połączenia w Nowym Targu do końca krainy pstrąga i lipienia:
"Po połączeniu się wód Białego i Czarnego Dunajca, bardzo spora już rzeka płynie na terenie kotliny Nowotarskiej w kierunku wschodnim. Mimo, że miejski gwar jest na zejściu się tych rzek dość mocno odczuwalny (zwłaszcza dla lubiących ciszę, spokój i leśne otoczenie), są tutaj bardzo rybne miejsca."
Wiercica 2002-07-30
Częstochowskie pstrągi Mikołaja Hassy:
"Około 30 kilometrów na wschód od Częstochowy, znajduje się bardzo miła i urokliwa, jurajska dolinka. Pełna ona jest różnych atrakcji turystycznych, a płynąca tam rzeczka Wiercica, ma taki charakter i rybostan, że śmiało można polecić ją muszkarzom. "
Dopływy Skawy 2002-07-30
Pierwsza część opisu wędkarskich dopływów Skawy:
"Skawa, mimo że jest dużą rzeką, ma o wiele mniej atrakcyjnych wędkarsko dopływów. Jest tak ze względu na geologię terenu, przez który płynie ta rzeka. Właściwie z potoków zasilających Skawę, tak naprawdę do wędkowania nadaje się tylko cztery. Są to trzy dopływy lewobrzeżne i jeden prawobrzeżny. "
Skawa (część II) 2002-07-30
Druga część opisu Skawy pióra Mikołaja Hassy:
"Poniżej mostu drogowego w Suchej Beskidzkiej ostatnio rzeka wytworzyła nowe ciekawe miejsca. Wcześniej były to dość nieciekawe płycizny. Jakiejś 800 metrów poniżej tej przeprawy rzekę zasila duży, lewobrzeżny dopływ. To Stryszawka. "
Skawa (część I) 2002-07-30
Mikołaj przedstawia Skawę:
"Wędkarzom naszego regionu jest nazwa tej rzeki na ogół dobrze znana. Skawa to charakterystyczny, karpacki dopływ Wisły. Jest rzeką średniej wielkości, jej długość osiąga niespełna 100 kilometrów."
Dopływy Soły część II 2002-07-30
Mikołaj opisuje wędkowanie w dopływach Soły:
"Soła jest rzeką posiadającą bardzo dużą ilość zasilających ją dopływów, jednak oprócz sporej Koszarawy inne posiadają prawie zerowe znaczenie wędkarskie. A szkoda bo wielkość, górski charakter tych wód oraz warunki, jakie rzeki te stwarzają, powodują, że mogłyby należeć one także do rzek systematycznie odwiedzanych przez wędkarzy muchowych."
Łowisko Piaseczno 2002-07-16
Krótka relacja Maćka Wilka z otwarcia łowiska Piaseczno:
"Po raz pierwszy o łowisko Piaseczno usłyszałem od Artura Banachowskiego pod koniec zimą 2000 r. Artur mówił samym łowisku I o tym że być może będzie osobą prowadzącą to jak się wyrażał wędkarskie eldorado."
Dunajec odcinek graniczny 2002-07-15
Andrzej Sabała opisuje graniczny odcinek Dunajca.:
"Uff ! wreszcie nadszedł 1 czerwca- Sromowce otwarte!. Wielu czeka na tę chwilę niemalże jak na mannę z nieba i chyba trochę tak to wygląda. Dunajec na odcinku Sromowce do ujścia Marcelowego Potoku to zupełnie inna woda niż ten "górny".."

<< Powrót

Galeria zdjęć
Bośnia 2023
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Ustawa o ochronie
zwierząt

Nie trzeba być
jakimś wielkim
prorokiem, żeby
stwierdzić, że
wcześniej lub
później ktoś uzna,
że C&R/No Kill, nie
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus