f l y f i s h i n g . p l 2019.12.14
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2017-05-10
Super woda do łowienia.
średni poziom, jętka około południa
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2019-11-20
niski stan czystej wody
Nasze wzory
Spider
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Łowiska:
Rzeki Jury

autor: Mikołaj Hassa, opublikowane 2002-07-30

Jura Krakowsko - Częstochowska to niezwykle atrakcyjny turystycznie obszar Polski południowej. Piękne, leśne wzniesienia, wąwozy, liczne jaskinie oraz ciągnące się przez wiele kilometrów fantastyczne skalne formacje, towarzyszące im ruiny średniowiecznych zamków i mnóstwo jeszcze zachowanych osobliwości przyrody potrafią zachwycić każdego, kto odwiedzi to miejsce. Dodatkowo teren ten odwadnia dość gęsta sieć rzek i potoków, z których wiele jeszcze stwarza takie warunki, że żyją i rozmnażają się w nich ryby szlachetne.
 
Jurajskie rzeki charakteryzuje dość duży spadek oraz znaczna żyzność co dobrze wpływa na wzrost, rozwój i kondycję ryb.
Główną cechą, charakteryzującą jednak te wody jest fakt, że są one bardzo trudne technicznie i na wielu z nich warunkiem koniecznym aby osiągnąć jakiekolwiek wędkarskie efekty, jest perfekcyjne opanowanie dozwolonych tam metod połowu.

Biała Przemsza jest jedną z głównych rzek Jury południowej. Mieszkańcom Śląska i Zagłębia nazwa tej rzeki kojarzy się niestety z najgorszym ściekiem w kraju. Sytuacja na tej rzece w ciągu ostatnich lat uległa znacznej poprawie do tego stopnia, że ryby występują znowu na całej długości Białej. Natomiast na odcinku górnym dominującym gatunkiem jest pstrąg potokowy. Początkowy odcinek Białej ma bardzo malowniczy charakter. Potężne zakrzaczenie jednak czyni łowisko bardzo trudnym, czego wynikiem jest praktycznie zerowa presja wędkarska na tej rzece. Łowisko oferuje większe możliwości spinningistom, niż muszkarzom. Ciekawe miejsca znajdują się na rzece w okolicy Golczowic, Kluczy i Błędowa. Niżej rzeka jest mniej ciekawa. Będąc w Błędowie warto zobaczyć Pustynię Błędowską, największy obszar odkrytych piasków w kraju.

Centuria to pierwszy spory prawobrzeżny dopływ zasilający Białą Przemszę. Mimo niewielkiej długości niesie on dużą ilość bardzo czystej wody. Centuria ma charakter podobny do pomorskich rzek. Tworzy liczne zakola i głębokie doły z dużą ilością pstrągowych kryjówek.
Dominują tutaj raczej drobne pstrągi, jednak systematycznie łowione są okazy duże. Łowisko bardzo ciekawe, choć dość mocno kłusowane.

Sztoła to kolejny, największy z dopływów Białej Przemszy. Rzeka ta swój początek posiada na obrzeżach przemysłowego miasta - Bukowna, następnie mijając je szerokim łukiem wpływa w tereny leśne.
Tworzy wspaniałe miejsca przez kilkanaście kilometrów swego biegu. Liczne przełomy, powalone drzewa i szmaragdowego koloru woda to sceneria w jakiej wędkuje się nad Sztołą.
Obok pstrąga potokowego, który licznie zamieszkuje wody tej rzeki można także trafić sporego tęczaka. Rzeka wielu możliwości zarówno dla spinngistów, jak i dla muszkarzy. Sztoła łączy się z Białą Przemszą pod Sławkowem. Jest jej lewobrzeżnym dopływem.

Nieco niżej ujścia Sztoły, także z lewej strony do Białej wpada Kanał Kopalni Piasku Szczakowa, najbardziej znana i oblegana woda dorzecza. Tutejsze pstrągi słyną z potężnych rozmiarów. Dodatkowo w łowisku na całej długości pstrągowi towarzyszy lipień. Otoczenie Kanału to tereny poeksploatacyjne kopalni piasku podsadzkowego. Łowisko w wielu miejscach jest gęsto zarośnięte roślinnością zanurzoną, co gdzieniegdzie uniemożliwia wędkowanie. Występuje tutaj obfitość bezkręgowców, zwłaszcza kiełża, co powoduje dużą skuteczność jego imitacji.

Wymienione łowiska należą do ZO PZW Katowice. Na całej długości są one wodami krainy ryb łososiowatych i lipieni i dozwolona tutaj jest tylko przynęta sztuczna. Wyjątek stanowi tylko Kanał Kopalni Piasku Szczakowa, gdzie obowiązuje zakaz spinningowania w okresie od 01. 09 do 31.01, a wymiar ochronny pstrąga potokowego w odróżnieniu od innych wód dorzecza wynosi 30 cm.

Tekst: Mikołaj Hassa
foto Jarek Jurasz

Biała Przemsza


Centuria


Centuria


Sztoła


Sztoła


Sztoła


Pstrąg z kanału


<< PowrótOceń artykuł >>

Galeria zdjęć
Mokras
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
W temacie dosyć
popularnym, czyli o
paszoku ciąg dalszy
src="imx/icons/smile
.gif" border="0">

Witam. Zapraszam na
film - świeżutki,
cieplutki... https:
//youtu.be/Pu5DVV70T
qY Pozdrawiam.
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus