f l y f i s h i n g . p l 2019.11.17
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2017-05-10
Super woda do łowienia.
średni poziom, jętka około południa
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2019-11-12
lekko podniesiona, czysta woda
Nasze wzory
Nimfa no. 1
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Łowiska:
Black Earth Creek

autor: Tomasz Talarczyk, opublikowane 2007-05-23

Slonce zaczelo powoli zachodzic za horyzont. Zaczalem tracic nadzieje na dobry polow...
 
Rzeka wygladala jak martwa. Moimi nimfami nie zainteresowal sie nawet najmniejszy pstrazek. Wtem latajace dookola mnie chrusty zaczely masowo siadac na wodzie. Zobaczylem pierwsze koleczko,drugie trzecie.. Drzacymi rekoma przezbroilem wedke na sucha muche. Zaczalem skradac sie do najblizszego koleczka. Delikatnie polozylem chruscika ponad stanowiskiem wychodzacego pstraga. Pierwsze przeplyniecie i nic. Drugi rzut w to samo miejsce. Delikatnie smuze chrustem po powierzchni i nastepuje potezne uderzenie! Ryba wybiera mi w mgnieniu oka luz linki z reki i wyskakuje w powietrze. Po kilku mlynkach laduje w podbieraku. Szybko mierze pstraga-17 cali (okolo 42cm). Fotka i pstrag wraca do swojego krolestwa. Katem oka widze kolejnego pstraga zbierajacego chrusty tuz powyzej mnie. Szybko wiaze nowa muche,zeby nie sploszyc go miedzywymachami. Podaje muche dokladnie na jego stanowisko. W momencie gdy mucha dotknela powierzchni wody nastapil atak! Tym razem pstrag poddaje sie szybciej, ale jest dwa centymetry wiekszy-44cm. Dopiero teraz zauwazylem, ze zrobilo sie ciemno i czas wracac do samochodu. Szkoda,bo dookola mnie wciaz slychac ataki pstragow...
Black Earth Creek jest niewielka rzeczka plynaca kilka kilometrow od Madison- stolicy stanu Wisconsin. Szerokosc rzeczki wacha sie od 4 do 12 metrow. Dno w wiekszosci jest piaszczyste i kamieniste. Dominujacym gatunkiem jest pstrag potokowy,ktory odbywa naturalne tarlo. Ponadto Blach Eart Creek zarybiana jest pstragiem teczowym ktory znajduje tu wspaniale warunki do wzrostu i osiaga rozmiary 50-60cm. Organizacja "Trout unlimited" uznala Black Earth Creek za jedna ze stu najlepszych rzek pstragowych USA. Na znacznym odcinku rzeki obowiazuje calkowity zakaz zabierania ryb oraz nakaz uzywania hakow bezzadziorowych. Najlepszymi muchami na pocatku sezonu okazaly sie " rabiane slajzury" oraz nimfy: Hare's ear i klasyczna brazka-dosc mocno obciazone. Od maja wystepuja masowe rojki chruscikow i oliwkowych jeteczek. Wszyscy wedkarze czekaja jednak na poczatek czerwca kiedy to zaczyna roic sie Hexagenia, ktora do zludzenia przypomina nasza jetke majowa. Cala rzeka przez kilka dni wrze od zerujacych na niej pstragow!
Tak wiec jezeli kiedykolwiek znajdziecie sie w przepieknym stanie Wisconsin, odwiedzcie Black Earth Creek. Naprawde warto.
Wodom Czesc-Tomasz Talarczyk

Przepieknie ubarwiony potokowiec


Moj ulubiony lakowy odcinek


<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Piotr Lech
Super Tomek! Miło jest "usłyszeć" głos Przyjaciela Raby zza oceanu. Dobrze, że się nie rozstajesz z muchówką. Chociaż rzeczka chyba nie byłaby w moim stylu - brak kamieni, głazów i innych przeszkód, o które można sobie połamać nogi.
Salmo01
Black Earth Creek jest jedna z najblizszych rzeczek pstragowych w poblizu Madison,na ktorym lowi chyba najwieksza liczba muszkarzy z Chicago czy Millwaukee,Madison-jadac zas dalej na zachod czy polnocny zachod,kilkadziesiat mil,napotkamy dziesiatki podobnych potokow z mniejsza presja wedkarska,dziewiczym krajobrazem i pelnych pstragow, gdzie lowienie ryb powyzej 40cm jest norma.
Swietny artykul-krotki lecz tresciwy opis.Pozdrawiam!
Tomasz Talarczyk
Piotrus-mysle,ze mimo wszystko rzeczka spodobala by Ci sie. W wiekszosci jest bardzo zakrzaczona,mnostwo w niej powalonych drzew, podbytych burt brzegowych, ktore az prosza sie o przeprowadzenie streamera lub nimfy.
Do Salmoo- masz racje-spotykam nad rzeka wielu wedkarzy z Chicago i Millwaukee. Na poczatku sezonu byl ogromny tlok,ale teraz jest juz pusciutko. Dzisiaj jade nad Mount Vernon Creek. To tylko pol godzinki od mojego domu:)
Pozdrawiam-Tomasz Talarczyk
Salmo01
To masz spoko, bo z tej aglomeracji chicagowskiej trzeba byloby jechac co najmniej dobrych 3 godzin-to nie jest wypad na jeden wieczor,czy dzien -trzeba zaplanowac caly weekend jak dla mnie.Pozdrawiam z wietrznego miasta.
JacekP
Fantastycznie Tomku, że znalazłeś tam w dalekim kraju, miejsce gdzie będziesz mógł położyć na wodzie sztuczną muchę. Chyba każdy Wędkarz marzy o poznawaniu nowych łowisk, które w swej łaskawości obdarzą go pięknymi rybami.Tak trzymaj ! Co zobaczysz to Twoje :-)
Pozdrawiam serdecznie
Jacek Płachecki

Galeria zdjęć
Klecho
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Jak rozwinąć
skrzydła?!

Tylko dla Orłów
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus