To niewielkie rzeczki, właściwie potoki, ale nadają się już do wędkowania a zwłaszcza sama rzeka poniżej ich złączenia się. To revir Ostravice 6, typowa górska woda pstrągowa z dużą ilością potokowca. Łowisko urokliwe lecz mocno reagujące na opady lub ich brak. Granicami odcinka są od góry źródła rzeczek, od dołu most na szosie Fr?dek - Mistek - Čadca w miejscowości Staré Hamry.
Niżej zaczyna się największy i najbardziej malowniczy w tym regionie górski zbiornik zaporowy, z licznymi zatokami i bocznymi odnogami - Šance. Przejrzystość wody jest tak duża, że można zajrzeć w głąb na dobre parę metrów. Tam jednak łowić nie wolno. Trudno.
Poniżej zapory Ostrawica jest rzeką już dużą. To revir Ostravice 4. Rzeka jest tu dość zmienna. Malownicze, skalne wąwozy w których ona płynie przeplatają się z odcinkami uregulowanymi, ale tam także są ciekawe miejsca. Najładniej prezentuje się rzeka pomiędzy miejscowościami Ostravice i Nova Dedina.
Czysta woda szumi po skalnych progach, poniżej których są kilkumetrowe doły. Częste są także płytkie bystrza z pojedynczymi, wystającymi z wody dużymi głazami. Brzegi są mocno zakrzaczone i wysokie, dzięki czemu mimo licznych domków letniskowych i ośrodków położonych nieopodal, nad rzeką jest spokój. Tutaj głównie zasiedlają rzekę niewielkie pstrągi potokowe, ale towarzyszą im za to ładne lipienie.
Poniżej wymienionych miejscowości do rzeki wpada duży potok Čeladenka. Miejsce złączenia się rzek to ciekawe miejsce.
Niestety trochę niżej znajduje się jaz, który odprowadza większą część wody do młynówki. Poniżej niego rzeka jest mniej atrakcyjna. Młynówka wraca do rzeki kilka kilometrów niżej w mieście Frydlant nad Ostravici. Tutaj Ostrawica ma już inny wygląd. Strome brzegi łagodnieją, a oprócz długich i rozlanych płani pojawiają się także sztuczne betonowe progi. Pstrągom i lipieniom zaczyna towarzyszyć też kleń i inne ryby.
Następny odcinek to Ostravice 3. To trzeci i ostatni fragment rzeki, należący do wód "pstruchowych". Zaczyna się on przy moście drogowym łączącym Pržno z Frydlantem. Na początku, zaraz za mostem pierwsze kilkaset metrów rzeki to z pozoru nieciekawe i płytkie bystrza, jednak nieco niżej, za mostkiem kolejowym zaczynają się potężne dziury. To jedno z najlepszych łowisk dużych pstrągów na rzece. Także piękną i ciekawą jest Ostrawica w miejscowości Baška. Tam znów zaczynają się dzikie miejsca - skalne wąwozy i naturalne wodospady.
Revir Ostravice 3 kończy się przy jazie na terenie miasta Frýdek - Mistek. Poniżej jest ona wodą nizinną. Okolica przez którą płynie rzeka, to typowy beskidzki krajobraz.(Moravskoslezske Beskydy). Na uwagę zasługuje tutaj wyniosła kulminacja - Lysá Hora, o wysokości 1323m. To najwyższy szczyt czeskich Beskidów.
Z zakwaterowaniem nie ma problemu, wszystkie nadrzeczne miejscowości posiadają ciekawe oferty.
Odnośnie wędkowania, mankamentem rzeki są częste wahania poziomu wody spowodowane pracą zapory. Może to być niebezpieczne, bo Ostrawica potrafi wezbrać o metr w ciągu kilku minut! Spotkała mnie już taka niespodzianka.
Koła wędkarskie znajdują się we Frydlancie i we Frydku Mistku, główną organizacją zarządzającą wszystkimi wodami regionu (Moravskoslezsky Kraj) jest ČRS Ostrava, ul. Jahnova 14.
Tekst: Mikołaj Hassa
Photo :Adam Hassa , Andrzej Zawada
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.
Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.