f l y f i s h i n g . p l 2024.03.01
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Phatagorva variant
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Technika
Jak skutecznie łapać, czyli opis technik połowu.

Artykuły w kategorii:
(od najnowszych do najstarszych)    
Głowice rzutowe i wędziska muchowe –zasady dobrania. 2007-06-23
Kilka słów o głowicach:
"Michał Szypuła, któremu odpowiedziałem na to pytanie w forum FF, prosił mnie bym przedstawi te zasady szerszemu gronu czytelników. Tekst więc dydykuję młodym adaptom naszej pasji, rozszeżających swój „arsenał”. Ekspertów przepraszam za uproszczenia. "
dwuręczne szaleństwo 2007-05-27
kilka uwag na temat dwurecznych wędek:
"Moja przygoda z wędkami dwuręcznymi trwa zaledwie kilka lat, żałuję tylko że tak późno się za to na poważnie wziąłem. Nieco tu winy falstartu jaki wykonałem na początku mojej nie łatwej drogi"
Wędkarstwo muchowe w Bałtyku Zachodnim 2005-09-22
Kilka słów o innym wędkarstwie muchowym:
"Prolog
Gronsund jest cieśniną między duńskimi wyspami Falster i Seeland. Każdego roku w końcu wiosny olbrzymie ławice cierników wabią dorsze. Wieczorne ataki dorszy na powierzchni wody wzbudziły w miejscowym wędkarzu o nazwisku Bork pytanie, czy nie można by złowić dorsza na muchę? Z braku doświadczenia wybrał suchą „Iron Blue Dun” na haku nr. 10. Eksperyment się udał."
Techniczne właściwości sztucznych much 2005-07-31
Parę słów o sztucznych muchach:
"Czytając komentarze do poszczególnych wzorów much w galerii stwierdzam, że poglądy co do ich właściwości technicznych u komentatorów chatu są bardzo różne, a po części po prostu błędne. Choć nie jestem znakomitością wśród „krętaczy“, chciałbym się podzielić uwagami powstałymi podczas mojego dziesięcioletniego stażu przy kręceniu much oraz przez analizę literatury fachowej z wielu krajów. "
Świnka na nimfy. 2005-07-07
sposób połowu świnki na nimfy:
"Optymalnym środowiskiem dla świnki jest kraina lipienia oraz brzany. Najbardziej odpowiadają jej te partie rzeki gdzie bardzo wartkie odcinki zmieniają się z wolniejszymi głębokimi płaniami. Najczęściej spotyka się ją nad dnem żwirowatym, twardym, bardzo jej też odpowiada panujący bilans tlenowy. "
WIDELNICA 2004-07-16
Kazik Żertka o widelnicy i nie tylko..:
"Rzeka, którą charakteryzuje duża prędkość nurtu, kamieniste podłoże, duże nasycenie tlenem oraz stosunkowo niska temperatura wody, jako biotop, zasiedlany jest przede wszystkim przez widelnice (Plecoptera) z historyczno-ewolucyjnego punktu widzenia jest to archaiczna grupa owadów, których występowanie stwierdza się do tzw. "krainy lipienia" (granica epiritronu i metaritronu)"
Lubię tęczaki 2004-06-21
Kuba zdradza swoje tęczakowe muchy:
"To musiał być przełom lutego i marca... Jeszcze śnieg zalegał na brzegach, ale było powyżej zera. Dzień był spokojny, bez wiatru. Trochę szaro, jak to na przedwiośniu, ale przyjemnie."
Zimowa troć na muchę 2004-01-22
Porady i wskazówki Mariusza Bednarskiego dla zimowych łowców troci:
"Sezon trociowy rozpoczęty. Po pierwszych dniach oblężenia, nad pomorskimi rzekami zrobiło się nieco spokojniej. To dobra pora, aby spróbować swych sił w podchodzeniu troci metodą muchową."
Łowimy z prądem 2003-06-06
Tym razem Jason opisuje podstawową technike stosowaną przy łowieniu "z prądem":
"W poprzednim artykule Jason opisał technikę mendingu pod prąd, w poniższym tekście rozwija cykl poświęcony technice rzutu, opisując jak skutecznie prezentować muchy przy łowieniu z prądem."
Streamer na Wiśle 2003-05-15
Kilka słów o streamerze:
"W cyklu rozmowy z Kazem dzis chcielibyśmy przybliżyć wiślanego streamera. Mam nadzieję że temat będzie interesujący i może ktoś z rad udzielanych przez Kaza skorzysta.

Kozo, jak to z tym streamerem jest?"
Łowienie na jeziorach 2003-05-07
Kilka słów o łowieniu pstrąga na jeziorze:
" Chcielibyśmy przedstawić kilka spostrzeżeń z wciąż egzotycznego dla polskich wędkarzy muchowych – połowu pstrąga na jeziorach z łodzi i z brzegu. "
Wiosna- Sucha mucha nad Dunajcem 2003-05-04
Dunajec - Wiosna - Sucha:
"Kiedy tylko mogę wyskoczyć na ryby i nadarza się w trakcie wędkowania sposobność połowienia na suchą, nie mam żadnych wątpliwości z podjęciem decyzji. Jest to moja ulubiona metoda połowu i w każdych okolicznościach poświęcam się jej bez reszty."
Ustawienie przelotek. 2003-03-27
Zbrojenie wędziska:
"Jakiś czas temu jeden z kolegów opublikował na stronach FF artykuł o własnoręcznie zrobionej wędce muchowej. W tekście tym pojawiło się pytanie o sposób znalezienia odpowiedniego rozstawu przelotek. Pozwolę sobie więc skreślić kilka zdań na ten temat. "
Wędka do "suchej" 2003-01-30
Kilka słów o doborze kija:
"Najważniejszym elementem naszego wyposażania, który rzutuje na jakość łowienia jest z pewnością umiejętnie dobrana wędka."
PUPA 2002-12-28
Opis techniki łowienia:
"Zdarzają się takie dni nad wodą, kiedy można odnieść wrażenie, że w rzece nagle przybyło ryb. Powierzchnia wody wprost gotuje się od oczek, małe, średnie I duże ryby wykazują wielką aktywność w pogoni za masowo pojawiającymi się owadami."
Mending pod prąd 2002-12-15
Prezentacja muchy przy łowieniu "pod prąd" wg. Jasona Borgera.:
"Pomimo barier językowych, które dzielą Polskę i USA, wędkarstwo muchowe posługuje się własnym językiem. Bez wypowiadania słowa, każdy z nas doskonale rozumie i czuje, co to znaczy być nad wodą. Uciąg prądu, delikatny trzepot skrzydełek jętek i chruścików, magiczny dźwięk zbieranej z powierzchni muchy nie wymagają tłumaczenia. "
Wędkowanie w sztucznych progach. 2002-12-03
na progach:
"Progi. Olza, Wisła, Brennica, Koszarawa, Żylica, Czarny i Biały Dunajec. Ich dopływy. Długo by wyliczać. Wszystko dawno temu odmienione, ale żyje dalej, choć teraz inaczej. Ryby nie miały innego wyboru. Przyroda walczy. Przyjrzyjmy tym rzekom. Pomyślmy tak, jak myślą zamieszkujące je pstrągi. Właśnie pstrągi, bo one najlepiej radzą sobie w tego typu wodach. Lipienie są więźniami. "
Pstrągowa Zelandia – trochę bardziej naukowo 2002-12-02
O pstrągu z NZ:
"Dlaczego Nowa Zelandia ma tak inne łowiska pstrągowe niż inne części świata? Prawdopodobnie nie jest na to pytanie odpowiedzieć łatwo i bynajmniej jest to moją intencją. Jednak, jeśli można ten temat nieco rozjaśnić, to bardzo chętnie spróbuję. "
Sznur Muchowy- Część II- rdzeń 2002-11-26
Kontynuacja rozważań dt. sznurów muchowych:
"Pierwsze nowoczesne linki muchowe charakteryzowały się tym, że rdzeń – core był zalany tworzywem – coating. Tak było 60 lat temu i tak jest i dziś. Niby nic się nie zmieniło. "
Sznur muchowy - Część I - Historia 2002-11-21
Trochę historii na temat linek muchowych:
""Linki z włósia końskiego dawno już poszły w zapomnienie a miejsce ich zajęły o całą wieczność lepsze, trwalsze, odporniejsze jedwabne. Od dobrej linki wędkowej wymaga się, by była trwałą, silną, stosunkowo cienką i nie posiadała skłonności do skręcania się lub tworzenia węzłów."

J. ROZWADOWSKI. "
Raczki 2002-11-21
Brzana na muchę:
"Brzana zawsze nobilitowała wędkarza. Jakże często na początku rozległej płani, czy też w sąsiedztwie dużych głazów na nimfę, zamiast lipienia czy pstrąga następowało mocarne branie."
Na nimfe 2002-11-19
Tekst o łowieniu na długą nimfę i nie tylko:
"Łowienie na nimfę ma swoich zagorzałych wielbicieli. Co prawda niektórzy z nas twierdzą, że jedyną „słuszną” metodą muchową jest sucha mucha, jednak wyniki łowiących „inaczej” są w niektórych wypadkach dużo lepsze od tych uzyskiwanych przez klasyków."
Streamer na dużej mętnej wodzie. 2002-10-14
Łowienie na streamera:
"Najczęściej na streamera łowie wiosną, wówczas tak naprawdę można poznać skuteczność tej metody. Jest to ten czas gdy na naszym puchowcu czy zonkerze wieszają się największe pstrągi. "
Wisła i Długa Nimfa 2002-08-23
Wiślana długa nimfa Kaza Szymalo.:
"Kazimierz „Kazo” Szymala, mistrz Europy z 1998 roku i multimedalista wielu innych imprez światowych i europejskich otrzymał zadanie opracowania tego tematu i przybliżenia go gościom strony internetowej www.flyfishing.pl "
Wyprawa życia część II 2002-08-06
Co zabiera ze sobą w nieznane Steen Larsen - fotograf i podróżnik.:
"Spytacie, dlaczego właśnie Steen jest moim idolem w kwestii bagażu. Przecież każdy zna własne potrzeby najlepiej i sam jest w stanie optymalnie się spakować.."
Wyprawa życia 2002-07-31
Maciej Wilk opisuje jak przygotować się do "wyprawy życia":
"Wyprawa życia, czyli wyjazd w nieznane często samolotem. Wyjazd, do którego często szykujemy się całymi miesiącami. Przygotowujemy listy sprzętu. Pytamy znajomych co wziąć co może się przydać. Staramy się za wszelką cenę zmieścić w 25- 30 kilogramach bagażu. "
Mokra Mucha 2002-07-31
Kadrowicz Piotr Konieczny przedstawia jak skutecznie łowić mokrą muchą.:
"Na mokrą muchę łowię chętnie, gdy tylko pozwalają na to warunki. Metoda nie wymaga wnikliwej obserwacji przynęty czy sznura jak przy łowieniu na suchą muchę lub nimfę. "
Krótka Nimfa 2002-07-31
Kadrowicz Stanisław Guzdek przybliża tajniki polskiej nimfy.:
"Łowienie na krótką nimfę najczęściej kojarzy się z wędkarzem stojącym po pachy w wodzie, beznamiętnie młucącego wodę. Jednak nic bardziej mylnego.."

<< Powrót

Galeria zdjęć
Bośnia 2023
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Autorskie projekt
kołowrotka muchowego

Witam społeczność
wędkarska, liczę na
waszą pomoc w
realizowaniu moich
marzeń w naszej
wspólnej
pasji. Mój...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus