f l y f i s h i n g . p l 2021.10.15
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Black King v.
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Technika:
Sznur muchowy - Część I - Historia

autor: Maciej Wilk, opublikowane 2002-11-21

"Linki z włósia końskiego dawno już poszły w zapomnienie a miejsce ich zajęły o całą wieczność lepsze, trwalsze, odporniejsze jedwabne. Od dobrej linki wędkowej wymaga się, by była trwałą, silną, stosunkowo cienką i nie posiadała skłonności do skręcania się lub tworzenia węzłów."

J. ROZWADOWSKI.
 
Tymi słowy J.Rozwadowski opisywał idealny sznur muchowy. Pomimo tego że od opublikowania Poradnika upłynął już ponad wiek słowa te są ciągle aktualne. Ciągle oczekujemy od linki muchowej aby była ” trwałą, silną, stosunkowo cienką i nie posiadała skłonności do skręcania się lub tworzenia węzłów”.

Na to jak dany sznur zachowuje się ma wpływ wiele czynników. Będą to materiały z jakich został wykonany, trzpień sznura, co użyto do wykonania powłoki, kształt sznura, jego gładkość i inne. Postaram się omówić te wszystkie elementy, jednak za nim przejdę do opisywanie nowoczesnych sznurów muchowych cofnijmy się na chwile do przeszłości, do czasów gdy powstawały pierwsze sznury muchowe.

Pierwsze wzmianki o łowieniu ryb zawarte zostały w książce Æliena „ Prawdziwa historia” . Tam obok opisu wędki, muchy- możemy odnaleźć pierwsze wzmianki o sznurze muchowym. Jak wyglądał ten pierwszy sznur muchowy? Otóż była to linka nie przekraczające 1,8 m długości wykonana prawdopodobnie z końskiego włosia. Linka była tej samej długości co wędzisko. Zestawem takim trudno było zaprezentować muchę dalej niż na trzy metry a maksymalnie można było podać ją na odległośc 3,6 m Trochę blisko? Tu napewno oburzą się amatorzy krótkiej nimfy i powiedzą – Taka sama długość sznura jak i wędziska to idealna długość. No tak ale trzeba dodać że ten pierwszy zestaw wykorzystywano prawdopodobnie do połowu na suchą muchę, a to już nie taki ideał.

Myślę ze do takich samych wniosków doszli następcy Macedończyków (pierwszy tekst o sztucznej musze opisuje połowy w Macedonii), bo w następny tekście omawiającym sprzęt wędkarski zestaw do połowów muchowych wygląda już całkiem inaczej. Wędzisko ma długość 3,6 m sznur jest dwa razy dłuższy, na końcu wisi makra muszka. Do wykonania sznura używa się ciągle końskiego włosia Autorzy XV-wiecznego manuskrypty nie wspominają o samym kształcie sznurów. Dopiero w późniejszych tekstach z XVII wieku można odnaleźć wzmianki o kształcie sznura muchowego. Sznur ten jest koniczny! Wykonywano go ze splecionego włosia końskiego w ten sposób że początek był z sześciu włosów a końcówka była z trzech. W tamtych czasach pojawiły się na rynku pierwsze sznury wykonane z jedwabiu. Jednak na upowszechnienie jedwabnego sznura trzeba było czekać kolejne dwa wieki.

Wiek XIX przyniósł również upowszechnienie kołowrotka. Taki rozwój sprzętu pozwolił ówczesnym wędkarzom na prezentację muchy na niesamowite odległości, rzucali oni muchę na dystans około 20 m. Sam jedwab okazał się doskonałym materiałem do produkcji sznurów. Mocny, dający się doskonale formować w koniczny kształt, a po impregnacji uzyskujący poślizg na przelotkach.

Można powiedzieć że koncepcja sznura wykonanego z jedwabiu o kształcie DT przetrwała aż do połowy XX wieku. W tym to czasie powstaje pierwszy sznur muchowy, który możemy nazwać nowoczesnym. Narodziny tego sznura mają miejsce w kuchni Leona Martucha, w tym to właśnie miejscu trzech przyjaciół: Leon Martuch, Clere Harris i Paul Rottiers rozpoczynają pracę nad stworzeniem sznura nowej generacji. Po wieloletnich próbach i testach przyjaciele wprowadzają na rynek wczesne prototypy tego co dziś jest znane pod nazwą AIR CEL. Czyli pierwszy nowoczesny sznur muchowy.

Maciej Wilk

W drugiej części zostaną opisane materiały, z których wykonuje się linki muchowe.
W trzeciej budowa.


Końskie włosie. Z tego materiału wykonane były pierwsze sznury muchowe. Materiał mocny, ten na zdjęciu to wiązka splecionego włosia która jest używana przez Mongołów do wiązania jurty.


Współczesna jedwabna linka muchowa. Producentem jest Phoenix Line. Koszt takiego sznura to około 800 zł.


Leon Martuch w kuchni pracuje nad swymi sznurami


Pierwsze Air Cele


Cortland 333 - jedna z pierwszych linek nowej technologii


<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Jaro
Super - byle takich więcej i z jeszce większą dawką szczegółów.
Jarek Jurasz
Macku - odwaliles kawal fajnej roboty znajadujac wszystkie informacje historyczne. Super. Kiedys mi powiesz czy byla to tylko jedna ksiazka, ktora wspominasz, czy wiecej.

Galeria zdjęć
Wag- koniec sezonu 2021
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Gdzie te dawne lasy,
puszcze?

Sprawdzamy? Szukamy?
Początkowe lata 20
wieku. Lata przed
Pierwszą i Drugą
Wojną Światową. Tu
też ich brak.
Może...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus