f l y f i s h i n g . p l 2022.08.16
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Kvisa
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Jak zrobić:
Chruścik

autor: Maciej Wilk, opublikowane 2002-07-31

Wykonanie imitacji chrusta jest czymś na tyle prostym ze może to już zrobić początkujący wędkarz.
 
Użyte materiały:
Haczyk AK 706BL
Nić Uni Czarna 8/0 W
Lameta ołowiana: 0,6
Sierść królika
Body Glass XS (V-rib)
Body Strech
Żyłka 0,15
Mazaki do much.

Zobacz też podobne muchy 1 2 3
Poniższą muchę można wykonać w wielu odcieniach od brązu poprzez lekki pomarańcz wszystkie odcienie zieleni a nawet czarny.
Krok 1
Zaczynamy jak zwykle od umocowanie nici wiodącej.
Krok 2
Następnie nawijamy ołów tu użyta została lameta 0,6. Taka właśnie grubość lamety pozwoli nam na zachowanie prawidłowych proporcji, bo trzeba pamiętać że na tułów zostanie nawinięty jeszcze Body Glass, który dodatkowo pogrubi całą muchę.
Krok 3
Po nawinięciu lamety wzmacniamy ję nicią wiodącą, tę czynność należy koniecznie wykonać bo w innym wypadku lameta może się obruszyć na naszej musze i będzie ona nie trwała. Następnie przymocowujemy żyłkę która będzie uwypuklać segmenty nimfy.
Krok 4
Kolejną czynnością jaką wykonujemy to obok żyłki przymocowujemy nicią wiodącą Body Glass. Tu użyłem cienkiego, chociaż grubszy prawdopodobnie uwydatnił by segmenty muchy to jednak cała konstrukcja mogła by być trochę za bardzo "wypasiona".
Krok 5
Zielonego Fluo użyłem specjalnie z uwagi na to że zwykle chruściki mają jaśniejszy brzuszek niż grzbiet. Jednak kolor lekko złamane ciemniejszym dubbingiem. Body Glass jest transparentny wiec stosunkowo prosto jest operować odcieniami nimfy dubbingiem.
Krok 6
Dubing nakładam dwukolorowy na nóżki ciemniejszy jednak nie czarny. Ten dubbing przy uszku jest dobrze wyczesać aby lepiej zostały zaprezentowane nóżki nimfy.
Krok 7
Następnie przechodzimy do obwinięcia muchy Body Glassem. Nawijam go w ten sposób że początkowo jest nawijany ciasno zwój koło zwoju a następnie na ciemniejszym fragmencie zostawiam wolną przestrzeń z pod której wydostaje się dubbing imitujący nóżki.
Krok 8
Po nawinięciu Body Glassa Przechodzimy do położenia pochewki Osobiście kładę ją w ten sposób że nicią wiodącą przymocowuje Body Sterch przy uszku haczyka następnie naciągam ją na całej długości haczyka i przywiązuje żyłką.
Krok 9
Następnie przewijamy żyłką całość tułowia. Dzięki zastosowaniu Body Glassa jest to czynność. Zastosowanie grubszego Body Glassa. pozwoliło by na że zwoje żyłki pokrywały by się ze zwojami tego materiału. Jednak tu żyłka przeskakuje co 3 zwoje Body Glassa.
Krok 10
Odpowiednio obcinając wystającą pochewkę imitujemy narządy rodne chruścika. Zaletą takiego umocowania pochewki jest brak wypukłości przy ogonku.
Krok 11
Po przewinięciu żyłki nawijamy główkę, którą następnie lakierujemy. W zasadzie w takiej postaci mogła by muchę zostawić jednak t tym wypadku dla lepszego efektu dodatkowo przeciągnąłem nimfę ciemno oliwkowym nie zmywalnym mazakiem. Mucha gotowa.

<< PowrótOceń artykuł >>

Galeria zdjęć
Rena, Norwegia 2022
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Esbecko, ubecka
mafia w PZW?

Np. Nowy Sącz czy
Krosno. Znam wielu
Kolegów będących
działaczami w tych
okręgów, nie chcę
wymieniać nazwisk.
I...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus