f l y f i s h i n g . p l 2024.04.23
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
BAITFISH
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Informacje:
List otwarty do Zjazdu PZW

autor: Flyfishing, opublikowane 2001-08-03

Pstrąg potokowy w polskich rzekach staje się ginącą rybą. Dzieje się tak mimo rosnących zarybień. Z różnych powodów naturalne tarło rodzimych populacji przestaje się liczyć, bo przystępuje do niego coraz skromniejsza liczba ryb. Nie trzeba być prorokiem, by przy rosnącej presji wędkarzy przewidzieć przyszłość. Wystarczy przyjrzeć się potokom w Europie. Wędkarstwo pstrągowe stanie się albo elitarną przyjemnością dla nielicznych (prywatyzacja i komercjalizacja - np. Austria czy zachodnie Niemcy), albo wszyscy będziemy łowili ryby wielkości dłoni (powszechna, pozbawiona znaczących ograniczeń dostępność - np. Francja, Hiszpania, Włochy).
 
Wydaje się, że przyszedł moment na podjęcie radykalnych działań na rzecz ochrony pstrąga potokowego. Oczywiście wymagają one kompleksowego planu, który opierałby się na sprawdzonych w świecie wzorach. Jednak już dziś, zanim taki plan powstanie i wejdzie w życie, z wielu możliwych działań należy podjąć, te które są najprostsze i najskuteczniejsze.
Dlatego, zwracamy się do Zjazdu PZW o przyjęcie uchwały zobowiązującej Okręgi Polskiego Związku Wędkarskiego gospodarujące na wodach "Krainy pstrąga i lipienia" do tworzenia odcinków, na których obowiązywałaby zasada no kill - nie zabijaj. W ten sposób ochronione zostaną przynajmniej matecznikowe odcinki rzek. Fragmenty te powinny znaleźć się pod szczególną pieczą Państwowej i Społecznej Straży Rybackich.
Nikt do tej pory nie wymyślił prostszej i skuteczniejszej metody ochrony ryb. Na najbardziej renomowanych łowiskach, zwłaszcza tych zagrożonych wędkarską presją, od USA po Austrię, Szwajcarię i Niemcy a nawet Skandynawię, właśnie w ten sposób chroni się najcenniejsze odmiany miejscowych salmonidów. Jeśli chcemy w przyszłości łowić duże, okazowe ryby, nie możemy ignorować tej prawdy. Jest nas zbyt wielu, by łowiecki model wędkarstwa, z pozyskiwaniem mięsa jako celem wędkowania, był do utrzymania na każdej wodzie. Jeśli tego nie zrozumiemy i już dziś nie podejmiemy odpowiednich kroków, to być może jutro właściciel wód, czyli Państwo opierając się na opinii biologów, uzna nas za winnych wyginięcia tej wspaniałej ryby i wydzierżawi "nasze" rzeki i potoki innym gospodarzom. Zwracamy się do delegatów i pstrągarskiej społeczności o popracie tej inicjatywy. W naszym przekonaniu będzie to pierwszy krok w celu stworzenia sprawnie działającego, kompleksowego systemu ochrony najpiękniejszej z ryb - pstrąga potokowego, a w przyszłości także innych, równie zagrożonych gatunków.

Podpisali:
A. Banachowski, M. Brodziński, M. Jagiełło, P. Jedliński, J. Jeleński, M. Kochman, G. Łoszewski, P. Mroczek, K. Napora, K. Nowak, J. Nyk, J. Ostrysz, J. Pałka, A. Pukacki, A. Sikora, F. Szajnik, J. Szczeciński, M. Szymański, W. Węglarski, A. Witkowski, A. Wysocki, P. Piskorski, K. Zacharczyk, R. Zaworski.

Indiwidualne i zbiorowe listy z poparciem incjatywy prosimy przesyłać na adres Wiadomości Wędkarskich, z dopiskiem "Pstrąg - no kill"
WW ul. Twarda 42, 00-831 Warszawa

<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Darek Idus
W najnowszej historii polskiego wędkarstwa pamiętam kilka tego typu Listów Otwartych, na które nikt nie udzielił odpowiedzi i z których nic nie wynikło. Podobny los czeka tenże.
Sławek Stec
Ciężko się przebić ale próbować trzeba!
jan kowalski
Jestem za no-kill! Tylko co dalej? Co z rozplenionym kłusownictwem. Kontrole owszem są ale w godzinach urzędowania wędkarzy a nie kłusowników. Górna Wisła czy Brennica to idylla dla kłusowników- stąd niektóre odcinki są wręcz wyczyszczone z pstrągów(porównuję do okresu sprzed 10 lat). Co ze ściekami? Postawiono setki nowych domów, niektóre na wałach Brennicy, a gdzie idą ścieki? Każdy wędkarz widzi co się dzieje po deszczu! Ochroną trzeba się zająć kompleksowo! Ja mogę wypuszczać wszystkie pstrągi tylko samo takie działanie praktycznie nic nie da. Warto pamiętać że PZW i PSR mają odpowiednie instrumenty prawne do ochrony naszych ukochanych pstrągów. Tylko trzeba z nich korzystać! Życzę powodzenia wszystkim, którzy robią cokolwiek dla ochrony naszych pstrągów i górskich rzek.
JS
Popieram idee autorow i podpisuje sie obiema rekoma. Przyslowiowe za piec dwunasta wybilo !!!
R. Cios
No-Kill najłatwiej wprowadzić na rzekach górskich takich jak San, Dunajec, Poprad, Skawa... bo są łatwe do upilnowania i tam jest mniej kłusoli.

Galeria zdjęć
Bośnia 2023
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Ustawa o ochronie
zwierząt

Nie trzeba być
jakimś wielkim
prorokiem, żeby
stwierdzić, że
wcześniej lub
później ktoś uzna,
że C&R/No Kill, nie
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus