f l y f i s h i n g . p l 2022.08.16
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Kvisa
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Jak zrobić:
Jętka Majowa

autor: Leszek, opublikowane 2001-07-31

Mocujemy haczyk nr 10 w imadle w tym przypadku TMC 2312 2 * L , następnie smarujemy trzonek haczyka szelakiem, w odległości ok. 3 mm od uszka haczyka przywiązujemy nic wiodącą.
 
Wykonujemy skrzydełka muchy. W tym celu bierzemy szaro nakrapiane pióro pokrywowe kaczki krzyżówki i wycinamy pęczek. Długość dobieramy tak by była mniej więcej długości tułowia. Z wyciętych piór formujemy pędzelek, przykładamy do haczyka i przywiązujemy nicią wiodącą. Ustalamy położenie pędzelka poprzez postawienie piór pionowo i ich podwiązanie z drugiej strony, następnie dzielimy pęczek na dwie równe części i przewiązujemy w tzw. ósemkę. Po umocowaniu skrzydełek przywiązujemy ogonek złożony z kilku promieni tzw. mallarda. Potem przymocowujemy czarną nić jedwabną. Następnie przywiązujemy żyłkę 0,20 mm do trzonka haczyka w miejscu przymocowania skrzydełek zakończoną supełkiem, długości tułowia przyszłej muchy. Żyłka po przymocowaniu powinna być skierowana węzełkiem do góry i wygięta tak jak tułowie muchy na zdjęciu. Teraz bierzemy sierść sarny i wycinamy cienki pędzelek i przymocowujemy do trzonka haczyka w miejscu wiązania skrzydełek, końce sierści skierowane w kierunku węzełka żyłki, w tym samym miejscu przywiązujemy też wąskie pasmo antronu koloru kremowego. Chwytamy antron i nawijamy tułów muchy przykrywając sierść sarny. Nawijamy tak aż do wspomnianego węzełka żyłki, supełek ów zapobiega przed zsunięciem się antronu, wracamy nawojami w kierunku skrzydełek. Formujemy ostatecznie tułów tak by był zwężający się w kierunku ogonka i nie był za gruby. Mocujemy antron nicią wiodącą tuż przy skrzydełkach. Z kolei chwytamy za czarną nić i nawijamy przeciwlegle po tułowiu tworząc segmenty tegoż tułowia. Obcinamy wystające końce sierści sarny tuż przy supełku żyłki. Pozostało zrobić jeżynkę, wykonujemy ją z brązowych piór szyjnych koguta i kuropatwy. Pióro kogucie mocujemy przy skrzydełkach po stronie tułowia i nawijamy dwa ewentualnie trzy zwoje, następnie przechodzimy nicią z drugiej strony skrzydełek i nawijamy podobnie jeżynkę z pióra szyjnego kuropatwy. Tworzymy główkę muchy , zakańczamy i malujemy ją szelakiem.
Krok 1
Gotowa muszka

<< PowrótOceń artykuł >>

Galeria zdjęć
Rena, Norwegia 2022
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Esbecko, ubecka
mafia w PZW?

Np. Nowy Sącz czy
Krosno. Znam wielu
Kolegów będących
działaczami w tych
okręgów, nie chcę
wymieniać nazwisk.
I...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus