f l y f i s h i n g . p l 2025.01.22
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Rhithrogena wet fly v.
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Sport:
MMP i jesienny "dublet"

autor: Józef Lach, opublikowane 2009-11-11

Tak jak w zeszłym roku, i tym razem nie skoncentruję się na samym przebiegu ostatnich trzech zawodów GPP , a bardziej skupię się na zwycięzcach i podsumowaniu tegorocznego GPP. Rekordowa ilość 133 seniorów i 19 juniorów ponownie zagościła w tym roku w Krościenku nad Dunajcem , aby nad królową górskich rzek rywalizować o najwyższe trofea.
 
Nad Dunajcem na długo przed MP (7 dni przed imprezą teren zawodów jest zamknięty dla zawodników i kierowników drużyn) można było zaobserwować pilnie trenujących zawodników .Wprawne oko mogło wychwycić jak wielu wędkującym, bardzo niski i klarowny górny Dunajec (sektor A) sprawia wyraźne kłopoty w skutecznym łowieniu . W takich warunkach praktycznie na każdym ze stanowisk , trzeba było by się wykazać wszechstronnością stosowanych metod, by być bardziej skutecznym od innych . Skalę trudności powiększało i to ,że tym razem Dunajec tuż przed samymi mistrzostwami nie został dodatkowo dorybiony (no i bardzo dobrze), i trzeba było się odnajdywać na dzikich lub częściowo już zdziczałych rybach. Niestety opady tuż przed samymi zawodami sprawiły , że i tym razem królowała nimfa , i jak się potem okazało "nowotarskie gumisie" ( czyt. glajcha z ogonkami ) znowu okazały się najskuteczniejszą przynętą tych mistrzostw . A oto efekty rywalizacji .

Wyniki indywidualne :
1. Z. Zasadzki 15 pkt
2. A. Wnękowicz 16 pkt
3. A. Zasadzki 21 pkt
4. M. Borys 23 pkt
5. A. Szczygieł 23 pkt
6. D. Lowas 23 pkt
7. S. Guzdek 25 pkt
8. R. Kocioł 26 pkt
9. Ł. Łukasik 26 pkt
10 .J. Chraca 28 pkt
11. P. Armatys 28 pkt
12. R. Miszuk 28 pkt
13. G. Gerula 29 pkt
14. D. Kręcigłowa 33 pkt
15. T. Skoczyk 34 pkt

Wyniki drużynowe :

1. WKS Kraków N.Huta (R.Kocioł ,D.Lowas, Ź. Opach) 88pkt
2. WKS Dunajec N.Sącz 1 (P.Armatys , A. Szczygieł , S.Brach 102 pkt
3. WKS Kleparz (Z.Zasadzki ,A. Zasadzki , W.Wąs ) 103 pkt
4. WKS San-Sport Dynów 1- 140 pkt
5. WKS Dunajec Koło nr 16 N.Targ 140 pkt
6. WKS Scierra Bystrzyca Lublin 1 -143 pkt
7. WKS B.Biała 2 -145 pkt
8. WKS Dunajec N.Sącz 2- 164 pkt
9. WKS Wrocław 168 pkt
10. WKS Krosno 1 -175 pkt
Indywidualni medaliści


Drużynowi medaliści


Niespodzianek dużego kalibru w tych mistrzostwach nie zanotowano , no może to, że po dwóch turach prowadził mający rękę w gipsie R. Baklarz i gdyby nie chimeryczny sektor C ,kto wie jak mogły by się zakończyć zawody . No ale co by było ,gdyby było, zostawmy za sobą .Zwyciężył (nie popełniam tu błędu) najstarszy zawodnik tej imprezy, stary wyga , wielokrotny kadrowicz Z. Zasadzki . Potwierdził tylko tezę (którą wielokrotnie głosiłem) , że o ile zawodnik dysponuje odpowiednią kondycją fizyczną i ma nadal "ciąg na wodę " , to wiek może działać tylko na jego korzyść (procentuje w tedy doświadczenie zdobyte w przeróżnych sytuacjach i łowiskach, odporność na stresowe sytuacje itd.) .Zbyszek sprawił ,że ja i wielu mi podobnych ze swoją pięćdziesiątką , czujemy się jeszcze młodzieniaszkami . Obok rutyny i doświadczenia, na drugim stopniu podium stanęła młodość , czyli nasz brązowy medalista ostatnich MŚJ Adaś Wnękowicz .Brawo Adaś! Dokonałeś pięknego wyczynu przechodząc w tak świetnym stylu do kategorii seniorów . Brązowy medal wywalczył syn Zbyszka, Andrzej Zasadzki . Słowo wywalczył , nie wstawiłem przypadkowo , gdyż Andrzej przechodził i dochodził do takich miejsc , gdzie przeciętnemu wędkarzowi mogło by się tylko pomarzyć . Jest to już kolejny medal w mistrzostwach dla Andrzeja . Tuż za podium, na najbardziej nie lubianym miejscu , uplasował się mający już spore umiejętności techniczne i taktyczne (miałem okazję to zaobserwować na wspólnym stanowisku) M.Borys. Umiejętności poparte treningami przed mistrzostwami , zaowocowały pięknym wynikiem. Blisko powtórzenia sukcesu z zeszłego roku (zdobył wtedy brązowy medal ) był również Artur Szczygieł, kadrowicz z Nowego Sącza . O ile dla Artura piąte miejsce mogło budzić lekki niedosyt , to szóste Dawida Lowasa zapewne napełniało go przeogromną radością .Jak na razie to jego " życiówka" ,poparta zresztą złotym medalem drużynowym .Na siódmym miejscu "wylądował " jeden z najbardziej utytułowanych muszkarzy w Polsce , wielokrotny reprezentant kraju, wadowiczanin Staszek Guzdek . Dwa spady dużych pstrągów w sektorze C, pewno długo nie dawały mu spokoju . Wystarczył jeszcze jeden do złota , ale było i paru innych kolegów z podobnymi sytuacjami . Ósma lokata R.Kocioła pomimo jego "uśpienia " w ostatnich latach nie dziwi , gdyż na Dunajcu potrafi być czasami nieobliczalny (zwycięzca " Romaniszyna " w 2005 roku ) . Dziewiąta zaś pozycja , to dla Łukasza Łukasika powód do olbrzymiego zadowolenia i mała niespodzianka , chociaż na wysokie lokaty wrocławian nie patrzymy już z takim z dziwieniem . W ostatnich dwóch latach poszli niesamowicie do przodu .Dziesiątkę zamyka nowotarżanin Józek Chraca . Po Józku na Dunajcu, szczególnie gdy dominującą rybą jest pstrąg , można się było spodziewać takiego , a nawet i lepszego wyniku .Paro krotnie zasygnalizował już swoje niemałe możliwości .
W klasyfikacji drużynowej podobnie jak w indywidualnej kapitalnie zaprezentowali się muszkarze krakowscy .Tytuł mistrzowski dla WKS Kraków N.Huta i drugiego wicemistrza dla WKS Kraków Kleparz musi wzbudzać uznanie . Świetnie wypadły również sądeckie drużyny .Tytuł wicemistrzowski dla WKS Dunajec 1 , piąte miejsce WKS Dunajec Koło N.Targ nr 16 i ósme WKS Dunajec 2 , także budzi respekt . Z jak najlepszej strony pokazały się też ekipy San -Sport Dynów 1 ( czwarte miejsce ), WKS Scierra Bystrzyca Lublin 1 (6 miejsce )i WKS Wrocław ( 9 pozycja ).Drużyny te już od dłuższego czasu robią stałe postępy , i coraz częściej goszczą w ścisłej czołówce . Bardzo dobre siódme miejsce przypadło tym razem drużynie WKS B.Biała 2 ,ale po cichu chłopaki liczyli pewno na więcej . Tak jak i na więcej liczyły z pewnością drużyny krośnieńskie . Niestety te mistrzostwa nie zaliczą do udanych , a dziesiąta lokata WKS Krosno 1 zbytniej radości im zapewne nie przyniosła.
Jeśli idzie natomiast o ocenę imprezy od strony organizacyjnej , to oceniłbym ją tym razem na czwórkę .Niepokój musi jednak budzić rybność sektora C, i o ile organizatorowi zależy, aby zawody mogły odbyć się bardziej "w sportowych" warunkach , koniecznym jest zadbać o zwiększenie rybostanu na tym odcinku .Ja wiem o tym ,że sektor ten był bodajże dwa razy zarybiany w tym roku,ale ogromna presja(szczególnie po dorybieniu) połączona w większości z zabieraniem złowionych ryb , przyniosła skutki o jakich wszyscy mieliśmy się okazję przekonać .Jest to problem organizatora , z którym powinien, i musi sobie poradzić .

Jak łowili najlepsi :
Zbigniew Zasadzki
Sektor A -7 ryb -wszystkie ryby złowiono na " gumisia"
Sektor B -5 ryb - jw.
Sektor C - 1 ryb - jw.

Adam Wnękowicz
Sektor B-8 ryb - wszystkie ryby złowiono na " gumisia " i brązkę z akcentami
Sektor C -1 ryba -złowiona na brązkę
Sektor A-11 ryb -wszystkie złowiono na " gumisia "

Andrzej Zasadzki
Sektor C - 1 ryba - złowiona na " gumisia "
Sektor A -4 ryby -wszystkie ryby złowiono na "gumisia "
Sektor B- 6 ryb - jw.

Michał Borys
Sektor A- 4 ryby - 2ryby na " gumisia " i 2 na hydropsychę
Sektor B- 10 ryb- wszystko na " gumisia "
Sektor C- 1 ryba jw.

Stanisław Guzdek
Sektor B - 8 ryb wszystko na " gumisia "
Sektor C - 1 ryba jw.
Sektor A - 9 ryb - jw.

W kategorii juniorów zwyciężył reprezentant gospodarzy nowotarżanin Krystian Ścisłowicz ,który w końcówce pokonał zdawało by się pewnego kandydata na mistrza po dwóch turach, krakowianina Maćka Putniorza .A tak przedstawia się ostateczna klasyfikacja:
1.K.Ścisłowicz 9 pkt
2.T.Nowicki 14 pkt
3.M.Putniorz 15 pkt
4.M.Stochaj 15 pkt
5.D.Latusek 17 pkt
6.P.Nicpoń 20 pkt
7.M.Śliwiński 27 pkt
8.P.Łojko 28 pkt
9.M.Irsak 28 pkt
10.B.Bednarz 31 pkt
11.B.Drob 36 pkt
część druga w krótce

Relacja z zawodów


Relacja z zawodów


<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Józef Lach
Jako autor , pragnę zaznaczyć ,że druga część tej relacji (jesienny dublet ,plus moje refleksje ) jest już napisana i powinna się ukazać za kilka dni . Ponadto chciałbym przeprosić za pewne niedociągnięcia w samym artykule tj. brak akapitów , jak również mylące podpisy pod zdjęciami medalistów,tak indywidualnych jak i drużynowych .Wynikło to zapewne przy przesyłaniu artykułu .
Georg Moskwa
Moze by tak cos dokladniej o tym gumisiu Panie Lachu? Czy to taki streamerowy twister? Moze jakies zdjecie, opis prowadzenia? Mam nieco dziwne uczucie w zawodach muchowych. Za wyjasnienia z góry dziekuje.
Józef Lach
Witam Szanownego Kolegę !
W artykule obok nazwy gumiś ,zaznaczyłem ,że jest to inaczej glajcha , tyle ,że z ogonkami . Niemniej jednak powinienem mieć świadomość , że nie każdy startuje w zawodach i mieć wyobrażenie jak to się ma do rzeczywistości . Moje niedopatrzenie, sorry. Zdjęcie typowego gumisia, może kolega zobaczyć w moim poprzednim artykule . Jest on na pierwszym miejscu , a za nim zdjęcie typowej glajchy .Oczywiście ,że mamy różne warianty tak glajch ,jak i gumisi .Różnią się one kształtem ,rozmiarami . kolorami , ciężarami , rodzajem użytych materiałów - najczęściej jest to prezerwatywa , a na ogonki do gumisi różnego rodzaju gumki .Co do sposobu łowienia , to najczęściej łowimy na naturalny spływ , ale często też lekko "podagresywniamy " nasz sposób prowadzenia .Nie sposób w paru zdaniach poruszyć całość zagadnienia , i jest to temat na odrębny artykuł . Być może w zimie zmobilizuję się do tego .
Pozdrawiam Józef Lach
Georg Moskwa
Serdecznie dziekuje Panie Józefie za wyjasnienia. Artykul by sie faktycznie przydal, przy okazji.

Pozdrowienia

Georg Moskwa
Dominik Lowas
Witam Panie Józefie, w artykule jest drobny błąd, Dawid Lowas to w rzeczywistości Dominik Lowas.

pozdrawiam serdecznie Dominik Lowas
O_Marcin
Wielkie brawa dla Adama Wnękowicza! :) Tak 3maj czempionie!:)
Maciej Krukierek
fajny art. Będzie jakaś wzmianka o juniorach U22 ??
Maciej Krukierek
fajny art. Będzie jakaś wzmianka o juniorach starszych ? U 21 ( albo 22 juz nie pamiętam )
piotr zieleniak
Kapitalny artykuł, zresztą jak poprzednie. Przyznam jednak, że z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy- podsumowanie GP.
Michał Maksymowicz
računanje postotka
Biznis ideje
ljubavni sat
evri u dinare
gledalica
vrijeme sutra
umrli danas
Weight Loss Injections

Galeria zdjęć
2023 CUSTOM ENDLESS SUMMER HATCH REEL
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Konsultacje PUW
Właśnie zostałem
zmuszony do zawarcia
nowej umowy
użytkowania, którą
"wynegocjowało" PZW
z Wodami Polskimi.
6. U
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus