f l y f i s h i n g . p l 2024.04.23
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Olive Invicta
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Łowiska:
Skawa (część II)

autor: Mikołaj Hassa, opublikowane 2002-07-30

Poniżej mostu drogowego w Suchej Beskidzkiej ostatnio rzeka wytworzyła nowe ciekawe miejsca. Wcześniej były to dość nieciekawe płycizny. Jakiejś 800 metrów poniżej tej przeprawy rzekę zasila duży, lewobrzeżny dopływ. To Stryszawka.
 
Jej ujście jest bardzo ciekawym łowiskiem. Skawa się tutaj pogłębia, a jej dno jest gęsto usłane wielkimi głazami, które kiedyś pełniły rolę umocnień brzegowych a teraz zostały przez rzekę porozrzucane podczas powodzi. Tam też jest most, jednak służyć tylko może pieszym i rowerzystom. Niebawem jednak Skawa opuszcza teren suchej Beskidzkiej. Poniżej miasta rzeka znowu dziczeje a jej otoczenie odzyskuje malowniczość. Tutaj teraz będzie ona płynąć prawie tylko pośród lasów i górskich zboczy. Sama rzeka miejscami będzie "nieruszona", a w niektórych miejscach spotkamy się z działaniami hydrotechników w postaci umocnionych głazami brzegów, a także zauważymy na rzece prowizoryczne progi z larsenów.

Larseny to takie żelazne szyny, które są rzędami wbijane do podłoża kafarem. Progi te są jednak warte obłowienia bo porobiły się przy nich ciekawe miejsca. Poniżej mostu kolejowego w Skawcach zaczyna się najbardziej specyficzny odcinek Skawy. Tworzy ona typowy górski przełom. A jej otoczenie to prawie tylko krzaki, gęste zarośla i góry. Pewnie niektórych zastanowi duża ilość ruin i opuszczonych gospodarstw. Jest tak dlatego, ponieważ tutaj planowane było utworzenie sztucznego zalewu, jednak planów tych na razie zaniechano, a zaczętą budowę przerwano. W miejscowości Świnna Poręba stoi nawet betonowa konstrukcja zapory. Miejsca te są już królestwem białej ryby, ale pstrąg i lipień także tu występuje dość licznie. Niebawem, poniżej Świnnej Poręby, Skawa dopływa do Wadowic.

Poniżej tego słynnego i wartego odwiedzin miasta, Skawa staje się typową rzeką "krainy brzany". Przyroda nie uznaje żadnych granic, więc bystre "pstrągowe" nurty będą nam towarzyszyć prawie aż do ujścia rzeki. Poniżej Wadowic Skawa płynie przez Radoczę, Woźniki, mija Graboszyce, Zator i Podolsze a w miejscowości Smolice kończy swój bieg w wodach Wisły. Ten ostatni odcinek Skawy ma około 20 kilometrów długości. Rzeka tworzy tutaj bardzo długie i czasem głębokie płanie. Większość miejsc ma jednak raczej stałą głębokość. Tutaj ryby szlachetne trafiają się rzadziej niż w górze rzeki, ale za to są większe.

Poza tym dla wędkarzy dostępna jest tu cała gama ryb karpiowatych prądolubnych a także szczupaki, multum okoni, a nawet sandacze i sumy i inne ryby. Dojazd nad Skawę jest bardzo łatwy gdy dysponujemy samochodem, dla podróżujących innymi środkami także nie powinno stanowić to problemu. Prawie w każdej miejscowości nad rzeką są stacje i przystanki PKP. Przepisy obowiązujące w dorzeczu Skawy są w "informatorze..." podane błędnie. Mianowicie: Na str. 9 : rzeka Skawa - jest : "od mostu w Grzechyni do mostu kolejowego w Suchej", powinno być: " od mostu w Grzechyni do tablic informacyjnych poniżej mostu kolejowego w Skawcach". Strona 10, poz. 5 - jest : "od ww. mostu do progu w Podolszu", powinno być: od ww. mostu do mostu kolejowego w Zatorze". Reszta informacji na temat Skawy jest zgodna w "Informatorze". Powodzenia i do zobaczenia nad rzeką.

Tekst: Mikołaj Hassa
Photo : Mikołaj Hassa , Jarek Jurasz

























<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Paweł Ż
Jeżdżę na Skawę i uważam, że górna Skawa to królestwo pstrągów 15-taków, w którym w lecie brak wody, a dopiero niżej Skawiec warto poszukać większej ryby łososiowatej. Określenie "królestwo białej ryby" jest mocno przesadzone w odniesieniu do tak dobrego muchowego odcinka
pazur5
Wędkuję nad Skawą od 15 lat.Faktycznie małych pstrążków jest dużo (szczególnie w okolicy Jaroszowic), a żeby złowić coś większego trzeba nielada szczęścia. Jeżeli chodzi o ryby karpiowate Skawa, to czasy eldorado już się skończyły. Jedno z najlepszych łowisk brzany i świnki( czyli Skawce koło żwirowni) świeci dziś pustkami.Po kilkuletnim okresie zakazu połowu na przynęty roślinne rybostan Skawy bardzo się poprawił.Łowiłem brzany jak kloce (45-65cm)-było cudownie.Świnki brały świetnie na pęczak, płatki owsiane lub pszenicę.Największa liczyła sobie 49cm.Niestety wszystko, co dobre nie ma w naszym kraju szans przetrwania! Najbardziej śmieszył mnie fakt odnośnie techniki nęcenia miejscowych wędkarzy.To była istna tragedia!Wiadra dwudziestolitrowe pełne bochenków chleba i płatków, to wymieszane z gliną miejscowi nazywali zanętą.Lepili z tego kule wielkości trzech piłek tenisowych(jedna taka ważyła chyba ponad kilogram)i wrzucali do wody.Po godzinie czasu ryby były tak nażarte, że zamiast żerować, wygrzewały się w słońcu.Wyobraźcie sobie jak wyżej opisaną czynność powtórzyło w ciągu jednego dnia 10 wędkarzy.Ryby nie brały przez tydzień. Jest to bulwersujące, że ktoś przychodzi nad jakby nie było górską wodę i ładuje w nią żarcia jakby chciał karmić świnie zamiast świnek.Przecież zanęty wędkarskie pojawiły się na polskim rynku 10 lat temu i żeby wędkarz nie wiedział czemu ma służyć zanęta, to jest skandal.Oczywiście resztki niezjedzonego przez ryby pokarmu gniją na dnie i zakwaszają wodę.Powinni karać za tak bezmyślne postępowanie.Proszę nie przesadzać, że Skawa jest takim wspaniałym łowiskiem pstrągowym.Kłusownków z okolicznych wsi jest więcej niż wędkarzy.Kontrola bywa tam chyba raz na rok.Podczas wieloletniego wędkowania nad Skawą, ani razu nie miałem przyjemności spotkać się z jakąkolwiek kontrolą.W sumie też się nie dziwię kontrolującym, że mają w głębokim poważaniu polskie łowiska-po co pilnować czegoś, co i tak jest już rozkradzione. Poza tym uważam, iż Skawa jest jedną z piękniejszych rzek naszego kraju i zmarnowanie jej jest naprawdę rzeczą bulwersującą. Jeżeli chora gospodarka naszych wód nie ulegnie poprawie, to nie ma szans żeby nasze polskie wody odzyskały pierwotny rybostan i urok.
daniel mazur
Dokończenie budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba do roku 2010 jest zapisane w programie wykonawczym polityki ekologicznej RP. Jest to także aktualnie priorytetowa inwestycja w rejonie dorzecza górnej Wisły. Zbiornik będzie kluczowym obiektem w systemie gospodarki wodnej dla północno-zachodniej części Województwa Małopolskiego i Województwa Śląskiego. Szacowana wartość całej budowy to 1,6 mld zł.
Pojemność zbiornika:
- powodziowa 60 mln m3

- wyrównawcza 86 mln m3

Powierzchnia zalewu:
- maksymalna 1035 ha

- normalna 820 ha

- minimalna 240 ha

Zapora:
- długość 640 m

- wysokość 54 m

Kubatura:
- nasypu 2,23 mln m3

- betonów 300 tys. m3

Elektrownia:
- moc instalowana 3,8 MW

- produkcja roczna 14,8 GWh

Galeria zdjęć
Jaxon Green Point 11'0" #4
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Ustawa o ochronie
zwierząt

Nie trzeba być
jakimś wielkim
prorokiem, żeby
stwierdzić, że
wcześniej lub
później ktoś uzna,
że C&R/No Kill, nie
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus