f l y f i s h i n g . p l 2024.04.19
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Grey SP
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Łowiska:
Skawa (część I)

autor: Mikołaj Hassa, opublikowane 2002-07-30

Wędkarzom naszego regionu jest nazwa tej rzeki na ogół dobrze znana. Skawa to charakterystyczny, karpacki dopływ Wisły. Jest rzeką średniej wielkości, jej długość osiąga niespełna 100 kilometrów.
 
Zaletą jej jest fakt, że mimo tak naprawdę niewielkiej długości posiada ona wszystkie krainy rybne. Dla muszkarzy to rzeka wręcz wspaniała. Ma tu wielką zaletę. Można tu jeszcze połowić w spokoju, bo wielu (podobnie zresztą jak w przypadku Soły), nie lubi tej rzeki. Dlatego nawet w pełni sezonu, także w wolne dni można tu połowić w samotności. Dla mnie ma ona znaczenie szczególne. W wielu miejscach jest jeszcze dzika a tam jej płanie i bystrza są tak malownicze, że tam swą urodą rzeka znacznie góruje nad innymi "kultowymi" rzekami górskimi. Dlatego łowię tu bardzo często i systematycznie. Rzeka ta bierze swój początek w Paśmie Podhalańskim. Uchodzi do Wisły na terenie Kotliny Oświęcimskiej. W tym opracowaniu opiszę górny jej odcinek, czyli od źródeł do mostu drogowego w Suchej Beskidzkiej.

To fragment, który należy do dwóch okręgów PZW. Od źródeł do mostu drogowego w Osielcu, Skawa jest nowosądecką rzeką, od mostu już należy do okręgu PZW Bielsko Biała. Pierwsze kilkanaście kilometrów Skawy jest niepozornym, wąskim strumykiem o znikomej presji wędkarskiej. Jest tak dlatego że jej początkowy bieg jest bardzo trudny technicznie. I tak jest w większości miejsc. Skawa przepięknie tu wygląda. Za sprawą dużej ilości dopływów szybko ona rośnie, tak, że w miejscowości Osielec możemy uznać ją już za rzekę a nie potok. Rzeka tworzy tu bystrza z wielkich głazów i skał, a także ostro meandruje. Bardzo lubię tu łowić wiosną. Przeważnie na streamerki i imitacje larw widelnic, które tutaj licznie występują. Czasami na kamieniach udało mi się znaleźć ich puste wylinki. Niektóre miały po parę centymetrów. Dobrze jak jest większa woda, a jeszcze lepiej, jak ona się czyści. Tutaj, a zwłaszcza poniżej tej miejscowości można spotkać także się z lipieniem, ale ryba ta niestety nie jest już tak liczna na tym odcinku Skawy jak to kiedyś bywało... Niektórych może tu zainteresować ciekawie wyglądająca tu góra. To największy w Beskidach kamieniołom, znajdujący się na zboczach Łysej góry. Robi imponujące wrażenie. Trochę niżej nad rzeką leżą trzy niewielkie miejscowości. To Kojszówka, większy Juszczyn oraz Białka. Tu rzeka jest wyraźnie większa. I ma znacznie bardziej urozmaicony rybostan. Oprócz pstrągów i lipieni dochodzą już liczne gatunki ryb karpiowatych. Ładne klenie, dużo jelców i ogromne stada brzanek. Na terenie tych miejscowości rzeka podobnie wygląda. Tworzy tu liczne, wąskie bystre nurty, czasem wieloodnogowe.

W innych miejscach prawie nie płynie, będąc tam czasem bardzo głęboką rzeką. Jej dno jest kamienisto - żwirowe. Kto był na Sanie powyżej zalewu Solińskiego oraz na tym odcinku Skawy- znajdzie duże podobieństwo. W wyżej wymienionej miejscowości Białka, do skawy wpada jej największy dopływ. To legendarna Skawica, ale o niej przy innej okazji. To duża i ciekawa rzeka więc zasługuje na odrębne opracowanie. Natomiast ujście Skawicy jest dla muszkarzy bardzo ciekawym łowiskiem. Należy tu się zatrzymać będąc w tej okolicy. A poniżej ujścia, Skawa jest już naprawdę duża. Gdy pójdziemy w dół rzeki, po pewnym czasie dotrzemy do dwóch mostów. Najpierw drogowego, później kolejowego. To Maków Podhalański. Każde z rzecznych miejsc jest godne odwiedzenia. Nad mostem drogowym jest piękny wlew. To bankowe wiosenne miejsce. Tam pomiędzy blokami skalnymi często łowiłem wiosną pstrągi.

Powódź w lecie trochę zdewastowała to łowisko, ale wlew się ostał. Poniżej mostów Skawa na terenie Makowa płynie jeszcze przez kilka kilometrów. Dużo tu miejsc w których można złowić pstrąga, ale po powodzi wiele się niestety nie zachwało. Gdy dotrzemy do następnego mostu kolejowego, będzie to oznaczało że jesteśmy w Suchej Beskidzkiej. Pomiędzy mostem kolejowym i drogowym jest ładna rynna, na prawym brzegu umocniona kamieniami. Na szczęście po powodzi niewiele się zmieniła, bo w poprzednich latach była zawsze dobrym łowiskiem. Pod mostem drogowym kończy się odcinek, który uznałem za "1"

Tekst: Mikołaj Hassa
Photo : Mikołaj Hassa , Jarek Jurasz






















<< PowrótOceń artykuł >>

Galeria zdjęć
Bośnia 2023
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Ustawa o ochronie
zwierząt

Nie trzeba być
jakimś wielkim
prorokiem, żeby
stwierdzić, że
wcześniej lub
później ktoś uzna,
że C&R/No Kill, nie
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus