f l y f i s h i n g . p l 2024.04.18
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Olive Invicta
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Reportaże:
JLS - Relacja

autor: Piotr Konieczny, opublikowane 2003-10-08

Jubileuszowe, XX zawody Jesienny Lipień Sanu odbyły się na odcinku od Zwierzynia do Manastyrca w dniach 27-28 września 2003. Wyniki zamieszczone są od tygodnia na stronie internetowej okręgu.
 
W zawodach startowało 138 zawodników, którzy rywalizowali w dwóch 4 godzinnych turach. Jedyną dopuszczoną metodą była sucha mucha – wolno było stosować tylko jedną muchę wykonaną na pojedynczym haczyku! Wymiar ryb zaliczanych do punktacji 23 cm.
Przed zawodami Okręg zwrócił się do prof. W. Radeckiego z pytaniem czy organizowanie zawodów z wymiarem lipienia 23 cm zaliczanym do punktacji jest łamaniem prawa. Pan profesor obiecał rozstrzygnąć problem na łamach Wędkarza Polskiego w najbliższym numerze. Wstępnie odpowiedział, że nie widzi tutaj łamania przepisów.
Układ sektorów wymusiły wymiary ochronne obowiązujące na Sanie. Do ujścia Hoczewki trzeba było zmieścić jeden sektor (obowiązują zwiększone wymiary ochronne).
Łącznie złowiono ponad 1200 lipieni. Ilości i wymiary złowionych ryb w poszczególnych turach i sektorach poniżej.

Ilość złowionych ryb SEKTOR A SEKTOR B SEKTOR C
I TURA 281 199 82
II TURA 281 228 123

Średnia długość złowionych ryb :
SEKTOR A SEKTOR B SEKTOR C
I TURA 25,7 25,3 27,1
II TURA 25,7 25,5 27,5

Najdłuższa złowiona ryba:
SEKTOR A SEKTOR B SEKTOR C
I TURA 38,2 34,5 35,9
II TURA 38,4 36,7 38,7

Wyniki ilościowe były niezłe zważywszy na bardzo kapryśne żerowanie lipieni spowodowane wahaniem poziomu wody (przez wszystkie stanowiska przechodziła wyższa woda) oraz niesamowitym przekłuciem ryb. Chyba tylko dzięki ostrożnemu żerowaniu w Sanie uchowały się jeszcze wymiarowe ryby. A wymiarowców złowiono prawie 150 szt. Celowo nie podaję rozmieszczenia złowionych ryb wymiarowych, gdyż miłośnicy lipieniowego mięsa mają później ułatwione zadanie. O tym, że są miarusy przekonałem się sam już na treningu łowiąc w ciągu 110 minut 11 sztuk z których tylko jedna była poniżej 30 cm (nie było to powyżej ujścia Hoczewki!). Ale w tym dniu warunki łowienia były bardzo dobre i prawie wszyscy uzyskiwali niezłe rezultaty.
Statystyka złowionych ryb pokazuje też, że w Sanie brakuje rocznika 2001 czyli lipieni o wymiarze 28-31 cm (pojedyncze egzemplarze) i jest sporo ryb z ubiegłorocznych zarybień o wielkości 20 – 25 cm. Widać także tegoroczne ryby (10-15 cm) pochodzące z naturalnego tarła lub dokonanych zarybień.
Słabsze wyniki na sektorze C świadczą o wyginięciu części lipienia z ubiegłego roku. Przyczyną była najprawdopodobniej ogromna mętnica, która zeszła Hoczewką w lipcu. Mniejsza konkurencja pokarmowa i wyższa temperatura wody na tym odcinku są przyczyną większej średniej długości łowionych lipieni.
Z analizy wynika jeszcze jeden wniosek – przy obecnej presji i obowiązujących zasadach połowu nie jesteśmy w stanie mimo dużych zarybień utrzymać dobry poziom łowiska przez cały rok. Czerwcowe zachwyty nad rzeką i obecne narzekania (choć osobiście uważam, że nie jest tak źle) świadczą o tym dobitnie.

Na koniec słowo o dyskwalifikacji Pana Madeja. Według mnie komisja sędziowska postąpiła w najlepszy sposób w jaki w danym momencie postąpić mogła. Całość dokumentów w tej sprawie przekazano do ZG w Warszawie, Okręgu B-Biała i Koła Wadowice.

Piotr Konieczny

<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Adam Dańczak
Nareszcie rzeczowe i konkretne przedstawienie faktów
Witek
W tytule mała literówka ;-)
Marcin
Jeśli można wiedzieć jaki był powód dyskwalifikacji zawodnika ?
Stanisław Cios
Piotrze, dziękuję za ciekawą analizę. Od dawna głoszę, i sam wprowadzam w życie, hasło, że zawody muchowe stanowią nie tylko okazję do dobrej rozrywki, ale również dostarczają ciekawego materiału do przemyśleń nt. stanu naszej ichtiofauny i efektów gospodarki rybacko-wędkarskiej. Zachęcam organizatorów innych imprez, w tym poza systemem klasyfikacji kadry Polski, do tego typu analiz.
Robert L.
Dobra relacja z przebiegu zawodów. Cuje sie jak bym był natych zawodach, tylko gdyby jeszcze był podany adres tej strony z wynikami to byłoby na 6-tke. Osobiście nie moe jej znależć.
Paweł Kowalczyk
Prosze o podanie strony internetowej okregu
Piotr Konieczny
adres okręgu: pzwkrosno@republika.pl
Paweł Kowalczyk
Niestety, na podanej stronie nie ma wyników zawodówJLS. Bardzo prosze o ich podanie.

Galeria zdjęć
Jesienny wschód słońca.
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Ustawa o ochronie
zwierząt

Nie trzeba być
jakimś wielkim
prorokiem, żeby
stwierdzić, że
wcześniej lub
później ktoś uzna,
że C&R/No Kill, nie
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus