f l y f i s h i n g . p l 2022.08.13
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Siwka
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Jak zrobić:
Jętka Majowa inaczej

autor: Rafał Pawłowski, opublikowane 2006-02-02

JĘTKA MAJOWA w mojej interpretacji to propozycja dla tych wędkarzy, którzy lubią przynęty wyjątkowe, bardzo realistyczne właściwie dla koneserów. Wykonywanie skomplikowanych much jest dla mnie sposobem na „martwy sezon” i długie zimowe wieczory.
 
Dużo eksperymentuje z materiałami i technikami używanymi przy wykonywaniu sztucznych muszek a łatwy dostęp i coraz większa oferta materiałów do sporządzania przynęt prowokuje do sięgania po nie i wykorzystywania ich w „NOCNEJ DŁUBANINIE”.


Potrzebne materiały:
- gąbka Fly Foam żółta (materiał dostępny u M. Wilka)
- cienkie pasmo jedwabiu oliwkowe (może być żółte, beżowe, złote itd.)
- plastikowa lameta płaska, nie za twarda, żółta
- trzy promienie z ogona koguta bażanta
- nić brązowa lub czarna
- haczyk kiełżowy cienki 14-10 (u mnie 12)
- dwie pary piórek kuropatwy (może być piersiowe krzyżówki lub teal, cdc itp)
- piórko szyjne koguta trikolor (cree, może być każdy inny kolor lub materiał używany do jeżynek przy jętkach majowych).

Krok 1
Krok 1 Mocujemy nić, owijamy nią połowę długości haczyka i przywiązujemy gąbkę.
Krok 2
Krok 2 Teraz przywiązujemy kolejno: plastikową lametę, jedwab, promienie bażanta.
Krok 3
Krok 3 Wykonujemy dużą pętelkę z nici podstawowej (na kasecie pana Sikory jest ta pętelka przedstawiona przy wykonywaniu suchej widelnicy) wzmacniamy dwoma nawojami nici i supełkiem. Tą pętelkę odciągamy do tył i napinamy (ja do tego celu przygotowałem drut dental trochę grubszy jak do robienia woblerów, ten drut jest twardy, sprężysty i jest przymocowany do podstawy imadła, wystaje u góry na ok. 15cm a końcówka mocno zagięta aby trzymać pętelkę z nici).
Krok 4
Krok 4 Pasmem jedwabiu owijamy wszystkie materiały jednocześnie profilując gąbkę kontrolowanym napinaniem pasma jedwabiu aby zwężały się jak naturalny odwłok owada i wzmacniamy cały ogonek przewijając nicią podstawową, a przy końcówce zaciskamy mocniej dwie pętelki nici (jak przy mocowaniu skrzydełek much mokrych) i wykonujemy supełek – musimy do tego celu zdjąć na chwilę muchę z imadełka – i odcinamy ostrożnie cążkami zbędny fragment pianki uważając na inne materiały, odcinamy również nić podstawową.
Krok 5
Krok 5 Pasmem jedwabiu owijamy najpierw dwa razy odciągniętą i napiętą cały czas pętelkę z nici podstawowej i promienie bażanta pozostawiając luźno wiszącą lametę (dzięki tej czynności odwłok będzie ładnie zakończony). Teraz zaplatamy jedwab z lametą – górą jedwab a dołem lameta – chwytają się razem na bokach odwłoku tworząc segmenty – aż do trzonka haczyka i tam przywiązujemy kilkoma pętelkami nici i supełkiem, poczym odcinam zbędne materiały.
Krok 6
Krok 6 Luzujemy pętelkę z nici, puszczamy swobodnie i palcami nadajemy kształt odwłokowi delikatnie ugniatając i przesuwając poszczególne segmenty tak aby uzyskać ładny kształt.
Krok 7
Krok 7 Łapiemy pętelkę z nici w szczypce i owijamy tułów muszki zaznaczając jej segmenty, łapiemy nicią podstawową i odcinamy zbędny fragment. Możemy teraz lekko polakierować odwłok (nie lakierujemy kiedy jedwab był wcześniej nawoskowany).
Krok 8
Krok 8 Przygotowane wcześniej podwójne skrzydełka z kuropatwy przywiązujemy potrójną ósemką jak do spent-a, przed nimi dwie pętelki i supełek. Wracamy nicią za skrzydełka i łączymy je podwójną luźną ósemką ze sobą (nie obejmujemy haczyka z tułowiem) nicią przechodzimy, dwoma nawojami, przed skrzydełka powoli zaciskamy tak aby je postawić i węzełek.
Krok 9
Krok 9 Wracamy przed skrzydełka, mocujemy piórko szyjne koguta na jeżynkę i nakręcamy (wystarczy jedno gdyż tułów z pianki świetnie pływa i jeżynka nie pełni dużej roli w utrzymaniu muchy na wodzie). Teraz tylko główka, węzełek i gotowe.
Krok 10
po wszystkiemu ;-)

<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Maciej Krukierek
No no.. ;-) bardzo ciekawie i szczegułowo opisane krok po kroku. Oby więcej takich artykułów.
Tęczak
Bardzo ciekawa mucha , opisana krok po kroku pomoże w jej wykonaniu :)
SORY
Bardzo ciekawa i pomysłowo wykonana mucha. Pozwolę sobie ją skopiować, jeśli dam radę. Jeśli będzie tak atrakcyjna dla ryb, jak dla mnie to wspaniale.
SORY
Bardzo ciekawa i pomysłowo wykonana mucha. Pozwolę sobie ją skopiować, jeśli dam radę. Jeśli będzie tak atrakcyjna dla ryb, jak dla mnie to wspaniale.
Kamil22
SUPER!!! DZIEKI!

Galeria zdjęć
Rena, Norwegia 2022
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Raba potrzebuje
pomocy-rzeka umiera

Raba poniżej zapory
w
Dobczycach: Problem
polega na
utrzymywaniu
niskiego lustra wody
w zbiorniku,
Dobczyckim,...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus