f l y f i s h i n g . p l 2022.12.05
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Mokra.
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Informacje:
Pstrąg i Lipień

autor: Stanisła Cios, opublikowane 2005-03-05

Nowe numery Pstrąga i Lipienia do pobrania w formacie worda.
 
Pstrąg i Lipień nr 30 - pobierzl

Pstrąg i Lipień nr 31 - pobierzl

<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
rekin@rekin
Panie Stanisławie,pańskie publikacje pozwalają wzbogacić i rozjaśnić wędkarski umysł.Dziękuję
S. Cios
Dziękuję za te miłe słowa. Zaiste, taki jest mój cel. Cieszę się, że jest choć kilka osób w kilkunastotysięcznej rzeszy muszkarzy, które zadają sobie trud głębszej refleksji nad wędkarstwem.
MACEK TOMASZ
Swietnie się czyta bez reklam, same konkrety.Ale najbardziej mi szkoda że w mojej okolicynie ma takiego gospodarza jak pan Jeleński.A może jest gdzieś takie opracowanie na tamat rzek jurajskich, tylko ja nie potrafię do nich dotrzeć.
Czekam na następne numery i pozdrawiam Tomek
S. Cios
Jeśli chodzi o rzeczki jurajskie - rozumiem, że chodzi o Prądnik. Kolega mi podsunął ciekawy pomysł, żeby zrobić przegląd historycznych informacji o pstrągach w Prądniku (jest ich trochę, nawet od XVIII w., niektóre dosyć ciekawe). Przygotuję je chyba na numer 33. Sam nie mam własnego materiału, bo nigdy tam nie łowiłem, a moja znajomość okolicy ogranicza się do zwiedzenia zamku i "maczugi".
MACEK TOMASZ
Niestety, nie miałem na myśli Prądnika.Mieszkam dokładnie na przeciwnym końcu jury, w Częstochowie i myślałem o Wiercicy,Pilicy,Krztyni.Białce Lelowskiej.To piękne Rzeczki, ale na naszych oczach są dewastowane.Dlatego tak zazdroszczę rabie gospodarza.
Pozdrawiam Tomek
S. Cios
Jeśli chodzi o wymienione cieki, to nigdy na nich nie byłem. W zasadzie nie ma też informacji historycznych o pstrągach w tych wodach. Zachęcam kolegów z tego regionu do zakonserwowania żołądków zatrzymanych ryb (pstrągów i lipieni). Wspólnymi siłami możemy zrobić analizę tych ryb i ich środowiska. Na przykład w nr 31 P&L wszystkie pstrągi z Pasłęki pochodzą od znajomych. Można więc razem zrobić wartościową pracę. Moim zdaniem pstrągi i lipieni są zbyt cennymi rybami, by ograniczyć się tylko do ich zjedzenia. Czasem zawartość żołądków dostarcza wręcz fantastycznych informacji biologicznych, których raczej nie można pozyskać w inny sposób.
MACEK TOMASZ
Jak zakonserwować żołądek, proszę o podpowiedz bo niestety nie wiem, i gdzie trzeba by taką paczuszkę wysłać.Ja ze swojej strony poproszę kolegów o pomoc.
S. Cios
Należy żołądek wsadzić do słoika z 4% formaliną lub ze spirytusem. Może być denaturat albo spirytus techniczny używany do sprzątania mieszkania (są tanie). Nawet płyn do samochodu jest dobry (też jest na bazie spirytusu, kosztuje grosze). Koniecznie należy zapisać datę i miejsce połowu, ew. warunki (jeśli były nietypowe). Ryby z różnych terminów należy zbierać w oddzielnych słoikach (2-3 po kolei mogą być razem). Potem proszę o kontakt: stanislaw.cios@msz.gov.pl lub stcios@hotmail.com

Galeria zdjęć
Bośnia 2022
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Głowatka - mój obraz
Zainspirowany przez
Remigiusza i
czytając tu i na
fejsie dyskusje o
głowacicy, zwłaszcza
o najnowszych
przepisach
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus