f l y f i s h i n g . p l 2024.06.19
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Mokra.
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Reportaże:
KWIATY MUSZKARZA... pierwszy śnieg...

autor: Kazimierz Żertka, opublikowane 2004-11-29

Ten dzień obudził mnie innością. Wszechogarniająca biel rozłożyła się miękkim kobiercem, ścieląc szarobure okruchy jesieni. Lekki mróz wyrzeźbił na szybie fantazyjne kwiaty, jakby roziskrzone płomyki nadziei.
 
Ciężkie grafitowe niebo przytuliło się do zboczy gór. Puszysta cisza. Tylko chrzęst miękkiego puchu pod stopami. Pojedyńcze płatki łzawią chłodną kroplą za dotknięciem ciepłej dłoni. Brzegiem lasu świeże tropy saren. Słyszę już przytłumiony szum rzeki. Woda ołowiana. Obca. Znam tu prawie każdy kamień, ale w tej bieli sprawia wrażenie bezdennej odchłani. Woda jeszcze cieplejsza niż śnieg. Kryształowo czysta. Piękna. Nie do zobaczenia w innych porach roku. Dostrzec można każdy szczegół, nawet odcień drobnego żwiru. Przy dnie cienie, tylko jaskrawa czerwień płetwy zdradza klenie. Migotają pojedyńcze "lusterka" świnek na końcówce płani. Głębiej matowozłote boki brzan przypominają bombki na świątecznej choince. Mój nieuważny krok, płoszy przybrzeżne kiełbie. Ruch drobnicy budzi czujność ryb. Zalegają głębiej w bezruchu i tylko pasiasty, nastroszony okonek przygląda się temu zaciekawiony. Nerwowo patrolując obrzeża głazów. Cisza... prawie zupełna. Szelest skrzydeł zimorodka wyrywa mnie z bezruchu. Rozkładam muchówkę. Wiążę nimfy. Przypon 0.12. Miękki rzut. Daleki. Na końcówkę płani. Widzę jak leniwy nurt porusza nimi, sprawiają wrażenie płatków śniegu. Toną... jeszcze chwila i tylko fluożółta końcówka sznura łączy mnie z nimi. Przesmarowany gliceryną sznur łatwo przechodzi przez przelotki. Anemiczne słońce akcentuje swą obecność wśród nawału chmur. Wkoło biel. Nieskazitelna. Czysta. Wyłagodniały nawet ostre kontury nagich drzew. Mijam bystrze. Do następnej leniwie rozlanej płani podchodzę brzegiem o wiele delikatniej. Rzucam bardziej miękko, lekko. Mierzę w ołowiane sedno... w najciemniejszą plamę. Wiem, że tam woda sięga ramion. Długo... niewiarygodnie długo toną nimfy. Lekkimi pociągnięciami sznura nadaję im pozory życia. Gwałtowny skok końcówki sznura kwituję zacięciem. Ciężar. Miękki. Pulsujący żywym srebrem. Luz. Chwila ciepła w sercu i ... lodowaty skowyt duszy. Sprawdzam hak. Zmieniam nimfy. Prowadzę bardziej agresywnie. Znów skok sznura. Cięcie! Jest! Siedzi! Srebro...czyste pulsujące srebro...kleń. Silny, gruby wypasiony zimowy kleń ląduje w podbieraku. Zdziwiony, że ktoś w taki czas podstawił mu ..."świnie". Szybko wraca do wody. Już bez strachu, powoli stapia się z dnem. Przechodzę do następnej płani. Podobne długie, miękkie rzuty. Nimfy odprowadzają dwa "wkurzone" okonie. Zmieniam nimfy na małe puchowce...nic...zakładam pijawkę...NIC!... wiążę marcówkę ze srebrnym tułowiem. Czwarte pociągnięcie sznura ripostuje gwałtowny atak ryby. Prze do dna. Nerwowo szarpie...okoń...z dolnej półki... może dziadek odprowadzających nimfy "konusów"? Walczy. Wreszcie widzę go w całej okazałości. Piękny!... właściwie piękna samica! Brzuszek rozepchany ikrą... wypuszczam ją bez żalu.
Świat wkoło senny, przytłoczony bielą a w sercu... wiosna! Z lekką duszą przechodzę do następnej płani. Radość... nawet te chłodne opadające śnieżynki przypominają płatki stokrotek! Ciężkie chmury rozerwały się o szczyty Beskidów. Biel rozsypała się na dobre. Oblepia muchówkę, sznur. Ciężko dostrzec końcówkę sznura. Na brzegu... staję w oko w oko z ... koziołkiem. Tupie. Strzyże uszkami. Mój bezruch go drażni. Poruszona wiatrem muchówka zrywa ulotne spotkanie. Zwierzak przepada w lesie. Łowię? Raczej... chwile... myśli. Już sama obecność tu i teraz to szansa na weryfikację własnej osobowości, moralny czyściec w samotności, pośród poezji natury. Tytaj ta cała codzienność zupełnie inaczej wygląda, zapewnia dystans, pomaga ludzi i zdarzenia sprowadzić do właściwych proporcji. To taka moja prywatna wojna przeciw rytualnym układom pozorów... prawie front tożsamości!
Tutaj jest życie! Żywioły! Żadnego załganego układu. Autentyczność. Tutaj odradza się wiara!
Rzeka, ukrywająca zazdrośnie tą Wielką Rybę. Tyle wiary, nadziei i miłości. To przecież dziś... teraz...za tym kamieniem... za zakrętem rzeki, znad różnobarwnego dna podniesie się do muchy RYBA!
Czy to nie abstrakcyjne szaleństwo? Nie! Mało kto pojmuje, że w tych obrazach-chwilach nie ma nic do rozumienia, jak w muzyce, jak w miłości... można to poprostu lubić lub nie!
Kolejny zakręt.
Rozlany wlew kamienistego dopływu z plamą głęboczka. Miejsce dobrze znane. Przypomina oczko pióra pawia. Miejsce klęsk i zwycięstw. Wiąże nowe muszki. Głęboki oddech. Rzucam je przeznaczeniu naprzeciw. Tylko wiary i miłości... nadzieja przyjdzie sama za kolejnym rzutem. Pada śnieg. W sercu świeci słońce. Życie toczy się po kamykach rzeki.
Pozdrawiam
Kazimierz Żertka
Cieszyn
Zdjęcia: Petr Folwarczny (Czechy)

Chruścik


Marcówka


Nimfa


Nimfa


Nimfa


Nimfa


<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Z.Cząstka
poezja - samo seddno
Tomek Zienkiewicz
Piękne.
Jak zwkle zresztą :-)
T.śliwka
jasny gwint!!!!!!!
Maciek małecki
Jezu !
i komu oni przyznali Nobla Literackiego w tym roku ?!!!!
Marcin B.
Piękne !!!
Adam Lejk
Super.Aż sie miło na sercu zrobiło. Pozdrawiam.
krzyś
Niesamowite!
Wajo Andrzej Kułak
I tylko jemu podobni,tak odbierający to w czym można brać nam udział,mogli by?, powinni mieć prawo łowić
Przemek Lisowski
Wspaniale! Szkoda ze rok ma tak malo por, bo Twoje artykuly mozna by czytac w nieskonczonosc!
Andrzej M
Nobel w kategorii Harlekinów,nawet jeleń/prawie/ się pojawia.Mniszkówna się chowa.
Maciek H.
Właśnie dlatego jeździmy na ryby których nie ma...
Maciej Wołkowicz
Dzieki za mozliwość czytania.To takie właśnie doznania ciągną mnie nad wodę.
wiesio
aby polucji kolega , te kwiaty i scielenia
Michal O.
Kaziu,,,nieladnie...olales mnie na calego...Wystarczylo napisac ze jedziesz po twórczą wenę i chcesz samotnosci. Zrozumialbym!!! a tak....tylko echo grało...
sceptyk
takie tam sranie w banie...
Jachu
Panie Kaziu-mistrz Jerzy P. wysiadka! Nawet ta woda -co to będzie cieplesza od śniegu-do końca świata, to tylko drobiazg. Naprawdę świetnie się czytało. Tylko miałem nadzieję, że ten koziołek Pana walnie (tak delikatnie!)-za te nimfki z WP 11/04. A wystarczyło je opisać, przy takich zdolnościach literackich. Gorąco pozdrawiam i proszę o jeszcze.
Arek
Większość z nas tak właśnie czuje, tylko tak ubrać to w słowa potrafią nieliczni.

...jeśli ktoś nadal nie wie dlaczego???to tutaj znajdzie odp...
Andrzej Z.
...milo zrobilo sie na duszy. Dzieki i Pozdrawiam
Tomek.M
Trafione w samo sedno.Dzięki pozdrawiam
Flynn (Sebastian Żertka)
Piękny cykl, każda kolejna część zapiera dech w piersi.
Brawa dla mistrza.
Który potrafi przekazać czystą prawde wędkarstwa :)

Ps. Chciałbym dodać że ruszyła oficjalna i pierwsza strona o majestatycznej rzece Olza
jak i również jest stroną
Klubu Spiningowo-Muchowego "Olza" w Cieszynie.

Zapraszam w imieniu swoim, ojca i całego klubu "Olza"

Pozdro

Galeria zdjęć
Słowacja 2023
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Czy wędkarstwo to
okrucieństwo?

Takich głosów będzie
coraz więcej, a
dylemat będzie się
pogłębiał.
Długofalowo
wędkarstwo nie
obroni się przed...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus