f l y f i s h i n g . p l 2022.05.20
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Kvisa
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Sport:
II Muchowy Puchar Ziemi Żywieckiej

autor: Marek Jarecki, opublikowane 2002-09-06

W dniu 11.08.2002 r. Na rzece Sole o godz. 9.30 stanęło w szranki 54 zawodników z Polski ,Czech i Słowacji.
 
Zawody zorganizowało PZW Węgierska Górka z Prezesem Januszem Winszem i V-ce Prezesem ds. sportu Andrzejem Zawadą na czele.
Zawodom towarzyszyła fantastyczna pogoda i humor zawodników.
Naszemu przyjacielow Kazkowi Szymali tak bardzo się podobało,że postanowił nosić sędziego Krzyśka Braksatora przez całe zawody na plecach, (co widać na serii zdjęć). Zaszczyt ten dostał się Krzyśkowi chyba za te wszystkie medale w PZW.

Najlepszy okazał się sektor A ,czyli odcinek od górnej Rajczy do Milówki gdzie złowiono większość ryb i to w 85 % lipieni. Typowe dla Soły ,tam gdzie się szuka pstrąga są lipienie i na odwrót. Sektory B i C dały o niebo mniejsze rezultaty. Zawody odbyły się na „żywej” rybie a złowiono ich aż ok.1000 szt. Wymiary kwalifikujące rybę do zaliczenia ustalono na 20 cm zarówno u pstrąga i lipienia.

Tura skończyła się o 12.30 i wszyscy zjechali na imprezę,która trwała do wieczora. Zjedliśmy dwa prosiaki z rożna wypiliśmy trzy beczki piwa ... były śpiewy ,opowieści i dzielenie się muchami z tajnego pudełka (nazajutrz, gdy włożyłem rękę do kieszeni,wyjąłem jeżozwierza z much).

O 14.00 Dyrektor Fołta wraz z komisją zakończył obliczenia,i przekazał wyniki inicjatorowi tego pucharu Andrzejowi Zawadzie.
W klasyfikacji indywidualnej wygrał:

1. Cimałą Tolek z koła Żywiec
2. Ciemny Marek z koła Jelenia Góra
3. Harat Sławomir z koła FSM Bielsko Biała

i dalej: 4-Grzywa Rafał, 5-Pietrzak Marek, 6-Opach Zdzisław, 7-Gawlik Bogdan, 8-Biernat Krzysztof, 9-Zawada Andrzej, 10-Drabczyk Robert.

W klasyfikacji drużynowej
1.Koło Żywiec
2.Koło FSM Bielsko Biała
3.Koło Cieszyn

Najdłuższą rybę imprezy pstrąga potokowego 35cm złowił Stanisław Braksator z koła Węgierska Górka, a w kategorii młodzików zwyciężył Cichoń Ryszard również z Węgierskiej Górki.

Puchary wręczał burmistrz Węgierskiej Górki wraz z Przewodniczącym Powiatowej Komisji Ochrony Środowiska i Burmistrzem jakiegoś Węgierskiego miasta (wybaczcie, lecz nazwisko nie do napisania –za Boga!!!).

Nagród było sporo i to ciekawych. Z pierwszą nagrodą,kijaszkiem VISION taką delikatną 3 miałem ochotę uciec, lecz nie wypadało.
Bardzo dziękuję w imieniu zarządu sponsorom :
Firmom: HURCH z Krakowa , TAIMEN P. Macieja Wilka , Hurtowni BIS z Bielska Białej , firmie ROBINSON ,Panu Gawlikowi Bogdanowi , Panu Markowi Skoć z Krakowa , Urzędowi Miasta i Gminy Węgierska Górka i innym.
Dziękujemy także wszystkim 102 sędziom i osobom pomagającym w organizacji imprezy oraz zawodnikom za udział i wzorcowe zachowanie jak na wędkarza przystało.

Za rok na TRZECIM MUCHOWYM PUCHARZE ZIEMI ZYWIECKIEJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ostrzegamy, że to sędziowie zawodników nosić będą.

Tekst i foto Marek Jarecki

no comment


no comment


no comment


no comment


S. Braksator – najdłuższa ryba zawodów


T. Cimała - zwycięzca indywidualny


<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Marek Kowalski
Artykul napisany ze swada, ale tresc jest niestety bulwersujaca. Nie wiem jaka satysfakcje sprawia wygranie zawodow, na ktorych wymiary obnizono do 20 cm. Ja znam tamtejsze wody i z gory moglbym powiedziec, ze najlepsze wyniki beda mieli ci, ktorzy wylosuja sektor "u gory", zwlaszcza przy takich wymiarach. Szkoda, bo kolo w Wegierskiej Gorce jest jednym z lepszych jakie znam.
Robert Lang
Wszystko pieknie ale jak ta biedna Soła
wygląda! Właśnie wróciłem z ryb z górnej Soły i jestem załamany. Pomijam już kwestię zasobności tego łowiska natomiast to co zobaczyłem w ogóle nie przypomina tej rzeki, którą pamiętam z przed piętnastu lat, kiedy uczyłem się tam łowić na muchę.MELIORANCI I "POPRAWIACZE PRZYRODY" GÓRĄ. Nawisem mówiąc jakieś dwieście metrów poniżej mojego stanowiska wytrwale rozjeżdżała rzekę wspaniała, wielka kopara.
Mirek Haze
Byłem na tych zawodach i oceniam je wysoko. W kwesti określenia wymiaru ryb do klasyfikacji należy mieć na uwadze, że WSZYSTKIE złapane ryby trafiły z powrotem do wody, więc nie ma o co kruszyć kopi czy dana ryba liczyła się do klasyfikacji czy nie. Osobiście złapałem 1 pstrążka 19 cm, którego sędzia pod wodą zmierzył i delikatnie odpiął. Uczestniczę w wielu zawodach nie (tylko muchowych) i jestem pełen uznania dla organizacji i przebiegu akurat tych zawodów i nie żałuję przejechania na nie kilkuset kilometrów. mam nadzieję, że za rok dane mi bedzie uczestnictwo w kolejnych.
Proponuję ustalić wymiar klasyfikacyjny na wszystkie ryby 1 metr. Ryba jak ma się złapać to się złapie ale najważniejsze, że trafi do rzeki a medale w miłej atmosferze sie wg mnie nie liczą.
Pozdrawiam wszyskich.
Jakub Stanisz
gdzie są juniorzy prśiłbym o napisanie
kinol staś
od 2005 r zawody będą rozgrywane na potoku Żabniczanka

Galeria zdjęć
Klucha.
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Gigantyczne
ekologiczne porażki.

Największą
ekoporażką jest
chyba przegroda
Wisły we
Włocławku A co
następnie? Dunajeck
ie tamy? Kurde jak
pomyślę
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus