f l y f i s h i n g . p l 2024.04.19
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Cudak
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Jak zrobić:
Mysz

autor: Maciej Wilk, opublikowane 2002-08-01

Wykonywanie imitacji myszy nie jest zbyt popularne, no i słusznie, bo gdzie z takim czyś chodzić.
 
Na imitację ssaków skusić można tylko bardzo dużą rybę. Owszem czasem zdąża się, ze w żołądku dużego pstrąga trafi się mysz, lecz jest to raczej rzadkość. Dlatego tę muchę polecił bym na tajmienia, czyli największą z łososiowatych jaką na tym padole możemy złapać.

Krok 1
Zaczynamy od umocowanie nici wiodącej do której przytwierdzam ogonek z wyprawionej świńskiej skóry. W tym wypadku użyłem skóry ze starego portfela a w zasadzie z braku tego starego zastosowałem obecnie używany.
Krok 2
Następnie rozpoczynamy nakładanie sierści sarny lub jelenia. Można zastosować obydwie ale sierścią jelenia znacznie szybciej ukręcimy muchę, jest grubsza i dłuższa, co przy wykonywaniu dużej muchy ma kapitalne znaczenie.
Krok 3
Pierwszy pęk sierści kładziemy płasko na haczyku odcięto częścią w kierunku ogonka. Sierść ta będzie tworzyć dupkę myszy. Kolejne pęczki sierści które kładziemy przytwierdzamy w przeciwną stronę a następnie podnosimy załamując włosy.
Krok 4
Zawiązując sierść pierwsze obwinięcie nicią wiodącą robimy stosunkowo luźno pozwalając sierści owinąć się wokół haczyka. Dopiero trzeci czy czwarty zwój wykonujemy mocno tak aby przytwierdzić sierść na stałe. Tę czynność powtarzamy aż do 2/3 naszego haczyka.
Krok 5
Przystępujemy do wycięcia główki z syntetycznego pumeksu. Mucha wykonana z samej sierści z reguły jest znacznie ładniejsza. Można doskonale zimitować ryjek, czy uszy myszy. Jednak muchy wykonane z samej sieści mają tendencje do tonięcia.
Krok 6
Wycinam główkę za pomocą noża do tapet. Następnie nabijam ją na haczyk. Po przytwierdzeniu główki przystępujemy do najbardziej artystycznej części naszej pracy czyli do strzyżenia tułowia. Od tego jak się uda nam ta czynność zależeć będzie efekt końcowy.
Krok 7
W celu zniwelowanie nienaturalnych kolorów (pumeks mialem tylko fluo-żółty) pomalowałem mysz kolorami, które najczęściej spotykałem na Syberii, czyli zestawem rudo-popielatym. Mucha gotowa.

<< PowrótOceń artykuł >>

Galeria zdjęć
Jesienny wschód słońca.
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Ustawa o ochronie
zwierząt

Nie trzeba być
jakimś wielkim
prorokiem, żeby
stwierdzić, że
wcześniej lub
później ktoś uzna,
że C&R/No Kill, nie
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus