|
Swego czasu swoim pytaniem: Czy PZW łamie zapis art. 6 Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r Prawo o stowarzyszeniach - wywołałem dość długą dyskusje /link do dyskusji poniżej/.
Odmienną od mojej interpretacje tego zapisu przyjęli m.in. Jurek Kowalski i Józef Jeleński. Wasza argumentacja mnie jednak do końca nie przekonała i szukając odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie zwróciłem się z prośbą o ocenę prawną do Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy jako organu nadzorującego stowarzyszenie jakim jest PZW.
W naszej dyskusji obiecałem, że jeżeli znajdę pewną odpowiedź na moje wątpliwości to podzielę się nią z Wami. Przed paroma dniami otrzymałem odpowiedź z Urzędu m. St. Warszawy, która myślę w sposób ostateczny udziela odpowiedzi na postawione przeze mnie pytanie.
Racja i prawidłowa interpretacja zapisu art. 6 Prawa o stowarzyszeniach była po stronie Jurka Kowalskiego i Józefa Jeleńskiego. Moja interpretacja była błędną, do czego niniejszym się przyznaje i chylę czoła przed moimi dyskutantami.
Poniżej przedstawiam najistotniejszy fragment pisma które otrzymałem w odpowiedzi na moje zapytanie z Urzędu m. st. Warszawy:
„Dokonując analizy posiadanych materiałów organ nadzorujący stwierdził, że:
1. opłaty za wędkowanie, występujące pod nazwą – składek na ochronę i zagospodarowanie wód, ustalone na podstawie par. 45 pkt. 8 statutu PZW przez poszczególne Zarządy Okręgów Związku, stanowią jedyną płatność wymaganą od osób nie zrzeszonych w PZW. Członkowie Związku zobowiązani są ponosić również składkę członkowską ustaloną zgodnie z par. 29 pkt. 8 statutu przez Zarząd Główny, co w pewnym stopniu niweluje dysproporcje wynikające z porównania wyłącznie taryf zawartych w Tabeli składek na ochronę i zagospodarowanie wód w 2005 r w poszczególnych okręgach PZW. Należy jednocześnie zwrócić uwagę, że członkowie PZW są ponadto zobligowani do wypełniania innych obowiązków, nałożonych na nich statutem PZW i uchwałami władz Związku.
2. Korzystanie przez członków z majątku będącego we władaniu stowarzyszeń na preferencyjnych zasadach, jest ogólnie stosowaną praktyką i nie może być uznane za naruszenie prawa. Świadczy o tym zapis art. 20 pkt. 7 ustawy z dn. 24 kwietnia 2003 r o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dz. U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.), który wymaga zaprzestania powyższych praktyk jedynie wobec podmiotów ubiegających się o status organizacji pożytku publicznego.
W ocenie organu nadzorującego przedstawiony stan faktyczny nie pozwala na uznanie, że stosowana przez Polski Związek Wędkarski praktyka wypełnia dyspozycję art. 6 ustawy Prawo o stowarzyszeniach, co stanowiłoby przesłankę do zastosowania wobec Związku, przewidzianych prawem środków nadzorczych.”
Pozdrawiam Zbyszek
Nadesłany link: http://www.flyfishing.pl/mainforum/msg.php?id=28382
|