f l y f i s h i n g . p l 2024.05.30
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
FORUM  WĘDKARSTWA  MUCHOWEGO
Email: Hasło:
Zaloguj automatycznie przy każdej wizycie:
Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś: Załóż konto

Ostani post! Temat: Cudze chwalicie,swego nie znacie.... Autor: dabo. Czas 2024-05-29 12:53:42.


poprzednia wiadomosc Odp: Dunajec : : nadesłane przez S. Cios (postów: 2021) dnia 2018-06-05 21:48:29 z *.dynamic.chello.pl
  Drogi Romku,
Czy Ty żyłeś przed 1994 r.? Czy z autopsji możesz powiedzieć jaka była wtedy woda, a jaka teraz? Ja mogę i mam dane o pokarmie ryb, które pokazują gdzie i jakie było wówczas zanieczyszczenie wody, tj. eutrofizacja, w tym żyzność. Badania w Dunajcu prowadziłem już od około 1987 r. Ktoś, kto dobrze zna bezkręgowce wodne i ich biologię od razu wie, które z nich są wskaźnikami czystości lub żyzności wody. Wyraźnie Ci pisałem, że trzeba umieć czytać te dane. Czy Ty potrafisz? Czy wiesz co oznacza liczna obecność lub brak następujących taksonów w Dunajcu: pijawek Erpobdella, ochotkowatych (Chironomidae), jętki Serratella ignita, jętki Oligoneuriella rhenana, chruścików Hydropsyche?
PO WYBUDOWANIU ZAPORY NASTAPIŁA POPRAWA CZYSTOSCI WODY, czyli zmniejszenie trofii. Co to oznacza, to poczytaj sobie w książkach. Zbiornik (a zwłaszcza rośliny w nim obecne) działa jak oczyszczalnik.
Efektem zwiększenia żyzności wody jest zawsze zwiększenie masy bentosu, a także ryb, bo zwiększa się produktywność wody (przepraszam - ale piszesz niedorzeczności).

Tu masz dane o znaczącym zmniejszeniu ładunków zanieczyszczeń w tym regionie:
Kopacz M, Twardy S. 2006. Changes of land use in the Carpathians backround of surface waters quality. Water-Environment-Rural Areas 6(2):191-202.
http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-BATC-0006-0012/c/httpwww_imuz_edu_plwydawofertawydwodazeszyt182006artykulykopacztwardy.pdf
Po wybudowaniu oczyszczalni ścieków nastąpiła znaczna poprawa jakości wody, czego wyrazem jest wzrost liczby gatunków w rzece. A ponieważ woda jest czyściejsza i mniej żyzna, więc łączna biomasa spadła (oczywiście mówimy o nie przekroczeniu niekorzystnej masy krytycznej). To jest ABC ekologii wód!!!!

A Ty skąd masz dane o zwiększeniu ładunków zanieczyszczeń po wybudowaniu zapory? Podobnie nie odpowiedziałeś na moje pytanie - na jakiej podstawie twierdzisz, że woda jest żyźniejsza poniżej zapory po jej wybudowaniu? Czy dlatego, że tak Ci się wydaje? Kto takie niemądre tezy głosi?

Piszesz - Wszyscy widzą problem dużej ilości glonów. Kto widzi? i na jakiej podstawie? Co to są za glony? Skąd one się biorą? Jaki jest ich wpływ na środowisko? Są różne glony. Akurat ryby karpiowate uwielbiają glony i żrą je na potęgę, aż dudy im rosną.
Piszesz - Czorsztyn z kolei jest jednym z jezior bogatszych w białoryb. Na jakiej podstawie tak piszesz? Gdzie są takie dane (np. biomasa ryb na ha). Przypomina mi to jeden z artykułów na łamach Roczników Naukowych PZW, gdzie autorka napisała, że ciek zarybiono chyba 2000 szt. pstrągów (chyba chodzi o wylęg lub narybek) i w potoku pozostała przysłowiowa pustynia. A ja na to, że do dorzecza Dunajca wpuszczono chyba kilkaset tysięcy i jakoś nie spowodowało to pustyni. Bo wszystko trzeba sprowadzić do wspólnego mianownika (np. liczby ryb na 1 m kw.), żeby można porównywać i wyciągać obiektywne wnioski.

Przemyśl to sobie. A jak mi nie wierzysz, to postudiuj sobie trochę literatury naukowej nt. ekologii wód.

  [Powrót do Forum] [Odpowiedz] [Odpowiedz z cytatem]    
 
Nadawca
Data
  Odp: Dunajec [3] 06.06 00:13
 
Chyba mnie z kimś mylisz
Tak żyłem przed 1994 rokiem
W dalszym ciągu łączysz niewłaściwe ciągi zdarzeń.
Czy zbiornik, który całkowicie zarasta będzie miał zwiększenie ilości ryb ?
Czy widziałeś dno na płani w Wietrznicach, poniżej oczyszczalni gminy Ochotnica ?
Obecna praca oczyszczalni różni się od ciągłego dostarczania ścieków tym, że ścieki są spuszczane jednorazowo
przy okazji wysokiej wody razem z osadem z oczyszczalni i chemią procesową.
Badaliśmy ryby ( lipienie ) zdychające po takich upustach. Miały objawy zatrucia chemicznego.
Spotkaliśmy się na Mistrzostwach Świata Juniorów w Łopusznej. Słyszałeś o zgłoszeniu zatrucia Białego Dunajca
zgłoszonym przez zawodnika. Obcokrajowiec nie mógł uwierzyć, że tam tak normalnie na co dzień śmierdzi.
Szczawnica, Szlachtowa, Jaworki - to są teraz osiedla deweloperskie, a nie małe przysiółki.
Oczyszczalnie sa wciąż te same.
Niestety, ale zwiększenie żyzności wód objawia się w różny sposób zależny od pozostałych czynników.

Pozdrawiam
rc

 
  Odp: Dunajec [2] 06.06 06:58
 
A jak wyglądał Biały Dunajec przed 1995 r.? Czy była to krystaliczna źródlana woda? Zapoznaj się z moim tekstem nt. Białego Dunajca na łamach P&L. Zobacz co pstrągi zjadały, a także jakie grube były tam pstrągi i lipienie i co to oznacza. Lipienie z Białego mają jedne z najwyższych współczynników kondycji w Polsce. Podobnie jest z pstrągami.
Porównaj to z innymi danymi o pokarmie pstrągów i lipieni w Dunajcu w różnych okresach i w różnych miejscach. Moje dane są co prawda historyczne i fragmentaryczne, ale jedne z niewielu przybliżających stan rzeki. Nie zmuszam nikogo do korzystania z nich.

Ochotnica to kilkadziesiąt km w dół rzeki. Wpływ zbiornika widać bezpośrednio poniżej zapory, czyli w Sromowcach. Ja ciągle mówię o wpływie zapory, a nie o zanieczyszczeniach spływających do Dunajca od Szczawnicy w dół rzeki.
Nadal mi nie odpowiedziałeś na pytania skąd masz te dane? Rozumiem więc, że takich danych nie ma. Jeśli chcesz tkwić w swoich przekonaniach nt. wpływu zbiornika na żyzność Dunajca, to sobie tkwij. Kończę dyskusję, bo do Ciebie nie docierają podstawowe argumenty.



 
  Odp: Dunajec [1] 06.06 08:13
 
Staszku,
To jest model o tak wielu zmiennych, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć co się stanie z Dunajcem za miesiąc,
czy rok. Zwiększenie ilości glonów świadczy o tym, że mają na czym rosnąć , czyli jest odpowiednia żyzność i
temperatura. Zapora spowodowała :
wydłużenie okresu spływu zimnej wody wiosennej,
podniesienie średniej rocznej temperatury w Dunajcu
wydłużenie fal powodziowych, ale jednocześnie średnia fala jest niższa, chociaż zdarzały się już spusty wody w
pobliży wody stuletniej ( Rożnów)
Czorsztyn nie pracuje w trybie ciągłym. Co kilka lat obniżają wodę do minimum i wybierają żwir . Tym samym
zruszają osady denne i po kolejnym spuście ten nagromadzony przez lata osad jest wypłukiwany do Dunajca.
Jednocześnie zwiększa się z każdym roku ilość betonowych brzegów. Duża woda w takich miejscach jest
znacznie bardziej szkodliwa.
Mechanizm działania oczyszczalni opisany wcześniej jest obecnie powszechny i dozwolony prawem
 
  Odp: Dunajec [0] 06.06 12:48
 
Romku,
Ty piszesz o zupełnie innych kwestiach. Moje wszystkie odniesienia są do Twojej wypowiedzi - "Problemem jest ilość tych glonów świadcząca o żyzności wody" poniżej zapory (bo na tym odcinku są flisacy). Betonowanie brzegów i wybieranie żwiru nie ma wiele wspólnego z żyznością/czystością wody. Podobnie jest z osadami - domniemuję, że to jest zwykła glina, podobnie jak w zbiorniku rożnowskim.

O jakich glonach tu mówimy? Są glony charakterystyczne dla czystych wód, a także zanieczyszczonych. Czy to są okrzemki, często charakterystyczne dla czystych wód (ale są też takie, które są w wodach zeutrofizowanych)? Na Sanie masz i pełno. Na północy w Laponii, gdzie nie ma zanieczyszczeń, w wielu miejscach dno jest nimi pokryte, jak kożuch. Przed 1995 r. w Dunajcu w Sromowcach było o niebo więcej glonów nitkowatych (gł. skrętnic), niż teraz. Teraz zmienił się też ich skład gatunkowy.

Nie bardzo wiem też, skąd ta ocena - "podniesienie średniej rocznej temperatury w Dunajcu". Tego typu zbiornik powoduje, że zmniejsza się amplituda wahań temperatury wody w skali rocznej. Wiosną i latem woda jest zimniejsza, a jesienią i zimą - cieplejsza. Im dalej od zbiornika, tym ten wpływ jest mniejszy. Nie wiem czy i jaki to ma wpływ na glony. To by trzeba było zrobić szczegółowe badania.

Sugeruję nie opieranie się na obiegowych poglądach, zwłaszcza w sprawach wymagających specjalistycznej wiedzy przyrodniczej.
 
       


Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus