f l y f i s h i n g . p l 2025.09.15
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
FORUM  WĘDKARSTWA  MUCHOWEGO
Email: Hasło:
Zaloguj automatycznie przy każdej wizycie:
Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś: Załóż konto

Ostani post! Temat: Petycja w sprawie retencji w lasach. Autor: Tomek B81. Czas 2025-09-15 22:39:07.


poprzednia wiadomosc Odp: Górna Skawa : : nadesłane przez krzyś (postów: 1110) dnia 2014-03-19 20:02:08 z *.dynamic.chello.pl
 
Ludzie różne ciekawe rzeczy mówią. Niekoniecznie prawdziwe.
W największym uproszczeniu, równanie bilansu wodnego O=W+S, czyli opad rozkłada się na odpływ i straty. Odpływ to jest to, co płynie rzekami, a straty, to np. parowanie i transpiracja. Nie bardzo jestem w stanie sobie wyobrazić jak wiercenie studni mogłoby przyczynić się do wzrostu parowania lub zwiększenia transpiracji.
Natomiast na to co odbieramy jako te "maleńkie strumyki" ma wpływ jeszcze jeden czynnik - równomierność przepływów. Tutaj największy wpływ mają możliwości retencjonowania wody w zlewni.
Na zdolności retencyjne zlewni ogromny wpływ mają wylesienia i bzdurne regulacje cieków. To tak w największym skrócie.


A co się dzieje ze źródłami, które zanikają? Na podstawie jednego z potoków uchodzących do Dunajca w Tylmanowej jestem pewien, że obecny stan " brak wody" spowodowany jest zanikiem źródeł. Jedno z głównych źródeł, które tworzyło ten potok praktycznie zanikło na przełomie ostatnich 10 lat. Obecnie coraz więcej mieszkańców ma problem z wodą ze swoich źródeł.
  [Powrót do Forum] [Odpowiedz] [Odpowiedz z cytatem]    
 
Nadawca
Data
  Odp: Górna Skawa [0] 19.03 21:37
  Odp: Górna Skawa [0] 19.03 21:39
       


Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus