W trwających po trzy i pół godziny dwu turach, złowiono, zmierzono i z powrotem wypuszczono do Dunajca 271 pstrągów potokowychi 765 lipieni.
Końcowa klasyfikacja drużynowa:
1. ZO Nowy Sącz - 61 pkt.
2. ZO Krosno 1 - 62 pkt.
3. ZO Kraków 1 - 73 pkt.
4. Koło Stare Miasto - 74 pkt.
5. ZO Katowice 1 - 84 pkt.
6. ZO Bielski Biała - 91 pkt.
Końcowa klasyfikacja drużynowa:
1. GuzdekStanisław - ZO Bielsko-Biała - 2 pkt. (16200) kadra narodowa
2. Szymala Kazimierz - ZO Bielsko-Biała - 4 pkt. (11010) kadra narodowa
3. Ciesielka Andrzej - Koło Szczawnica - 5 pkt. (8220)
4. Szmiłyk Grzegorz - Sekcja Muchowa - 8 pkt. (7830)
5. Opach Zdzisław - Koło Stare Miasto - 11 pkt. (6750)
6. Jankowski Maciej - ZO Nowy Sącz - 11 pkt. (5640)
7. Tondera Antoni - Kolo Myślenice - 12 pkt. (8460) kadra narodowa
8. Piekarczyk Rudolf - Kardynał Brzeszcze - 12 pkt. (7020)
9. Konieczny Piotr - ZO Krosno 1 - 13 pkt. (5610) kadra narodowa
10. Trzaskoś Artur - ZO Krosno 1 - 14 pkt. (6750)
Na wskutek opadów Dunajec prowadził podniesioną, lekko zmętniałą wodę, dlatego bardzo skuteczna w ubiegłym roku sucha mucha była mało efektywna. Zwycięzcy łowili najczęściej na nimfy "brązki złotogłowe" i hydropsyche, rzadziej suche i mokre chruściki, a w miejscach trudniej dla tych technik dostępnych - na streamery.
Stosunkowo wysoki stan Dunajca czynił niedostępnymi większość stanowisk pstrągów i lipieni, do których "dobrali" się nieliczni z mocnymi nogami i oczywiście nienaganną techniką "krótkiej i długiej nimfy". W muchach nie nastąpiła żadna rewolucja, tak jak ubiegłego roku królowały "brązki" ze złotą główką.
Stosowano ze względu na archaiczny już przepis główki z tworzyw sztucznych, ponieważ wspomniana reguła zabrania stosowania metalowych. Moim zdaniem i nie tylko moim, należy w ślad międzynarodowej federacji sportu muchowego FIPS-Mouche pozwolić używać do konstruowania much główek wyprodukowanych z każdego materiału, by ewolucja sportowa polskich muszkarzy nie była sztucznie ograniczana.
Przy tym zakazie niebawem będzie konieczne wyposażenie sędziów stanowiskowych w przyrządy wykrywające metal, gdyż plastikowe główki niektórych firm są optycznie nie do odróżnienia od metalowych.
W pierwszej dziesiątce końcowej klasyfikacji indywidualnej uplasowało się czterech z pięciu reprezentantów Polski na Mistrzostwa Świata we Francji, co jest potwierdzeniem dobrej dyspozycji Narodowego Teamu.
Jako uczestnik zawodów bez cienia przesady postrzegam te zawody jako profesjonalnie zorganizowaną imprezę, co jest zasługą nowosądeckiej administracji Okręgu PZW, której przewodzi dyrektor biura Janek Obrzut.
Bardzo dobra organizacja, coraz lepsze sędziowanie i co zasługą hojnych sponsorów bardzo bogata pula nagród, którą stworzyli przede wszystkim:
Maciej Wilk - Taimen - AP Tychy - wędzisko Sage SLT 904
Design-Fishing - Kruszyn Krajeński - trzy wędziska Dragon HM62 i Millenium
Krokus Łódż - wędzisko ST. Croix Ultra Legend 9'9" #5
Hurch Fly Fishing Poland - Kraków - spodnie oddychające Vision
Z Krościenka n.Dunajcem relację napisał
Stanisław Guzdek
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.
Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.