Zawody zostały przeprowadzone na "żywej rybie" co oznacza, że złowione ryby z całą ostrożnością zmierzone wracały do Wisły.
Pstrągi potokowe w czasie obu tur żerowały słabo, prawdopodobnie na wskutek gwałtownego załamanie pogody.
Kilka dni wcześniej złowienie kilkudziesięciu " potokowców" na mokrą i suchą muchę nie stanowiło problemu, ale jak to zwykle bywa w czasie zawodów złowienie kilku sztuk było nie lada sztuką.
Tak jak i podczas treningów w czasie zawodów skuteczną była sucha i mokra mucha, ale najwięcej zyskali zawodnicy systematycznie obławiający kryjówki pstrągów nimfami.
Drużynowymi zwycięzcami Muchowego Pucharu Wisły została drużyna gospodarzy - Okręg Bielsko-Biała w składzie: Stanisław Guzdek,Kazimierz Szymala i Bogdan Gawlik.
Końcowa klasyfikacja indywidualna :
1.Zasadzki Zbigniew -> Klub Kleparz Barwena
7 pkt.( 6180)
2.Olchawa Piotr - Koło Nowy Targ
- 7 pkt.( 3930)
3.Konieczny Piotr - Okręg Krosno
- 9 pkt.( 6270)
Końcowa klasyfikacja drużynowa:
1. Okręg Bielsko-Biała 60 pkt. (13980)
2. Okręg Krosno - 60 pkt. (10380)
3. Koło Zakopane - 88 pkt. (7560)
Bardzo niski poziom płynącej Wisły i krystalicznie czysta woda utrudniała podejście ostrożnych z natury dzikich potokowców, dlatego niektórzy zawodnicy musieli wędkować dosłownie na kolanach by zmylić czujność pstrągów . Tegoroczny Puchar Wisły bez wyniku zakończyło 18 zawodników co potwierdza jak trudnym było otwarcie sezonu 2002.
Wyniki zawodów, a przede wszystkim treningów to jeszcze jedno świadectwo, iż Wisła w swoim górnym biegu to jedno z atrakcyjniejszych łowisk pstrągowych w Polsce..
Jednak dzisiaj już są widoczne skutki olbrzymiej presji wędkarzy muchowych na omawiany odcinek Wisły i by je zredukować gospodarze PZW Okręgi Bielsko-Biała i Katowice muszą podjąć zdecydowane i jednocześnie skuteczne kroki naprawcze , czyli odpowiednie asortymentowo i ilościowo zarybienia oraz ograniczenie presji poprzez wprowadzenie limitowanych ilości licencji.
Organizatorzy zawodów czyli Zarząd Okręgu PZW Bielsko-Biała poprzez trafne zlokalizowanie biura zawodów oraz zakwaterowania zawodników w hotelu Ziemowit w Ustroniu, stworzyli wspaniałą atmosferę sportowej walki oraz możliwość spotkania przyjaciół, muszkarzy z całej Polski .
Stanisław Guzdek
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.
Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.