Wydaje się, że przyszedł moment na podjęcie radykalnych działań na rzecz ochrony pstrąga potokowego. Oczywiście wymagają one kompleksowego planu, który opierałby się na sprawdzonych w świecie wzorach. Jednak już dziś, zanim taki plan powstanie i wejdzie w życie, z wielu możliwych działań należy podjąć, te które są najprostsze i najskuteczniejsze.
Dlatego, zwracamy się do Zjazdu PZW o przyjęcie uchwały zobowiązującej Okręgi Polskiego Związku Wędkarskiego gospodarujące na wodach "Krainy pstrąga i lipienia" do tworzenia odcinków, na których obowiązywałaby zasada no kill - nie zabijaj. W ten sposób ochronione zostaną przynajmniej matecznikowe odcinki rzek. Fragmenty te powinny znaleźć się pod szczególną pieczą Państwowej i Społecznej Straży Rybackich.
Nikt do tej pory nie wymyślił prostszej i skuteczniejszej metody ochrony ryb. Na najbardziej renomowanych łowiskach, zwłaszcza tych zagrożonych wędkarską presją, od USA po Austrię, Szwajcarię i Niemcy a nawet Skandynawię, właśnie w ten sposób chroni się najcenniejsze odmiany miejscowych salmonidów. Jeśli chcemy w przyszłości łowić duże, okazowe ryby, nie możemy ignorować tej prawdy. Jest nas zbyt wielu, by łowiecki model wędkarstwa, z pozyskiwaniem mięsa jako celem wędkowania, był do utrzymania na każdej wodzie. Jeśli tego nie zrozumiemy i już dziś nie podejmiemy odpowiednich kroków, to być może jutro właściciel wód, czyli Państwo opierając się na opinii biologów, uzna nas za winnych wyginięcia tej wspaniałej ryby i wydzierżawi "nasze" rzeki i potoki innym gospodarzom. Zwracamy się do delegatów i pstrągarskiej społeczności o popracie tej inicjatywy. W naszym przekonaniu będzie to pierwszy krok w celu stworzenia sprawnie działającego, kompleksowego systemu ochrony najpiękniejszej z ryb - pstrąga potokowego, a w przyszłości także innych, równie zagrożonych gatunków.
Podpisali:
A. Banachowski, M. Brodziński, M. Jagiełło, P. Jedliński, J. Jeleński, M. Kochman, G. Łoszewski, P. Mroczek, K. Napora, K. Nowak, J. Nyk, J. Ostrysz, J. Pałka, A. Pukacki, A. Sikora, F. Szajnik, J. Szczeciński, M. Szymański, W. Węglarski, A. Witkowski, A. Wysocki, P. Piskorski, K. Zacharczyk, R. Zaworski.
Indiwidualne i zbiorowe listy z poparciem incjatywy prosimy przesyłać na adres Wiadomości Wędkarskich, z dopiskiem "Pstrąg - no kill"
WW ul. Twarda 42, 00-831 Warszawa
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.
Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.