f l y f i s h i n g . p l 2019.11.14
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2017-05-10
Super woda do łowienia.
średni poziom, jętka około południa
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2019-11-12
lekko podniesiona, czysta woda
Nasze wzory
Chrust CDC
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Inne:
Kocham Wędkarstwo

autor: Grzesiek Łącki, opublikowane 2002-07-31

KOCHAM WĘDKARSTWO Kocham wędkarstwo. W tym krótkim zdaniu mieści się sens mojego życia. Można było by na tym zakończyć, uznając, ze to wszystko co mogę na ten temat powiedzieć. Niestety, wciąż chodzi za mną to pytanie: "tak kocham je, ale za co ?"
 
Odpowiedz jest bardziej złożona, niż można sobie to wyobrazić. Pomijając tak oczywiste slogany, jak "za możliwość kontaktu z przyrodą", czy "za piękno otaczającej nas natury", nic konkretnego nie przychodzi mi do głowy. Tak już jest z tą prawdziwą miłością, że po prostu jest i kropka.
Godzina 4.00 rano. Zgryźliwy dźwięk budzika zrywa mnie ze snu. Oczy zasnute mgłą i uporczywa myśl " k.. a dlaczego ja nie zbieram znaczków ???. Łazienka, kuchnia, kawa i powoli dochodzę do siebie. Przypominam sobie jak się nazywam i co tu robię. I choć w takiej chwili tego nie potwierdzę, to za to je kocham.

Godzina 12.00 w południe. Idę polną drogą przez las. Dookoła wesoło śpiewają ptaszęta. Przede mną jakieś dwa kilometry do schroniska. Za mną pół dnia uganiania się po rzece. Idę i zastanawiam się ile jeszcze wytrzymam. Słońce w zenicie ostro przygrzewa. Neopreny opuszczone jak najniżej, ale niewiele to pomaga. Pot spływa po całym ciele i szczypie w oczy. Idę i klnąc pod nosem zastanawiam się, czy to właśnie za to je kocham ? Odpowiedź jest oczywista.
Noc. Siedzimy w trójkę w schronisku. Przy stołach imadła. Na stole pióra, nożyczki i trzy muchy. W pokoju pełno wędkarskich maneli. Na szafie wiszą spodniobuty a pod nimi mokra plama na dywanie. Wszystkim kleją się oczy, ale nikt nie kładzie się spać. Po raz dziesiąty w swym życiu wysłuchuje opowieści o tym czterdziestaku, który w zeszłym roku, z pod jednego drzewa, wychodził do much trzy razy. Siedzę i myślę, że nie umiałbym żyć bez tego wszystkiego. Za to je kocham.
Okazuje się, że największe znaczenie ma dla mnie to co jest z wędkarstwem związane, ale nie dzieje się nad sama wodą. Mówią mi ludzie, to po co łowisz ? Po prostu jedź nad wodę, ale wędki zostaw w domu. O nie... tak się nie da. Wszystko wtedy straci swój urok. Coś w tym jest, ale nie pytajcie co. Odpowiedź tkwi w każdym z nas i chyba każdy musi ją odnaleźć sam.

text Grzesiek Lacki

<< PowrótOceń artykuł >>

Galeria zdjęć
Kleń na imitację narybku
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Jak policzyć ile
warty jest pstrąg a
ile lipień?

Takie zagadnienie
pojawia się w
momencie szacowania
strat, np.
kłusowniczych.
Kiedyś wpadło mi w
rece wyliczenie
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus