f l y f i s h i n g . p l 2019.11.23
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2017-05-10
Super woda do łowienia.
średni poziom, jętka około południa
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2019-11-20
niski stan czystej wody
Nasze wzory
x3 shrimps
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Inne:
Refleksje

autor: Daniel Gajewski, opublikowane 2002-07-31

Jestem młodą osobą , mającą niewiele doświadczenia w tematyce wędkarstwa muchowego, ale chciałbym bardzo wyrazić swoje refleksje.Jestem studentem V roku elektrotechniki AGH w Krakowie.
 
Jak chyba większość z nas zaczynałem od spławika , następnie sięgnąłem po spinning(używam go zresztą ciągle), aż nadszedł czas na muchę. Muchuję dopiero około półtora roku ,wszelkie informacje zdobyłem z prasy , internetu i książek o tematyce wędkarskiej (niestety w moim otoczeniu nie ma osoby zajmującej się to dziedziną wędkarstwa w której znalazłbym pomoc).Metoda ta od razu zafascynowała mnie , jej finezja, "kontakt" z rybą , emocje związane z braniem, holem i lądowaniem ryby wprowadziły mnie w sferę uczuć trudną do opisania. Zawsze byłem za zasadą "no kill", ale wędkarstwo muchowe pogłębiło tą zasadę w znacznym stopniu (nie wiem dlaczego , ale może w zbyt drastycznym, przez ostatni rok nie uśmierciłem żadnej ryby, mimo że miałem "sztuki" godne zabrania), ale nic tak nie cieszy jak ryba swobodnie odpływająca po delikatnym wyhaczeniu z haka, a szczególnie cieszą mnie te duże sztuki odzyskujące wolność.Miejscem w którym najczęściej łowię na muszkę jest mała rzeczka, dopływ Sanu- Stupnica. Rzeczka ta jest małym siurkiem , niesiącym zwykle mało wody i utrudniającym wędkowanie. Pogłowie pstrąga z roku na rok jest coraz mniejsze i pomimo tego ,że jest to mój ukochany gatunek musiałem poszukać innej alternatywy. Wzrastająca liczebność pogłowia Lipienia w owej rzeczce spowodowała zainteresowanie tym gatunkiem i w następstwie pokochanie tego gatunku na równi z pstrągiem potokowym. Lipienie w tej rzeczce łowię krótkim wędziskiem (7'6") klasy 4, emocje wynikające z holu trzydziesto-kilko centymetrowego lipienia w wąskiej zarośniętej rzeczce sięgają zenitu. Metoda połowu w głównej mierze sucha, ewentualnie krótka nimfa. Po co to wszystko piszę??? Dlatego że chciałbym zaapelować do wszystkich wędkarzy (a głównie muszkarzy ), aby wypuszczali większość złowionych ryb , w szczególności w małych rzeczkach, w których uszczuplenie pogłowia ryb ( a zwłaszcza lipieni) jest bardzo łatwe. Znam to na przykładzie"mojej"rzeczki gdzie przez okres miesiąca, kilku pseudo-wędkarzy, biorąc po kilka kompletów dziennie, potrafią prawie doszczętnie pozbawić rzekę (na odcinku około 5 km) miarowych lipieni. Więc jeszcze raz NIE ZABIJAJMY WSZYSTKICH MIAROWYCH RYBY, RYBA W WODZIE ZNACZNIE LEPIEJ WYGLĄDA NIŻ NA TALERZU!!!!!!!!!!!!!!!!!!

<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Maciej Afeltowicz
Święta racja! Też całe życie wypuszczam ryby i mam z tego satysfakcje. Ludzie patrzą się na mnie jak na kretyna, ale nie przejmuję się tym.
Jurek Schick
Nowe pokolenie! ! Jak przyjemnie czytac taki tekst. Prosze trzymac tak dalej, a przyroda odwdzieczy sie z nawiazka.
Pozdrawiam
janek-usa
W Usa zabranie zlowionego pstraga nawet w rzekach gdzie przepisy na to pzwalaja traktowane jest przez innych muszkarzy jak zlodziejstwo.Oczywiscie sa tam takze nieliczni zwolennicy zabierania zlowionych ryb.Zasada "no kill" jest respektowana przez wiekszosc wedkarzy muchowych.Janek.

Galeria zdjęć
Czapel
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Odłowy kontrolne -
da się czy nie?

Nie chcę rozpętywać
jakiejś kolejnej
naparzanki w
wiadomym temacie,
ale ktoś tu
twierdził, chyba
Arek Troutmaster,
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus