f l y f i s h i n g . p l 2023.05.29
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
cased caddis v.
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Sport:
„ Romaniszyn ‘ 2009

autor: Józef Lach, opublikowane 2009-07-30

Ci którzy myśleli , że będzie powtórka z zeszłego roku srodze się mylili . „ Romaniszyn” i tym razem dał znać o sobie , w negatywnym tego słowa znaczeniu ( burze ,opady , kalna woda ), co stało się niemal tradycją tych zawodów .
 
Doszło nawet do tego ,czego nie pamiętam w całej mojej ponad dwudziestokilkuletniej karierze zawodniczej , że po rozegraniu pierwszej tury , anulowano wyniki z sektora A i wykluczono go całkowicie z zawodów ( pozostali zawodnicy nie łowili już w tym sektorze ) .
Bardzo trudne warunki łowienia sprawiły ,że wielu świetnych zawodników nie wzbogaciło w ogóle swojej zdobyczy punktowej , albo „ zaliczyło ‘ tylko jedną turę , i na tą chwilę po rozegraniu dwóch imprez klasyfikacja czołówki GPP wygląda dosyć zaskakująco . Do zawodów zaliczono wyniki z dwóch sektorów . A tak ostatecznie wyglądają wyniki .
Klasyfikacja indywidualna :

1.M.Pająk –WKS N.Sącz Koło N.Targ nr 16 – 65 pkt
2.P.Konieczny WKS Krosno 2 _72 pkt
3.M.Tokarczyk WKS Dunajec Muszyna _73 pkt
4.M.Waniewski WKS Podkarpacki Rzeszów _75 pkt
5.A.Bodinka WKS Katowice 3 Makoszowy _76 pkt
6.S.Skrobacki WKS Dunajec Muszyna _76 pkt
7.M.Kowalski WKS Dunajec Mszanka _77 pkt
8.M.Borys FSM Syrena B.Biała 1 _78 pkt
9.R.Pilszek WKS Legnica _80 pkt
10.M. Kolber WKS B.Biała 5 _80 pkt
11.R. Tobiasz Krosno 2 _81 pkt
12.D.Kręcigłowa WKS Słupia Słupsk _82 pkt
13.Oskar Pankiewicz WKS Dunajec 2 Limanowa-82 pkt
14.P.Marchewka WKS Krosno S.Jasło M 1 _84 pkt
15.W.Borowiec jw. _85 pkt
16.S.Brach WKS Dunajec N.Sącz 2 _87 pkt
17.J.Chraca WKS Dunajec Koło N.Targ nr 16 _87 pkt
18.J.Suwaj WKS B.Biała 5 _88 pkt
19.A.Marek FSM Syrena B.Biała 1 _88 pkt
20.R.Bąk WKS Scierra Bystrzyca Lublin 1 _89 pkt

Klasyfikacja drużynowa :

1.FSM Syrena B. Biała 1 -257 pkt (M.Borys,A.Cimała,A.Marek)
2.WKS Dunajec Koło nr 16 N.Targ –270 pkt (M.Paja, J.Chraca , J.Lach )
3.WKS Krosno 2 -285 pkt (P.Konieczny,R.Tobiasz,B.Lisiewski)
4.WKS Krosno S.Jasło M 1 -293 pkt
5.WKS Wrocław -307 pkt
6.WKS Dunajec- Mszanka -311 pkt
7.WKS San Sport Dynów 2 -312 pkt
8.WKS B.Biała 5 -314 pkt
9.WKS Kraków Myślenice -316 pkt
10.WKS Scierra Bystrzyca Lublin 1 -328 pkt
11.WKS Dunajec N.Sącz 2 -330 pkt
12.WKS Podkarpacki Rzeszów -331 pkt
13.WKS Dunajec – Muszyna -332 pkt
14.WKS Krosno 1 -333 pkt
15.WKS Dunajec N.Sącz 2 Limanowa –333 pkt
16.WKS Legnica -334 pkt
17.WKS Dunajec N.Sącz 3 -341 pkt
18.KWM Thymallus Opole -343 pkt
19.WKS Kraków Stare Miasto -352 pkt
20.WKS B.Białą 5 -354 pkt

Wygrana Maćka Pająka z Nowego Targu dla wielu mogła być niespodzianką , ale bardziej w tajemniczeni , w tym i ja , wierzyli w końcowy sukces Maćka , szczególnie ( co nie jest tajemnicą ) , że Maciek lubi trudne warunki i umie się w nich odnaleźć , jak zresztą cała nowotarska drużyna , czemu dała wyraz w klasyfikacji drużynowej . Pokrzyżował on tym samym plany wygrania po raz trzeci tych najważniejszych zawodów muchowych w Polsce Piotrkowi Koniecznemu , który musiał zadowolić się tylko , i aż drugim miejscem , czym umocnił się w klasyfikacji GPP . A tak na marginesie, to nikomu jeszcze nie udało się indywidualnie wygrać tych zawodów trzykrotnie .. Dwukrotnie „ Romaniszyna ‘ do tej pory wygrywali : J.Lach ( autor tej relacji ) , S. Guzdek , P.Olchawa , P. Wróbel i P. Konieczny .Trzecie miejsce muszynianina M. Tokarczyka , pomimo tego ,że znam tego zawodnika od wielu lat , zaliczam do niespodzianek większego kalibru , tak jak i jego kolegi z drużyny S.Skrobackiego , który zajął świetną szóstą pozycję . Brawo chłopaki z Muszyny ! Zarówno czwarty M. Waniewski jak i piąty A.Bodinka również maja powody do zadowolenia , przypomnieli znów o sobie , i życzę im większej regularności , a wtedy ........? Siódma lokata M.Kowalskiego z Mszany Dolnej , to w mojej ocenie także duże zaskoczenie i widać , że chłopcy podciągają się pomału przy P. Armatysie . Ósma pozycja M. Borysa już nie dziwi specjalnie , gdyż ten bielski zawodnik niejednokrotnie pokazywał się już z dobrej strony , i od dłuższego czasu „ pląta’ się blisko czołówki GPP . Za to dziewiąty młody ,ambitny legniczanin R. Pilszek i dziesiąty niezwykle sympatyczny stary wyga z Makowa Podhalańskiego M. Kolber , to znów w moim mniemaniu spora niespodzianka i zapewne ich największe osiągnięcia w GPP.
W klasyfikacji drużynowej tym razem obeszło się bez większych sensacji ( no może poza drużyną Mszanki ) , chociaż zwycięstwo drużyny Syreny B.Biała , z młodziutkim A. Markiem w drużynie ( który notabene spisał się znakomicie ) , może lekko zaskakiwać .Ciekaw jestem dalszych ich występów ? Drugie miejsce drużyny nowotarskiej nie zaskakuje ( jest to jak by nie było MP sprzed dwóch lat ) . Ich wartość tym bardziej rośnie gdy w grę w chodzą trudne warunki łowienia , a takie były niewątpliwie na tych zawodach . Trzecie miejsce Krosna 2 potwierdza , że są w stanie wygrać każde zawody , i że będą się niewątpliwie liczyć w końcowej klasyfikacji w GPP. Ale to jest sport i wiele się może jeszcze zdarzyć , choć wydaje mi się ,że część mocnych ekip straciło już szansę na walkę o „pudło’ . W dalszym ciągu świetnie radzi sobie drużyna z Jasła i Wrocławia , i o ile jaślanie niejednokrotnie w przeszłości byli w czubie różnych zawodów , tak zaskakują na plus wrocławianie , którzy tak na dobrą sprawę dopiero od roku zaczęli się pokazywać w czołówce. Szósta lokata Mszanki , po fatalnym starcie na Sanie , to wręcz niebotyczny skok i największa zaskoczenie tych zawodów , a w zapasie mają jeszcze P.Armatysa , który na chwilę obecną wzmacnia ekipę Dunajca 1 . Bardzo dobrze zaprezentował się team Dynowa , a siódme miejsce w stawce 58 –u drużyn , to naprawdę spory sukces i bodziec do dalszej pracy nad samym sobą i treningów .Pomału odnajduje się (miejmy nadzieję ) drużyna z Myślenic , której aspiracje przed sezonem z pewnością sięgały znacznie wyżej , niż aktualnie zajmującego miejsca w GPP. Po wzmocnieniu drużyny przez ...? Zostanie to na razie moją tajemnicą , będą należeli bezdyskusyjnie do ścisłego grona faworytów tej imprezy .Nieźle wypadła drużyna Scierry Lublin , choć ciągle jeszcze nie na miarę swoich możliwości . Należy się jednak spodziewać , że wkrótce pod wodzą G.Gołofita i P. Zieleniaka mogą nieźle namieszać w czołówce.
Oceniając natomiast imprezę od strony organizacyjnej , tym razem , pomimo trudu jaki organizatorzy włożyli w przygotowanie tych zawodów ( wiem coś na ten temat ), nie wystawiłbym im zbyt pochlebnych recenzji . Niestety nie ustrzegli się tym razem kilku poważnych wpadek . Jednak przy 180 startujących , nie jest łatwo ustrzec się błędów . Samo obsadzenie zawodów co najmniej 90-ma sędziami ( zawsze ktoś może nawalić , co też na tych zawodach się stało ), jest niemałym wyzwaniem . Znając jednak ludzi , którzy angażują się w te przedsięwzięcia , jestem przekonany , że następne zawody ( a są to MMP ) , będą przeprowadzone wzorowo , ku uciesze nas wszystkich , jak i samych organizatorów .

Jak łowili najlepsi ;

Maciej Pająk – 1 miejsce

„Trącona „ woda nie jest mi straszna , i bardziej bałem się konfrontacji z P. Koniecznym na stanowisku , niż trudnych warunków jakie panowały .Na szczęście poszło mi nieźle ,zgodnie współpracując udało mi się po wyrównanej walce minimalnie wygrać z Piotrem , a tym samym i cały sektor B .Przez całe zawody łowiłem na „glajchy „ i larwę jetki ( wykonanej z quilla przez A.Bogdana ) . Łowiłem metodą żyłkową , przerobioną wędką dł. 355 cm.

Piotr Konieczny – 2 miejsce

Trochę szkoda , bo do wygrania brakło niewiele . Wygrany 3 razy „ Romaniszyn „ to byłoby coś , czego jeszcze nikt nie osiągnął . Ale drugie miejsce , to też super wynik . Łowiłemj z fajnymi ludźmi . Na sektorze A z Adamem Wnękowiczem , na B z Maćkiem Pająkiem i na C z Andrzejem Dudkiem . Szczególnie zaimponował mi M. Pająk , który nie dośc , że pozwolił mi łowić koło siebie , to jeszcze gdy zobaczył , że zaczynam od streamera zaproponował pójście przodem . Rywalizacja z podhalańczykami w łowieniu na brudnej wodzie , to duże wyzwanie . Łowiło się fajnie , choć pogoda i warunki były fatalne .Miałem wiele obaw łowiąc w pierwszej turze na sektorze A , czy zawody dojdą do końca i czy wytrzymam to lanie z góry , ale kurtki i wodery „Taimienia ‘ okazały się bardzo dobre . O pierwszej turze na sektorze A , lepiej szybko zapomnieć – nie mieliśmy warunków do łowienia . Druga tura mimo , że zaczynałem od streamera , to szybko przeszedłem na nimfy . Złowiłem wszystko na glajchy , wygrywając 9 do 8 rybami , ale w końcowym rozrachunku , na punkty przegrałem . Trzecia tura to 3 ryby złowione na brązki ( z bażanta ) .Brakło jednej....Może następnym razem .

Maciej Tokarczyk - 3 miejsce

Jest to jak do tej pory mój największy sukces ,chociaż już raz byłem bliski wygrania „ Romaniszyna” Na sektorze B złowiłem 9 ryb , w tym 8 na „ciapkaną” mokrą czarna muchę ( Maciek miał tu na myśli prowadzoną po wierzchu jak w dappingowym stylu , a mokra mucha to coś na wzór Coachmena ) ., i jednego pstrąga na nimfę z zająca .W sektorze C wyjąłem 2 pstrągi , w tym jednego na mokrą muchę j.w , a drugiego na nimfę z zająca j.w .
Zwycięskie muchy Maćka Pająka

Zwycięskie muchy Maćka Pająka


<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
rekindomel
jak zwykle po mistrzowsku napisany artykuł .....super zawody i mam nadzieje ze bede tam na drugi rok .......oby aura była łaskawsza na nastepne zawody ..... ....
0kocim
Józiu.....czasy komuny juz mineły...można pisac prawde jak było...bo inaczes staniesz sie stronniczy i niewiarygodny... Pozdrawiam
Wico
0kocim
Józiu.....czasy komuny juz mineły...można pisac prawde jak było...bo inaczes staniesz sie stronniczy i niewiarygodny... Pozdrawiam
Wico
Józef Lach
Witam !
Drogi Wico ( na marginesie Wico ani Okocim nic mi nie mówią ) !. Nie rozumiem do końca Twoich zarzutów . Twoje ogólnikowe uwagi dotyczą zapewne spraw organizacyjnych . No bo czegóż innego ? Przecież faktów sportowych nie zmieniłem . No a jeśli tak , to przecież wyraźnie zaznaczyłem , że tym razem organizatorom nie wystawiam pochlebnych laurek , i że n ie ustrzegli sie błędów . Piszę o tym co wiem na pewno , a nie opieram się na plotkach czy domysłach , Nikomu nie " kadzę " , i staram się być w swoich ocenach tak sportowych , jak i poza sportowych obiektywny . A jeśli chcesz dyskutować o szczegółach , to zapraszam na forum zawodnicze , bo to zapewne nie jest najlepsze miejsce .Serdecznie pozdrawiam
Józef Lach
piotr zieleniak
Mnie relacja bardzo się podoba. Kapitalna analiza i miło się czyta. Dodam, że czekam na następne tego rodzaju teksty.
Dzięki Józefie
EL-Lako
Jak ja tych Glajchów nie lubie.:(:(:(
A Tekst jest 1a. :):):)
pozd.
Krzysztof
adajak
Koledzy mamy koniec sezonu i co powiecie o tegorocznym MISTRZU. HI HI HI Pomorze górą.
adajak
miałem na mysli GP. Polski
Venca
„ ...Przez całe zawody łowiłem na „glajchy „ ...,.... Łowiłem metodą żyłkową , przerobioną wędką dł. 355 cm...."
Dziwnie się robi człowiekowi czytając te "zeznania" zwycięzcy, że chodziło o zawody w wędkarstwie muchowym, a nie o zawody spinningowe (met. jiggową z bocznym trokiem).
Panowie """muszkarze""", jak daleko się jeszcze posuniecie ?

Galeria zdjęć
Nordic Fly Fair 2023
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Zawody na tarliskach

Jak to jest, że
najpierw okręg
Krosno wprowadza
zakaz brodzenia na
starym korycie Sanu
do 24 maja, no bo
ikra,...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus