Nad San zawitali także juniorzy , którzy od tego roku mają swoje GPP. Wydaje się to doskonałym pociągnięciem , tak ze względów szkoleniowych , jak i wychowawczych .
Jak zazwyczaj było to wędkarskie święto zawodniczej braci wędkarskiej .Kapitalna atmosfera przed samymi zawodami połączona z umiarkowaną degustacją piwka ( zaznaczam z umiarkowaną ) i niekończące się opowieści wędkarskie , tworzą niezapomniany klimat , za którym człowiek tęskni w długie zimowe wieczory .
Świetna , ale nie wędkarska pogoda i bardzo niski stan wody , nie sprzyjał za bardzo w połowach pstrąga . W wielu przypadkach trzeba było się wykazać nie lada umiejętnościami technicznymi i „ wędkarskim nosem „ , by osiągnąć jakikolwiek wynik , chociaż średnia powyżej dwóch ryb na jednego zawodnika w turze , może być myląca .
A oto wyniki zawodów .
Klasyfikacja indywidualna :
1.Piotr Konieczny 20 pkt
2.Dariusz Kręcigłowa 27 pkt
3.Jerzy Wiśniewski 28 pkt
4.Bartosz Rapiej 30 pkt
5.Paweł Zając 31 pkt
6.Artur Andrzejewski 32 pkt
7.Dariusz Rakowski 33 pkt
8.Zbigniew Zasadzki 34 pkt
9.Robert Tobiasz 34 pkt
10. Piotr Marchewka 34 pkt
11.Tomasz Wieczorek 36 pkt
12.Sławomir Brach 38 pkt
13. Mariusz Szlachetka 39 pkt
14.Kazimierz Szymala 41 pkt
15.Oskar Pankiewicz 41 pkt
16 Ryszard Cieślik 42 pkt
17. Marek Kruszecki 43 pkt
18.Bogdan Lisiewski 44 pkt
19.Artur Trzaskoś 44 pkt
20.Jan Suwaj 44 pkt
Klasyfikacja druyżynowa
1.WKS Krosno 2 – 98 pkt
2.WKS Dunajec N.Sącz 1- 142 pkt
3.WKS B.Biała 2- 146 pkt
4.WKS Wrocław –149 pkt
5.WKS Krosno S.Jasło M 1- 159 pkt
6.NKS Piła – 182 pkt
7.FSM Syrena B.Biała – 186 pkt
8.WKS Słupia Słupsk –206 pkt
9.WKS Dunajec N.Sącz – 210 pkt
10.KWM Thymallus Opole – 216 pkt
11.WKS Kraków Kleparz – 2129 pkt
12.WKS N. Sącz Koło nr 16. N. Targ- 219 pkt
13.GWKS Neptun Gdańsk- 228 pkt
14.WKS Krosno 1- 228 pkt
15.WKS Dunajec N.Sącz 3- 229 pkt
Już dawno nie zdarzyło się , aby zwycięstwo w końcowej klasyfikacji przypadło zawodnikowi zajmującemu miejsce poza pierwszą dziesiątką po dwóch turach .Okazało się ,że jest to możliwe , a dokonał tego stary wędkarski wyga , ubiegłoroczny zwycięzca GPP Piotrek Konieczny, który „ wypunktował „ wszystkich zachowując dosyć dużą przewagę nad następnymi . Drugie miejsce Darka Kręcigłowy byłego reprezentanta Polski, jest o tyle niespodzianką ,że pomimo dziesiątego miejsca w ostatniej turze , pozwoliło mu to awansować aż na drugie miejsce . Długo nie mógł uwierzyć w swój sukces. Pudło Jurka Wiśniewskiego z Wrocławia , jest jak do tej pory chyba jego życiowym osiągnięciem , zapewne wychodzi z założenia , że czym starsze wino tym lepsze . O ile dwa lata temu o czwartym miejscu Bartka Rapieja napisałbym ,że jest to duża niespodzianka , o tyle teraz myślę , że trzeba będzie się pomału przyzwyczaić , że Bartek coraz częściej będzie mieszał szyki faworytom .. Jeżeli dalej będzie się tak rozwijał , to myślę ,że szybko zapuka do bram Kadry Narodowej . Podobnie skomentowałbym piąte miejsce Pawła Zająca . Pamiętam jak bodajże trzy lata temu łowiliśmy z Pawłem na treningu i na zawodach , i widzę niesamowity postęp w rozwoju jego umiejętności technicznych i taktycznych .Choć prywatnie mówiąc ( myślę ,że Paweł się na mnie nie obrazi ) , Bartek w moim mniemaniu ma trochę krótszą drogę na „ wędkarskie salony „ .Wysokie szóste miejsce Artura Andrzejewskiego wywalczone w tak trudnych warunkach , dla wielu bacznych obserwatorów z pewnością jest niemałą niespodzianką .i z ciekawością będę się przyglądał temu zawodnikowi w dalszych zawodach GPP .Siódma pozycja Darka Rakowskiego , mnie osobiście nie dziwi , bo już trzy lata temu w jednym ze swoich artykułów zwróciłem na niego uwagę , choć prawdopodobnie jest to jego jedno z najlepszych osiągnięć . Zbyszek Zasadzki swoim ósmym miejscem pokazuje , że o ile zadba się o swoja kondycję fizyczną , można osiągać znaczne sukcesy będąc nawet w sile wieku . Na pewno muszą liczyć się z nim kandydaci do KN .Dziesiąty Robert Tobiasz , znów pokazał , że San wyjątkowo mu „ leży „ , chociaż w zeszłym roku nieźle sobie już radził i na innych rzekach .Zapewne i Robert ma aspiracje do kadry, która mu się w zeszłym roku „ wymskła „w ostatnim momencie na Łupawie .Dziesiątkę zamyka aktualny kadrowicz Piotrek Marchewka , przed którym o ile będzie dalej taki „ zawzięty”,
może być niezła sportowa wędkarska przyszłość .
Trzymać tak dalej chłopaki ! Choć nie liczyłbym na taryfę ulgową ze strony pozostałych „aspirantów „ do KN.
W klasyfikacji drużynowej wygrana Krosna nie budzi żadnego zdziwienia ,bo należeli do grona ścisłych faworytów , tyle ,że tym razem zwyciężyła druga ekipa . Bardzo udanie zaprezentowały się w tych zawodach ekipy nowosądeckie ( dwie w pierwszej dziesiątce , cztery w piętnastce – w stawce 55 drużyn ) , powiedziałbym nawet , że jako okręg wypadli najkorzystniej w tej imprezie . „ Lwi pazur „ pokazały też drużyny bielskie, plasując w czołówce dwie ze swych drużyn .Pomimo nie lubianego czwartego miejsca widać było uśmiech na twarzach wrocławian , ale jakiś niedosyt pewno pozostał Za naprawdę dobry występ wyróżniłbym drużyny z Piły , Słupska i Opola .Natomiast najmniej udanie z grona faworytów wypadli wałbrzyszanie ( dopiero 48 pozycja ) , i mimo wszystko krakowianie , których nie było w śród najlepszych ( najwyżej sklasyfikowanym był WKS Kleparz – 11 pozycja ) ., ale to dopiero początek GPP , i wszystko jest jeszcze przed nami .
A oto wyniki juniorów
1.Wojciech Krokos WKS Krosno
2.Dawid Latusek WKS Krosno
3. Paweł Gibadło WKS Krosno
4. Mateusz Stochaj GWKS Gdańsk
5.Maciej Krukierek WKS Krosno
6. Maciej Putniorz WKS Kraków N. Huta
Jak widać juniorzy Krosna nie byli zbyt gościnni i zgarnęli całe podium , pokazali ,że na ich wodzie trudno będzie ich pokonać , zobaczymy jak będą sobie radzić w pozostałych zawodach .
Kilka słów uznania należy się też organizatorom , za wielki trud jaki wnieśli w przygotowanie imprezy . I o ile co poniektórzy nie do końca mogli być zadowoleni z menu , czy wylosowanych stanowisk ( były jednak stanowiska słabsze , ale gdzie ich nie ma ) , o tyle pod względem technicznej strony przygotowań , zawody były przeprowadzone bardzo dobrze.
Jak łowili najlepsi
Piotr Konieczny :
Sektor B- 9 ryb – sześć ryb złowił na mokrą muchę ( March Brown ) , pozostałe na streamera ( czarna pijawka )
Sektor C jezioro – 4 ryby – imitacja ważki prowadzona na sznurze tonącym
Sektor A OS- 6 ryb – wszystkie pstrągi złowione na suchą muchę ( duża jętka )
Dariusz Kręcigłowa
C-13 ryb- główna przynęta to czarna pijawka z seledynową główką
A-2 ryby – na streamera ( popielaty zonker )
B-4 ryby – na streamera j.w
Jerzy Wiśniewski
A-4 ryby – na streamera
B-12 ryb – siedem pstrągów na mokrą , a pięć na suchą
C-1 ryba – na czarną pijawkę
Paweł Zając
C- 6ryb- na czarną pijawkę
A- 4 ryby ( w tym dwa powyżej 50 cm ) – na nimfę
B-3 ryby –dwie na suchą , a jedna na „ pedałka „
Sławomir Brach ( zwycięzca dwóch sektorów )
B-2 ryby-na suchą muchę
C-11 ryb – na czarną i brązową pijawkę
A- 121 ryb – na nimfe , metoda żyłkowa ( brązka i zając )
Autor Józef Lach
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.
Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.