Po wczesnej pobudce (od 5:30 śniadanie), rozwożenie na stanowiska i start od 8:30 do trzy godzinnej tury. Warunki pogodowe i „odpowiedni” stan wody sprzyjał dobrym połowom, co też znalazło potwierdzenie w wynikach osiągniętych przez zawodników we wszystkich sektorach.
W sektorze A najlepiej połowił Krystian Białoń łowiąc 14 ryb, drugi był jeden z faworytów tej imprezy Ł. Ostafin 12 ryb, a na 3 miejscu reprezentant WKS San-Sport Dynów Grzegorz Gerula z 11-a rybami. Zwycięzcą sektora B został M Walczyk aż 24 rybami, na drugim miejscu 19-a rybami uplasował się M Pająk z WKS Dunajec I, a trzecim był M. Mozdyniewicz z Nowego Targu .Sektor C zgodnie z oczekiwaniami wygrał P. Wróbel „ zaliczając”14 ryb, przed A.Szczygłem 11 ryb ,i trenerem kadry A. Wawryką 8 ryb.
Po przerwie na obiad krótki odpoczynek , i ruszamy do drugiej tury . I tym razem wśród zwycięzców sektorów nie ma niespodzianek , ale parę osób mogących liczyć się w końcowej klasyfikacji medalowej pogrzebało już swoje szanse .
Sektor A tym razem wygrywa „stary wyjadacz” S.Guzdek 12-ma rybami, , przed mającym aspiracje do kadry A. Szczygłem 10 ryb i zawsze grożnym M. Dziadurą z Katowic 8 ryb . Sektor B (OS ) i tym razem sypnął rybami , a wygrał go idący na mistrza Ł . Ostafin z Myślenic , który złowił 20 ryb , drugi jest A. Zawada z Wegierskiej Górki 18- ma rybami , a trzeci wałbrzyszanin R.Miszuk 16 –ma rybami . W sektorze C klasę pokazuje K. Szymala łowiąc 11 ryb , przed weteranem Z. Zasadzkim 6 ryb , i J. Wiśniewskim z Wrocławia również 6 ryb.
Po dwóch turach klasyfikacja indywidualna jak i drużynowa wygląda bardzo interesująco . Co najmniej .czwórka zawodników ma jeszcze szanse na mistrzowski tytuł , i wszystko wskazuje na to , że pomiędzy Ł .Ostafinem 3 pkt, A. Szczygłem 4 pkt , M. Walczykiem 7 pkt i P.Armatysem 8 pkt rozegra się ta batalia . Ale sprawa medali jest jak zawsze nadal otwarta, i do tej grupki , o ile potkną się faworyci , może dołączyć kilka osób jak chociażby S.Brach , R. Miszuk , G.Gerula , J . Wiśniewski , B. Janas czy G. Gołofit . Jedna niewiadoma zdała się już wyjaśnić . Piotrek Wróbel na czwarty tytuł indywidualnego MMP raczej już nie może liczyć , a to za „sprawą” 17-go miejsca w drugiej turze .
Drużynówka również wzbudza emocje . Po dwóch turach prowadzi WKS Kraków –Myślenice 49 pkt , przed WKS Dunajec 1 55 pkt i WKS Dunajec 2 61 pkt . Czy Myślenice zdołają odeprzeć atak dwóch drużyn z Nowego Sącz ? A może jeszcze ktoś inny ? Ano zobaczymy .
Wieczorem pozostaje trochę czasu na pogawędki z przyjaciółmi , i na „dozbrajanie „ się na decydującą rozgrywkę .Niedzielna tura nie przyniosła jednak wielkich niespodzianek , i medale przypadły faworytom .
W sektorze A zwycięża zapewniając sobie co najmniej brązowy medal M.Walczyk 13-ma rybami, za nim jest P.Marchewka z Jasła 10 ryb i A. Andrzejewski z Piły również 10 ryb .Sektor B pięknym wynikiem 23-ch złowionych pstrągów wygrywa J. Chraca z Nowego Targu , drugi jest S.Guzdek13 ryb (szanse na tytuł pogrzebał w pierwszej turze ), a trzeci jest Z.Buśkiewicz ze Słupska także 13 ryb. A co w sektorze C ? To tutaj zadecydują się teraz tytuły MMP.
Wreszcie wszystko jasne . Sektor wygrywa ubiegłoroczny wicemistrz A . Zasadzki , drugi jest K. Mikulski z Legnicy , a trzeci bielszczanin M.Borys . Wszyscy łowią po 7 ryb .Ł.Ostafin łowi 6 pstrągów , ale ma najsłabszą szóstkę i ląduje na 7-ym miejscu w sektorze , co w końcówce daje mu to „tylko „ i aż drugie miejsce.
A oto jak wyglądają końcowe wyniki
Klasyfikacja indywidualn
1. M.Walczyk 8 pkt
2. Ł.Ostafin 10 pkt
3. A. Szczygieł 11 pkt
4. P.Armatys 16 pkt
5. J.Chraca 20 pkt
6. P.Marchewka 21 pkt
7. S.Brach 22 pkt
8. P.Wróbel 23 pkt
9. A. Wawryka 25 pkt
10. A.Bodinka 25 pkt
11. M. Borys 26 pkt
12. M.Mozdyniewicz 27 pkt
13. J.Wiśniewski 27 pkt
14. A.Zawada 29 pkt
15. M.Pająk 31 pkt
Klasyfikacja Drużynowa
1.WKS Kraków Myślenice 71 pkt
2.WKS Dunajec 1 78 pkt
3.Wks Dunajec 1 83 pkt
4.Wks Kraków Kleparz 110 pkt
5.WKS Krosno 1 111 pkt
6.KM Soła Węgierska Górka 118 pkt
7.WKS Dunajec Nowy Targ 16 121 pkt
8.WKS Krosno Wisłoka Jasło 133 pkt
9.WKS B.Biała 135 pkt
10.WKS San –Sport Dynów 140 pkt
11.WKS Katowice 2 172 pkt
12.WKS Wrocław 174 pkt
13.WKS Wałbrzych 176 pkt
14.WKS Krosno 2 177 pkt
15.KKW Jelenia Góra 180 pkt
Jak widać niespodzianek większych nie było. W pierwszej dziesiątce znalazły się znane twarze . Dla M. Walczyka jest to już drugi indywidualny mistrzowski tytuł , a dla Łukasza i Artura pierwsze indywidualne medale i myślę ,że przyniosły one im nie mniejszą radość niż zwycięzcy tej imprezy .
W drużynówce wygrana Myślenic (Ł.Ostafin, P.Wróbel ,M.Szlachetka ), przed drużynami z Nowego Sącza nie traktuję w kategorii niespodzianki .Jedynie niedosyt zapewne mają drużyny z Krosna , i ekipa ubiegłorocznych MMP z Nowego Targu. Bardzo dobrze na tle „rutyniarzy” pokazała się drużyna z Wegierskiej Górki ( szóste miejsce) i San –Sport Dynów (dziesiąte miejsce).
Ogólnie całą imprezę tak pod względem sportowym , jak i organizacyjnym oceniłbym na bardzo dobry . Jedynie wśród większości moich rozmówców , spore wątpliwości budziło dorybianie rzeki na kilka dni przed zawodami . Wypacza to istotę samego wędkarstwa muchowego. Ryb zazwyczaj szuka się w tedy w miejscach ,których dzikie ryby nie preferują , a trafienie na „ dołek z wpuszczańcami” daje niesamowita przewagę , nad najlepszym nawet zawodnikiem .Rybostan ryb dzikich tak na sektorze C , jak i na A ( pomijam sektor B (OS), gdzie jest cały czas bardzo przyzwoicie ) , był jak się okazuje wystarczający .A jeżeli już mamy dorybiać , to najlepiej na kilka tygodni przed zawodami , aby zdążyły się one porozchodzić i trochę zdziczeć .
Cieszy fakt ,że zawody odbywały się naprawdę w sportowej atmosferze, a i osiągnięte wyniki ( chociaż w dużej mierze na wpuszczańcach ) , mogą napawać optymizmem na przyszły sezon .
Imprezę zaszczycili swoja obecnością minn. Sekretarz stanu MRiRW K .Plocke , jak i wiceprezes ZGPZW A. Zwarycz . Godnym odnotowania jest fakt ,że dla sędziego głównego Marcelego Czerwińskiego były to już 574 zawody ,które sędziował , i na pewno nadaje się to do księgi Guinnessa .
A oto jak łowili najlepsi
Marek Walczyk
Sektor B – 24 ryby – 1 pstrąg na streamera a pozostałe na brązki z różnymi akcentami
Sektor A-6ryb – na prowadzącą „glajcha” , a na skoczka beżowa plecionka
Sektor C- 13 ryb – wszystkie na beżowe plecionki
Łukasz Ostafin
Sektor A-10pstrągów i dwa lipienie- wszystko na nimfę , imitację jętki
Sektor B- 20 ryb – 5 na suchą ( Straszkiewiczówka ) i 15 na nimfę
Sektor C- 6 – ryb –1 pstrąg na streamera , a 5 na nimfę ( brazki i beżówki )
Artur Szczygieł
90 % złowionych ryb zostało „ zaliczonych „ na czarne pijawki z kolorowymi akcencikami , a pozostałe 10 % na mokre muchy .
Piotr Armatys
80 % ryb złowił na nimfę – podstawową muchą była brązówka z różnymi akcentami i nowotarska glajcha
Józef Chraca
Wszystkie ryby złowił ma nimfę – dominujące nimfy to glajcha jw. i beżówka
Na nimfę wszyscy łowili metodą żyłkową
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.
Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.