f l y f i s h i n g . p l 2024.11.26
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
BAITFISH
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Informacje:
HISZPAŃSKIE SZTUCZNE MUSZKI W RĘKOPISIE Z ASTORGA Z 1624 R.

autor: Stanisław Cios, opublikowane 2008-07-28

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa muchowego w Europie jest tzw. rękopis z Astorga. Tekst rękopisu jest mało znany czytelnikowi polskiemu, choć zasługuje on na dużą uwagę. Przedstawiam więc go w przekładzie na język polski, wraz z komentarzem, a także informacjami o rękopisie i połowie pstrągów w dawnej Hiszpanii, które udało mi się zebrać. Okazją ku temu są też mistrzostwa Europy w wędkarstwie muchowym, które w tym roku odbywają się w wodach północnej Hiszpanii.
 
Połów pstrągów w dawnej Hiszpanii
Miasto Astorga znajduje się w górach w północno-zachodniej Hiszpanii. W okolicznych potokach żyją pstrągi, które od niepamiętnych czasów były - i nadal są - przedmiotem połowu przez lokalnych mieszkańców. Mogą o tym świadczyć różne informacje o pstrągach i zalecenia dotyczące połowu tych ryb.
Już w VII w. król Wizygotów Suinthila był zaniepokojony brakiem pstrągów do swojej kuchni, gdyż zapewne wysoko cenił ich wartości kulinarne. Następnie w 1258 r. król Alfonso X Mądry w Dekrecie o Rybołówstwie i Myślistwie dworu w Valladolid m.in. zakazał używania toksycznych roślin i wapna w rzekach, gdyż zabijało to ryby. Od 1252 r. nie wolno tam było zabierać ikry łososia (O’Callaghan 1985). W 1435 r. dwór w Madrycie zakazał połowu pstrągów w czasie tarła w październiku i listopadzie, ponieważ powodowało to przełowienie, a także używania roślin toksycznych i wapna (Barros 2001, przyp. 131 i 132).
W 1448 r. król Juan II, rzekomo miłośnik połowu ryb, ustanowił następujące przepisy:
- Zakazał połowu pstrągów od połowy listopada do połowy lutego, pod karą 200 maravedis za każdy przypadek naruszenia prawa, gdyż w tym okresie odbywa się tarło.
- Zakazał połowu pstrągów siecią i narzędziem paradexos , o tak małych okach, przez które nie można przełożyć monety „ósemki segowiańskiej”.
- Ktokolwiek, kto wrzuca do wody morga , wapno lub inne środki odurzające, może zostać zaaresztowany przez każdego poddanego i zapłaci grzywnę 100 maravedis dla poddanego, 200 maravedis dla dziedzica, a także średniej wielkości beczkę wina i 200 maravedis dla rady okręgowej.

Ciąg dalszy i całość do pobrania tu:
http://www.flyfishing.pl/PL/PL_38.doc

<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
tonkin
Bardzo ciekawy artykul, swiadczacy i dokumentujacy jak w zamierzchlej histori dbano o polulacje pstraga !

A dzisiaj posiadajac najnowoczesniejszy sprzet i super techniki okres ochronny pstraga zostal przed laty skrocony o miesiace.

- napietego sznura -

tonkin

S. Cios
W literaturze jest wiecej informacji o ochronie ryb w dawnych czasach, już od średniowiecza. Wszystkie znane mi informacje z Polski do połowy XIX w. podałem w mojej książce "Ryby w życiu Polaków od X do XIX w.". (te od końca XIX, dotyczące okresów i wymiarów ochronnych, są podane w P&L). Jesli chodzi o zagranicę, to dużo ciekawych informacji jest m.in. z Włoch i Francji. Póki co jednak dziedzina nauki "environmental history" nadal raczkuje, bo niewiele osób sie nia zajmuje. Wiekszość naszych współczesnych bolączek związanych z rybostanem ma bardzo długą historię.
tonkin
To widac Panie Stanislawie, chocby tu pod Panskim artykulem, przykre jest to, ze naszych Kolegow interesuje inne spektrum.
Prawdziwy muszkarz moim zdaniem, to ten z ktorym mozna nie tylko o "zjezdzie" i o tym "jaka woda" podyskutowac.;-)
Niestety takich wsrod nas jest malo, ambicje skierowane sa w innym kierunku.

Jurek Schick / tonkin
S. Cios
Rzeczywiście, zastanawiam się, co naprawdę interesuje innych wedkarzy muchowych, poza narzekaniem na brak ryb (ja to odbieram jako brak umiejetności łowienia), krytyką innych wedkarzy, pytaniami jaka woda lub jaka mucha? Brak dyskusji merytorycznej na naszych forach internetowych na jakikolwiek temat jest wręcz żenujący.

Wydawało mi się, że sprawa zawodów jest bliska dużemu gronu osób, bo w nich uczestniczą (ok. 800-1000 osób), lub przynajmniej kibicują njaszej drużynie narodowej. Ale i tu sie chyba pomyliłem. Bo na moje komentarze dotyczące marnych wyników naszych drużyn od kilku lat wszyscy chowają głowy w piasek.
tonkin
Nawet na tak specjalistycznym forum jak
FLY SPORT niewiele ciekawego, zupelny brak tolerancji.
Jezeli ktos napisze "nie po mysli" sypia sie gromy z jasnego nieba.
Ja osobiscie lubie rywalizacje, poniewaz jest to motor napedowy w kazdej dziedzinie zycia.

Sport muszkarski zwlaszcza w obecnym wydaniu (zylka, dlugie wedziska etc.) moim zdaniem nie wiele wspolnego ma z muszkarstwem ogolnie rozumianym, ale to juz inny temat.

Pozdrawiam Serdecznie

Jurek Schick / tonkin

Galeria zdjęć
ABEL TR
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
...Czy są jakieś
materiały?

Według mnie 2-gim,
niewątpliwie
ciekawym punktem
mogło by być
zapytanie : A jak
było na terenach
wschodnich, w...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus