f l y f i s h i n g . p l 2024.11.26
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Rhithrogena wet fly v.
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Jak zrobić:
NIEKTÓRE INTERESUJĄCE ZAPISY O LIPIENIU W ŚREDNIOWIECZNEJ I RENESANSOWEJ LITERATURZE ZAGRANICZNEJ

autor: Stanisław Cios (P&L), opublikowane 2008-02-22

W trakcie przeszukiwania dawnej literatury zagranicznej trafiłem na szereg interesujących zapisów dotyczących lipienia we Włoszech i Francji.
 
W trakcie przeszukiwania dawnej literatury zagranicznej trafiłem na szereg interesujących zapisów dotyczących lipienia we Włoszech i Francji. Rzucają one nieco światła na znaczenie tej ryby w dawnych czasach i metody jej połowu. Nadmienię, że dwie najstarsze wzmianki w literaturze europejskiej - u Aelianusa i św. Ambrożego - zostały już przedstawione wcześniej (zob. P&L nr 18).
Bonvesin de la Riva, żyjący w latach ok. 1240–1315 w Mediolanie, w opisie towarów wiejskich, które trafiały na rynek tego miasta, wspomniał o rybach. Zwracają uwagę u niego dwa fragmenty (1974, 69, 99):
- „I pescatori che quasi ogni giorno pescano in abbondanza nei laghi del nostro contado pesci di ogni tipo, trote, dentici, capitoni, tinche, temoli, anguille, lamprede, granchi e ogni altro genere infine di pesci grossi o minuti, sono più di diciotto; quelli che pescano nei fiumi sono più di sessanta; quelli che portano in città pesce pescato nei ruscelli innumerevoli dei monti assicurano di essere più di quattrocento” (rybaków, którzy prawie codziennie mają obfite połowy w jeziorach na terenach wiejskich wszelkich ryb, jak pstrągów, dentici , kleni, linów, lipieni, węgorzy, minogów, raków i innych rodzajów ryb dużych i małych, jest ponad osiemnastu; tych, co łowią w rzekach jest ponad 60; tych, co przywożą do miasta ryby złowione w licznych potokach górskich, jest ponad 400).
- „La quantità dei pesci l’ho veramente appresa da persone che assicurano di conoscere con certezza il vero; essi dicono che più di quattro some di pesci grossi freschi e più di quattro staia di pesci piccoli vengono portati in media quotidianamente, calcolando i giorni feriali e i festivi nella nostra città” (od osób, które zapewniają o znajomości tych spraw, dowiedziałem się o ilości ryb; mówią oni, że ponad 40 some dużych ryb i ponad 4 buszle małych ryb jest codziennie przywożonych do naszego miasta, zarówno w dni robocze, jak i świąteczne).
Mimo, że Bonvesin tylko raz wspomniał o lipieniu, to jednak z tekstu wynika, że lipień zajmował ważne miejsce wśród ryb dostarczanych do Mediolanu. Świadczy o tym duża liczba rybaków łowiących w różnych wodach: ponad 18 w jeziorach, ponad 60 w dużych rzekach i ponad 400 w potokach górskich. Można przyjąć, że liczba rybaków odzwierciedla gatunki ryb z poszczególnych rodzajów wód dostarczanych na rynek. Zapewne najwięcej ryb pochodziło z potoków górskich. Wśród nich dominowały pstrągi i lipienie (łowiono je także w dużych rzekach, jak Ticino i Adda!), choć domniemuję, że były też ryby karpiowate i ślizy. Te ryby dostarczano codziennie do miasta.


Ciąg dalszy i całość do pobrania tu:
http://www.flyfishing.pl/PL/PL_37.doc

<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Robert Kostecki
Jak zwykle z dużym zainteresowaniem przeczytałem tekst Stanisława, tym bardziej, że rajcują mnie podobne tematy, tylko dla tzw. Pomorza Wschodniego (Powiśle, Pogórze, Warmia, Mazury). Z tymi ślizami, to trzeba uważać, bo kiedyś tak nazywano też brzanę.
Pozdrawiam i czekam na c.d.
S. Cios
Jeśli chodzi o dawne nazewnictwo ślizów i brzan to polecam lekturę zapisów w mojej książce "Ryby w życiu Polaków..."
Georg Moskwa
Uwagi do ciągu dalszego:

Salmo carpio to pewnie „Carpione” (Salmo trutta ssp. carpio), endemiczna forma troci jeziorowej występujaca w północnych Wloszech. Znana głównie z jezior Garda i Ledro. Niezwykle krępa, z czego rezultuje sugestia do karpia. Niezwykle atrakcyjna wędkarsko, utrzymuje się tylko przez intensywne zarybianie. Jak miałem się okazję przekonać, niedostępna z brzegu. Łowi się ją na głęboki trolling. Garda warta jest polecenia na urlop, ale krystaliczne jezioro i jego odpływ jest twardym wędkarsko orzechem do zgryzienia.

Lipienie we Włoszech nie są, jak wszędzie, jednolicie ubarwione. Te z dorzecza Adygi, które widziałem, są faktycznie jednolicie srebrzyste, bez kropek. Kiedyś wiginęły powyżej jazu w Meranie, teraz wprowadzono je z sukcesem n.p. w Passer. Natomiast lipienie w Piave, poniżej Belluno, są bajecznie kolorowe, prawie jak bajkalskie. Utrzymują się w tej rzece, jak i marmoraty, przez zasadę „no kill”.
S. Cios
S. carpio to carpione. W trakcie mojego pobytu we Włoszech w latach 1988-1992 w zasadzie wędkarze nie wspominali o tej rybie, bo trudno ją złowić na wędkę i była wówczas rzadka. W zasadzie nie ma znaczenia wędkarskiego. Łowiono ją dawniej i współcześnie głównie sieciami. A swoją drogą te jeziora (Maggiore i Como) są studniami bez dna.

Galeria zdjęć
Słowenia 2024
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
...Czy są jakieś
materiały?

Według mnie 2-gim,
niewątpliwie
ciekawym punktem
mogło by być
zapytanie : A jak
było na terenach
wschodnich, w...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus