f l y f i s h i n g . p l 2019.10.19
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2017-05-10
Super woda do łowienia.
średni poziom, jętka około południa
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2019-10-12
lekko podniesiona, czysta woda
Nasze wzory
May fly dun V.
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Informacje:
RELACJA Z I TOWARZYSKICH ZAWODÓW W ŁOWIENIU SZCZUPAKÓW NA MUCHĘ

autor: Maciej Gdaniec, opublikowane 2003-05-29

Wędkarstwo muchowe cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Dotyczy to głównie łowienia ryb łososiowatych, natomiast większość muszkarzy nie wykorzystuje możliwości metody muchowej przy łowieniu ryb drapieżnych.
 
Wciąż jeszcze dziwi widok wędkarza machającego sznurem na środku jeziora, czy nad nizinną rzeką. W Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej wędkarstwo muchowe już dawno przestało być kojarzone wyłącznie z górskimi rzekami i łowieniem salmonidów. Ideą zawodów szczupakowych na Łowisku Unichowo jest popularyzowanie łowienia drapieżników na muchę, co może stanowić ciekawą alternatywę dla miłośników sztucznej muchy. Łowienie szczupaków za pomocą muchówki daje szansę spotkania z dużą i waleczną rybą. Emocje towarzyszące długiej walce z `metrowcem` zapadają w pamięć na wiele lat...

Trzeciego maja na Łowisku Unichowo odbyły się I Towarzyskie Zawody w Łowieniu Szczupaków na Sztuczną Muchę. Celem, jaki przyświecał organizatorom, jest popularyzacja łowienia tych sportowych ryb metodą muchową i wymiana doświadczeń między wędkarzami z rożnych stron Polski.
W zawodach wzięło udział 13 zapaleńców z różnych stron Polski, od Trójmiasta, przez Poznań, Toruń, aż po Myślenice koło Krakowa. Impreza miała charakter kameralny i towarzyski. Zawodnicy łowili z łodzi lub pływadełek (ang. belly boat). Do klasyfikacji zaliczane były wyłącznie szczupaki. O zwycięstwie decydowała łączna długość złowionych ryb. Przewidziano też nagrodę dla łowcy największego „esoxa”. Zawody, co warte podkreślenia, odbyły się „na żywej rybie”, z użyciem haczyków bezzadziorowych. Organizator zapewnił uczestnikom specjalne maty do mierzenia ryb, aby nie pozbawiać ich śluzu.

Szczupaki nie wykazywały szczególnych chęci do współpracy, czego powodem była wyjątkowo długa zima, która opóźniła tarło. Łowione ryby miały na ciele ślady po świeżo odbytym tarle. Pomimo tego faktu i fatalnej pogody, chwilami uniemożliwiającej wędkowanie (bardzo silny wiatr, spychający zakotwiczone łodzie, przeplatany rzęsistym deszczem) było sporo kontaktów z rybami. Niestety delikatnie atakujące ryby często się spinały. Ostatecznie zwyciężył Arkadiusz Matusiak z Gdańska, łowiąc dwa szczupaki o łącznej długości 125cm, wygrywając również w kategorii „największy esox”, rybą o długości 74cm. Drugie miejsce zajął Krzysztof Kotnis z Torunia, z wynikiem 90,5 cm, a trzecie Krzysztof Lewandowski z Poznania, szczupakiem o długości 50 cm.

Choć zawody miały charakter towarzyski, do wygrania były bardzo atrakcyjne nagrody. Główną nagrodą, ufundowaną przez sklep internetowy `Taimen` Macieja Wilka, było pływadełko – doskonały wynalazek do łowienia na sztuczną muchę w wodach stojących. Nagrodą za największą rybę była linka muchowa House of Hardy ufundowana przez firmę `Sansport` Mistrza Świata w wędkarstwie muchowym, Franciszka Szajnika. Wiele atrakcyjnych nagród (między innymi linki „Cortland” i kamizelki „Jaxon”) ufundowała firma Andrzej Podeszwa Export-Import. Współfundatorem był także sklep wędkarski Rex z Gdyni należący do pana Marka Wiśniewskiego. Specjalne podziękowania należą się panom Piotrowi Żadkowskiemu i Witoldowi Bongartowi, za srebrne znaczki Łowiska Unichowo oraz Witkowi Hołubkowi za dostarczenie świetnie przyrządzonej karkówki na grilla, a cała impreza nie odbyłaby się bez pomocy Zakładu Szkutniczego należącego do pana Aleksandra Celarka, który na czas trwania zawodów wypożyczył nam łodzie ze swojego portu w Chałupach, na płw. Helskim.

Impreza była udana. Pomimo niesprzyjającej aury, panowała wspaniała, koleżeńska atmosfera. Mam nadzieję, że podczas kolejnych edycji zawodów Natura będzie dla nas łaskawsza. Optymistycznie nastrajają wyniki osiągnięte na Łowisku następnego dnia. Gdy pogoda nieco się ustabilizowała, Tomek Parys z Torunia złowił 15 szczupaków, a po południu przyjezdny spinningista wyholował przeszło metrową rybę. Oby tak gryzły nasze muchy podczas kolejnej edycji imprezy!

z wędkarskim pozdrowieniem,
Maciej Gdaniec

.


.


.


.


.


.


.


.


<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Kuba Chruszczewski
Więcej takich imprez, więcej takich łowisk, więcej takich ludzi, jakich miałem okazję poznać u Tomka w Unichowie!
Było super. Rudi, napisałeś w zasadzie wszystko, nic dodać, nic ująć. I jeszcze do tego PIGWÓWKA! (Kto był, ten wie o czym mówię, kto nie byl - niech żałuje!)
Kiedy następne zawody?
Maciej Gdaniec
Dziękuję Waszmości za dobre słowo! Nie ustrzegłem się co prawda drobnego "byka" w tekście, ale mam nadzieję, że czytelnicy wybaczą. Pigwówka rzeczywiście była wspaniała.
Krzysztof Kotnis
Świetna impreza !
Rudi,może w przyszłym roku też popłyniemy razem?:-)
Maciek Gdaniec
Z przyjemnością! Nie wiem tylko, czy regulamin zawodów będzie dopuszczał swobodny wybór par.
Adam Lejk
Zawody były super i dobrze je wspominam.Wspaniałe towarzystwo i przede wszystkim brak zawziętej rywalizacji. To mi sie podoba. Pozdrawiam.
Michał Potoczek
Czytając entuzjastyczne wypowiedzi, bardzo żałuje, że nie byłem. Jak widać mogą być zawody i zawody ;-)
gacorer
Ryby rybami ale wpadnij w końcu do Orłowa :)

Galeria zdjęć
Trotka
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Śladami Józefa
Jeleńskiego cz.III -
monitoring efektów

We wrześniu
przystąpiliśmy do
sprawdzenia
efektywności
zarybienia ikrą
troci.
Odłowiliśmy50m
odcinek
strumienia....
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus