f l y f i s h i n g . p l 2024.11.26
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Woodpecker from Mars
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Inne:
Informator Wód Krainy Pstrąga i Lipienia na lata 2003-2005
Okręg Nowosądecki – WYJASNIENIA

autor: Leszek Augustyn, opublikowane 2003-03-11

Multimedialny szum jaki zrobił się wokół zmian wprowadzonych do nowej edycji Informatora Wód Krainy Pstrąga i lipienia zmusza mnie do publicznego wyjaśnienia przyczyn podjętych przez Zarząd Okręgu PZW w Nowym Sączu decyzji.
 
Skupię się na Czarnej Orawie, bo zmiany zasad wędkowania w tej rzece wywołują największe emocje.
Zgodnie z nowym Informatorem Wód rzeka Czarna Orawa, której nazwa tworzy się od połączenia potoków Orawka i Zubrzyca w miejscowości Jabłonka do ujścia do zbiornika Orawskiego w granicach Państwa jest wodą nizinną. Wszystkie dopływy na wyszczególnionym powyżej odcinku są wodami nie udostępnionymi do wędkowania ( zakaz połowu ). Tak postanowił Zarząd Okręgu, a oto powód tej decyzji.
Jako ichtiolog zdawałem sobie sprawę od kilku już lat, że w tym dorzeczu dokonują się negatywne ilościowe i jakościowe zmiany w ichtiofaunie. Z tych względów w pierwszym odruchu od 1996 r. zwielokrotniliśmy zarybienia. Rychło okazało się że nie przynosi to pozytywnych rezultatów . Z rejestracji połowów okazało się, że w dopływach Czarnej Orawy złowiono np. w 1999 r. tylko 25,3 kg ryb, w tym 5,3 kg pstrągów (20 szt), 7,5 kg kleni (16 szt) i 12,4 kg płoci migrujących okresowe ze zbiornika orawskiego. Hiobowe wieści o stanie Czarno-Orawskiej ichtiofauny niestety potwierdziły badania naukowe przeprowadzone przez pracowników Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Łódzkiego. I tak w ciągu niecałych 20-stu lat z potoku Bukowińskiego ubyło 6 gatunków ryb, z Piekielnika – 7 gatunków, z Chyżnika 6, z Zubrzycy 7 gatunków itd. itd. Zainteresowanych odsyłam do publikacji : Przybylski i inni (2002). Monitoring ichtiofauny systemu rzeki Czarnej Orawy. Roczniki Naukowe PZW, Nr 15 str. 15-39.
Art 6 pkt 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 o rybactwie śródlądowym (tekst jedn. Dz.U.z 1999 r. Nr 66 poz. 750) stanowi „ Racjonalna gospodarka rybacka polega na wykorzystaniu produkcyjnych możliwości wód, zmierzając jednocześnie do poprawy jakości naturalnego środowiska i jego zasobów .....). W tym kontekście czasowe wyłączenie z wędkowania do czasu odbudowy zrównoważonej populacji ryb w dorzeczu Czarnej Orawy jest nie tylko zgodne z prawem, ale również koniecznością z tego prawa wynikającą.

Dr Leszek Augustyn
Ichtiolog ZO PZW w Nowym Sączu


<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Robert Marfiak
Fakt zamknięcia rzeczki by ją ratować nie jest tragedią. Ten sam ZO PZW nie zrobił nic kiedy umierał potok Grajcarek w Szczawnicy rozjechany spychaczami w imię budowy ścieżki rowerowej.Cześć jego pamięci! Potoku. Nie ZO PZW.
Leszek
Proszę o wyszczególnienie gatunków ryb które ubyły z badanych rzek.
Czyżby wszystkie były atrakcyjne wędkarsko?
Czy starano się dociekać przyczyn tego stanu?
Jan Obrzut
Panie Leszku!
Forum nie jest miejscem zaspakajania Pańskich ciekawości. Jeśli jest Pan zainteresowayny tematem, tak jak dociekliwy, proponuję zagłębienie się w treść cytowanej literatury i tam znajdzie Pan wszystkie wiadomości.
A tak na marginesie, Pana pytania przypominają mi dyskusje prowadzone przez wędkarzy, iż najlepiej byłoby aby w rzece występowały tylko pstrągi i lipienie.
Odpowiadam ja, gdyż to właśnie ja namówiłem dr L.Augustyna aby odpowiedział na interesujące pytania dotyczące Czarnej Orawy i Informatora.
Jeśli chciałby Pan skontaktować się ze mną w tej sprawie jestem pod numerem telefonu ZO N.Sącz.
Pozdrawiam Jan Obrzut
Kazimierz Born
ciekawe kto będzie teraz pilnował tego odcinka rzeki,pewnie kłusole,przypomina mi to DPN,trocie też tam wygineły z powodu ich "ochrony",zacznijcie zarybiać a nie tylko "chronić"
Leszek
Jeżeli badania wykazały, że ubyło 8 gatunków to moim zdaniem są tam również gatunki, których wędkarze nie łowią i tym samym oni nie mogą ponosić winy za degradację rzeki.
Proszę się nie unosić. Jest to niepotrzebne. Forum właśnie jest miejscem wymiany myśli. Zawsze staram się zrozumieć przyczyny problemu, a nie ingerować w skutki.
Marek Jarecki
Myślę ,że zamknięcie Cz.Oravy nie pomoże w odbudowie rybostanu.
Gatunki ,które Pan wymienił nie są atrakcyjne wędkarsko i raczej nie wędkarze są winni ich zanikowi.
Nie chcę być złym prorokiem lecz po zamknięciu rzeki pozostałe po intensywnych zarybieniach psrągi dokończą skromną populację piekielnicy strzebli i innych prawnie chronionych.
Mimo ,że nie jestem ichtiologiem uważam (podpieram się tym co zaobserwowałem na przykładzie Białej Oravy na Słowcji) ,że nic to zamknięcie nie da.
Nie rozumiem też dlaczego dalej nie bierzecie wzoru ze Słowaków.
U nich nigdzie ryb nie brakuje.
P.S.
Jeśli zamieściliście Panowie artykół na forum FF to niestosownie z Waszej strony jest strofować innych ,iż dyskusje należy podjąć pod nr. tel. ZO !!! Panowie w tym wypadku stosownym miejscem jest właśnie forum.
MJ
Michał Cebula
Rozmawiałem już z Prezesem ZO Nowy Sącz na temat informatora, ale zapomniałem sie zapytac o 2 sprawy:
1) dlaczego nie wolno łowić na Dunajcu w Sromowcach w maju? To niedopatrzenie czy celowy zakaz?
2) dlaczego pominięto milczeniem dopływy J. Czorsztyńskiego (poza Dunajcem i Białką oczywiście) - czy tam nic już nie żyje?
Piotr Babicz
Całe to wyjasnienie tak naprawdę niczego nie wyjasnia. Zamknęcie dla wedkarzy wody najprawdopodobniej nic nie da bo to nie wedkarze wyłowili 8 gatunków. Zas agresywna reakcja p. Obrzuta to przejaw niebywałego chamstwa i arogancji.

Galeria zdjęć
Normy medalowe jelca 1978
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
...Czy są jakieś
materiały?

Według mnie 2-gim,
niewątpliwie
ciekawym punktem
mogło by być
zapytanie : A jak
było na terenach
wschodnich, w...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus