f l y f i s h i n g . p l 2024.11.26
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Mokra.
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Sztuczne muchy:
Siemieniatka – krakowska mucha o specjalnym przeznaczeniu.

autor: Mikołaj Hassa, opublikowane 2003-02-19

Mucha którą tu przedstawię, jest kolejnym legendarnym, polskim wzorem, wypracowanym na łowiskach naszych Karpat.
 
Zanim jednak przejdę do tematu, uzupełniam informacje o rodowodzie „Skawicy”, muchy, którą opisałem niedawno na ff. „Skawicę” wymyślił i skonstruował Pan o nazwisku Woźniak, już w okresie międzywojennym człowiek w podeszłym wieku. Wtedy był On jednym z nielicznych mieszkańców Krakowa, którzy zajmowali się wiązaniem sztucznych much. Z przynętą tą wiąże się kilka legend, odnośnie jej rewelacyjnej skuteczności właśnie na dopływie Skawy, o tej samej nazwie. Wędkowali tam dzierżawcy Skawy i Skawicy, wędkarze z koła „Potok” w Krakowie.

Teraz przedstawię inny wzór typowo „krakowskiej” muchy, bo też wywodzącej się z pracowni Pana Woźniaka. To „Siemieniatka”, którą uznano za niesamowicie łowną podczas stanów wysokiej i mętnej, ale już klarującej się wody. Stosowano ją z dużym powodzeniem także w sytuacji, kiedy po opadach rzeka zaczynała się dopiero mącić.

Hak: krótki, prosty, nr 8 – 12. Mucha na fotografii została wykonana, na graniastym haku typu „Sneck” firmy Hardy. Ten hak wyprodukowany został przed 1939 rokiem.
Tułów: wełna, bądź zmiksowana sierść (nutria, zając, królik), nawijana grubo! Kolory: szary, beżowy, lub popielaty.
Owijka: srebrna lameta i czerwona, jedwabna nić. Należy tu jednak zwrócić uwagę, że nawinięte są one równolegle, obok siebie! Dodatkowo tułów muchy powinien być tak wykonany, aby owijki „nie gubiły” się w nim. Powinny być one dobrze widoczne.
Jeżynka: podobnie jak u „Skawicy”, pióro szyjne kuropatwy, ciemnego koloru.
Skrzydełka: „siemieniata” lotka kury domowej w kolorze brązowym, posiadająca czarne lub ciemnobrązowe, wyróżniające się elementy.
Nić wiodąca: ciemnobrązowa, bądź czarna.

Muchę wykonał Wojciech Piziak
Tekst: Mikołaj Hassa, fot. Maciej Wilk




<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
W.Węglarski
To bardzo dobrze, że Koledzy podtrzymują wspomnienia o naszych oryginalnych rozwiązaniach muszek. A znalazło by się ich nieco więcej. Przykładowo, słynna krakowska Skawica była jedną z pierwszych muszek, którą stosowałem w początkach mojego muszkowania w rzekach d. woj. krakowskiego. Muszki te kupowałem w słynnym sklepie na Siennej. Nie wiem, kto wtedy wykonywał mokre muszki dla krakowskiej spni sprzętu wędkarskiego, ale widać było, że zajmowali się tym profesjonaliści. Wiem, że bardzo udane mokre muszki wykonywała pani Woźniakowa. Do dnia dzisiejszego mam powieloną normę krakowskiej spni, dotyczącą sztucznych muszek.Jest to bardzo interesujący materiał, już historyczny, choć rojący się od błędów językowych i merytorycznych (np. zupełnie mylna receptura Hofland`s Fancy, choć właśnie taka muszka była wyjątkowo łowna na Dunajcu, co niegdyś opisywałem w WW w serii "Moje Ulubione").
Pozdrawiam!
W.Węglarski
Jeszcze jedno. Powtórnie oglądnąłem powiększenie muszki. Jest to jak gdyby jedna z poszerzonych wersji March Brown Female. Ale jakoś nie mogę dopatrzyć się haczyka Sneck, choć grubo przedwojenne Snecki posiadam w swojej kolekcji. Wierzę właścicielowi muszki, że faktycznie Sneck, ale chyba extra short shank. Swego czasu (ale bardzo dawno temu) haczyki Sneck kupowałem na Siennej. Były bardzo dobre, chwytne, a muszka wyglądała na nich "rasowo". Szkoda, że ten typ haczyka został wyparty przez różne Vikingi, Sproaty czy inne Kamasany.
Jeszcze raz pozdrawiam!
Leszek
Na zdjęciu lameta jest złota.

Galeria zdjęć
2023 CUSTOM ENDLESS SUMMER HATCH REEL
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
...Czy są jakieś
materiały?

Według mnie 2-gim,
niewątpliwie
ciekawym punktem
mogło by być
zapytanie : A jak
było na terenach
wschodnich, w...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus