f l y f i s h i n g . p l 2019.11.14
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2017-05-10
Super woda do łowienia.
średni poziom, jętka około południa
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2019-11-12
lekko podniesiona, czysta woda
Nasze wzory
Chrust CDC
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Inne:
Wyjaśnienia do artykułu „Zarybienia Dunajca w Nowosądeckim Okręgu PZW” z dnia 23.11.02 r.

autor: Jan Obrzut, opublikowane 2003-01-17

http://www.flyfishing.pl/web/article.php?a_id=181

Wylęg jako asortyment zarybieniowy jest mało efektywny. Przeżywalność wylęgu troci wędrownych do stadium smolt (18-25 cm) w różnych precyzyjnych często badaniach zarówno w Polsce jak i na świecie wynosiła 0,1 – 1,5 %. Czy opłaca się tak zarybiać ?
 
Nie jest prawdą że Dunajca nie zarybia się wylęgiem. Tak zarybiana jest głowacica, wynika to jednak z innej przyczyny. Stado tarlaków aby nie doszło do zawężenia zmienności genetycznej potomstwa musi liczyć co najmniej 120 reproduktorów. W przypadku głowacic produkcja tak licznego stada jest zbyt duża. Lepiej więc zarybić mało efektywnym wylęgiem
niż go niszczyć i ponosić dodatkowe koszty na jego podchów. Dorosłe osobniki, które przeżyją tak ostrą selekcję muszą być nośnikami najwartościowszych genów.
Czy liczebność głowacicy jest zbyt duża w stosunku do bazy pokarmowej – Ichtiolodzy uważają, że nie. Z badań prof. Witkowskiego wynika, że w pokarmie głowacicy dominują gatunki małocennych ryb karpiowatych: brzanki 40,7 %, kiełbia 17,7 %, klenia 15,7 %,
uklei 13,7 %. Dla zachowania ryb w rzece w dobrej kondycji i zdrowotności oprócz odpowiednich zasobów pokarmowych muszą funkcjonować i drapieżniki. Tak jest w każdym zrównoważonym ekosystemie – przykład lwy i inne koty na Serengeti. Po przecięciu tras migracyjnych troci i łososi funkcję taką spełniają obecnie głowacice. Wg. Słowackiego ichtiologa Ivaški głowacicę do Popradu (dopływ Dunajca) introdukowano w pierwszych latach XX w. Ta ryba nie może stanowić zagrożenia dla wędkarstwa. Ona wręcz podnosi jego atrakcyjność. Zresztą co roku do Dunajca wpuszcza się po 0,5 mln szt narybku świnki stanowiącej też potencjalny pokarm głowacicy. Zarybiania te prowadzone są nie tylko po to aby dostarczyć głowacicom pokarmu, ale również aby odbudować ich populacje. Oprócz świnki Dunajec zarybiany jest również brzaną i kleniem. Te zabiegi są konieczne z powodu działalności zbiorników Czorsztyn-Niedzica i Sronmowce Wyżne. Ostoje dla wylęgu i narybku w rzekach górskich stanowią strefy przybrzeżne, bardzo płytkie 3-10 cm. W warunkach nagłych zmian poziomu wody powodowanych pracą hydroelektrowni, strefy te w Dunajcu nie są ostojami dla narybku, ale strefami jego śmierci. Dlatego gdy nie ma efektów naturalnego rozrodu konieczne są zarybienia.
W wodach Dunajca nie prowadzi się odłowu tarlaków pstrąga potokowego. Skąd te przypuszczenia ? Z Dunajca odławia się owszem tarlaki lipienia, a z Popradu dodatkowo jeszcze tarlaki świnki i brzany, ale ryby te po sztucznym rozrodzie i dezynfekcji wracają z powrotem skąd je zabrano.

Wyjaśnień ichtiologa dr Leszka Augustyna
wysłuchał Jan Obrzut

<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Artur Tokarczyk
Serdeczne dzieki za artykol. Najwyzszy czas skonczyc mit o glowacicy, jako pozeraczu wszystkiego co w wodzie plywa.
Andrzej Dudek
Wyjaśnienia dotyczące odżywiania się głowacicy są niezadowalające i niepełne. Ile głowacica zjada pstrągów i lipieni ? Jaki to % ? I jak ten % wygląda w przełożeniu na ilość a jeszcze lepiej na kg. ? Może ta wiedza zmieni mój nieprzychylny stosunek do zarybień Dunajca głowacicą.
Andy
Jan Obrzut
Nie wiem czy sprostam wymaganiom Kolegi aby odpowiedzieć na to pytanie, ale podejmę próbę. Głowacica jak każdy drapieżnik zdobywa pokarm najmniejszym nakładem energetycznym.
Po co miałaby uganiać się za szybkim pstrągiem czy lipieniem, jeśli w zasięgu swojego terytorium ma o wiele wolniejsze brzanki, brzany,świnki, jelce, uklejki. W latach 90-tych prof. Andrzej Witkowski i dr Jan Błachuta prowadzili badania zawartości przewodów pokarmowych łowionych przez wędkarzy głowacic. Wyniki po raz pierwszy podano na konferencji zorganizowanej w budynku jeszcze wtedy funkcjonującego Domu Kultury Wędkarskiej w Łopusznej na temat roli głowacicy w ekosystemie Dunajca.
Pstrąg i lipień znajdował się odpowiednio na 7 i 8 pozycji w menu tej znakomitej ryby. I jeszcze jak skomentowali prelegenci przypuszcza się, że są to osobniki osłabione chorobami, a przez to wolniejsze i mniej ostrożne. Ale to było tylko przypuszczenie. I jeszcze jedno. Moim zamiarem nie jest przekonywanie nikogo do tej ryby. Jest tak znakomita, że obroni się sama. Moim zadaniem było podanie wiedzy jaką posiadam na ten temat.
Pozdrawiam Jan Obrzut
Andrzej Dudek
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ja się trochę źle wyraziłem, nie jestem przeciwny zarybieniom głowacicą " w ogóle" Uważam tylko, że zarybienia glowacicą są obecnie za duże. Dunajec się ostatnimi laty zmienił. Jest o wiele mniej jelcy, brzan, klenia, świnek i obawiam się, że w tej sytuacji głowacica musiała zmienić swoje upodobania. Myślę, że jest pilna potrzeba przeprowadzenia ponownych badań w tej materii. Dunajec lat 90-tych to inna rzeka niż obecnie.
Pozdrawiam Andy
Marek Jarecki
szkoda ,ze nasi eksperci nie radzą się Słowaków.
Oni na jedną głowacicę wpuszczoną zarybiają 30 świnkami, certami i kleniami.
Efekty są widoczne.
MJ
Piotr Meszyński
Dziękuję za artykuł.Nareszcie ktoś podjął próbę demitologizacji głowatki jako sprawcy wszelkich nieszczęść.Ze swojej strony dodam, że były prowadzone badania na rzekach niemieckich gdzie stwierdzono pozytywny wpływ głowacicy na populację lipienia w rzekach w których występowały te ryby razem. Lipienie rosły szybciej i osiągały większe rozmiary tam gdzie występowała głowacica. Kolegów którzy walczą z głowatką proszę o to by poszperali trochę w literaturze ichtiologicznej, a nie pisali o czymś co im się wydaje bądż usłyszeli od znajomego.Pozdrawiam.Piotrek

Galeria zdjęć
Trotka
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Jak policzyć ile
warty jest pstrąg a
ile lipień?

Takie zagadnienie
pojawia się w
momencie szacowania
strat, np.
kłusowniczych.
Kiedyś wpadło mi w
rece wyliczenie
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus