f l y f i s h i n g . p l 2024.11.26
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Woodpecker from Mars
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Technika:
Pstrągowa Zelandia – trochę bardziej naukowo

autor: Jarek Jurasz, opublikowane 2002-12-02

Dlaczego Nowa Zelandia ma tak inne łowiska pstrągowe niż inne części świata? Prawdopodobnie nie jest na to pytanie odpowiedzieć łatwo i bynajmniej jest to moją intencją. Jednak, jeśli można ten temat nieco rozjaśnić, to bardzo chętnie spróbuję.
 
Wraz z początkiem nowego sezonu, który na najlepszych odcinkach wód pstrągowych przypada tutaj na początek października (odpowiednik pełni wiosny u nas), zacząłem gromadzić rozmaite obserwacje i sporo czytać, więc pozwólcie, że to i owo przemycę do flyfishing.pl.

Temat większego niż gdziekolwiek indziej (choć jak widzę po zdjęciach z Kanady, także i tam bywa nieźle) wzrostu pstrągów potokowych w Nowej Zelandii poruszyłem w artykule pt. „Jak to się robi w Nowej Zelandii” i nie uważam go za wyczerpany. Jednak w tej chwili nic innego do dodania nie mam i po cichu liczę na to, że może wywołam bardziej naukową dyskusję na łamach naszej witryny. Gorąco zachęcam do podzielenia się z nami swoją wiedzą wszelkich badaczy zagadnienia, i ichtiologów.

Dzisiaj chciałem trochę pozastanawiać się nad kwestią gdzie kończy się pstrąg... a zaczyna troć?!

Przyglądając się złowionemu onegdaj srebrzystemu pstrągowi, widzę, co bardzo charakterystyczne dla sea-run’ów, że nie ma żadnych kolorowych kropek, a czarne plamki, które gdzieniegdzie tworzą tak charakterystyczny dla troci iksowaty wzór. Co więcej, zdejmując łuskę i widzę za skórze wyraźne pozostałości czerwieni. Aaaa, czyżby tak to działało? Czerwone w czarne, a w końcu gdy łuska srebrnieje, zostają tylko ciemne obwódki tworząc X??? (Potem dowiedziałem się od tych, którzy preparują ryby, że za kolory odpowiada pigment zawarty w skórze, a nie na łusce.) Jak to się dzieje, że pstrąg staje się trocią? Przecież oprócz tego, że przekazali mu to w genach trociowi rodzice musiało dochodzić do pierwotnego spontanicznego przeobrażenia (lub ciągle do tego dochodzi w określonych warunkach), zanim lub raczej po tym jak ryby znalazły się w morzu. A może odwrotnie. Najpierw były trocie, które znalazły się w pułapce i zostały pstrągami? Mnie się wydaje, że wszystkie te czynniki mogą odgrywać rolę. Kto wie, niech wyjaśni. To ciekawe. Nie wiem, jaka jest różnica między sea-run trout a sea-trout (troć wędrowna), czy to jest ta sama ryba (tak sądzę), czy coś pomiędzy. Będę drążył temat.

Powróćmy znowu do tematu wzrostu pstrągów, choć w nieco innym kontekście. Chciałem podzielić się z Wami ciekawymi informacjami, które wyczytałem w pysznie ilustrowanym dodatku do całorocznej licencji, którą właśnie kupiłem na początku października – początek nowego sezonu 2002/2003. Rzecz dotyczy relacji pomiędzy wiekiem pstrąga, a jego rozmiarami i mimo, że dotyczy NZ, (gdzie akurat jest odwrotna relacja między rozmiarami ryby, a rozmiarami rzeki), powinna prawdziwa także i u nas. Badania zostały przeprowadzone na kościach pokryw skrzelowych tzw. otoliths i earbones, które wykazują wyraźną segmentację tak, jak łuski, jednak w przeciwieństwie do nich nie ulegają wymianie, a, co za tym idzie, są znacznie bardziej miarodajne.

Większość z nas wierzy, że wielkość (tu raczej chodzi o długość) ryby uzależniona jest od wieku. Otóż, nie. To, do jakich rozmiarów ryba dorasta determinowane jest przez wiele czynników (genetyka, dostępność pokarmu, konkurencja pokarmowa), a sam wzrost ryby odbywa się w pierwszych 4-5 ciu latach jej życia. Potem w zasadzie, ryba utrzymuje ten rozmiar, fluktuując z masą w cyklach tarło, zima, lato i w zależności od wspomnianej bazy pokarmowej. Stwierdzono również, że w górnych biegach rzek, gdzie z reguły spotyka się większe osobniki w NZ (odwrotnie niż u nas), populacje bardziej zdominowane są przez osobniki starsze, i wymiana ryby zabranej może przebiegać wolniej, przy niedostatecznej ilości ryb młodych, niż ma to z reguły miejsce w niższych biegach tych samych rzek, zwykle obfitujących w młodzież. Stąd szczególna promocja Catch&Release w górze. Przy okazji wyjaśnienie, bo zaczynam rozumieć. Nie chcę, czarować, że wędkarze w Nowej Zelandii przesiąknięci są szlachetną ideą Nie Zabijaj. Wprowadzona została ona tutaj przez wędkarzy zamorskich, głównie amerykańskich. Także przewodnicy i inne biznesy (np. loty śmigłowcem do niedostępnych odcinków), które z wędkarstwa żyją, dbają o to, aby ryb nie zabierać wiele. Górne ograniczenie wymiaru ochronnego też się do tego przyczynia. Jak już się raz uwierzy, że wypuszczona ryba daje frajdę, potem jest już łatwiej....

NZ zdjecie 1


NZ zdjęcie 2


NZ zdjęcie 3


NZ zdjęcie 4


<< PowrótOceń artykuł >>

Galeria zdjęć
2024 CUSTOM KRAKEN HATCH REEL
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
...Czy są jakieś
materiały?

Według mnie 2-gim,
niewątpliwie
ciekawym punktem
mogło by być
zapytanie : A jak
było na terenach
wschodnich, w...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus