f l y f i s h i n g . p l 2024.09.15
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Chrust origami wings
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Inne:
Gospodarka pstrągowa na Sanie

autor: Piotr Konieczny, opublikowane 2002-11-15

Śledząc od niedawna stronę FLYFISHING jestem przekonany, że jej czytelnicy chcą łowić w rybnych łowiskach. Odległość od tych łowisk i cena licencji w przypadku możliwości złowienia okazałych ryb jest drugoplanowa.
 
Większość wód, które interesują muszkarzy w Polsce jest w użytkowaniu PZW. Pytanie czy jesteśmy w stanie stworzyć i utrzymać choćby na części wód dobre łowiska?
Od czterech i pół roku próbuje jako pracownik Okręgu PZW Krosno uczynić takie łowisko z Sanu. San poniżej zapór jest jedynym łowiskiem, które nie jest nękane katastrofalnymi niżówkami i gorącą wodą w lecie (do ujścia Osławy woda raczej nie przekracza 25 st.). Posiada liczne dopływy i dużą powierzchnie. Stwarza to dobre możliwości do prowadzenia gospodarki pstrągowej. Realizację tego przedsięwzięcia podzieliliśmy na trzy główne etapy:
1. Zwiększenie zarybień aż do osiągnięcia w miarę możliwości maksymalnych dawek,
2. Zwiększenie skuteczności ochrony łowiska przed kłusownictwem,
3. Ochrona naturalnej reprodukcji ryb.
Ta kolejność działań została ustalona z naukowcami z różnych placówek – IRS Olsztyn, SGGW Warszawa, MiR Gdynia i Uniwersytet Wrocławski. Stawianie bowiem na naturalną odbudowę populacji pstrągów przy stanie pogłowia tarlaków z roku 1997 i istniejącej presji wędkarskiej nie miałoby sensu.
Zwiększenie zarybienia przy obecnych składkach wędkarskich jest niemożliwe. Dlatego też stawiamy na zwiększone zarybienie z produkcji własnych ośrodków zarybieniowych. Dodatkowo uznaliśmy iż najbardziej skuteczne będzie zarybienie jak największą ilością form materiału zarybieniowego – od wylęgu po selekty i tarlaki włącznie.
Zarybienia pstrągiem potokowym z ostatnich lat w omawianym obwodzie rybackim Sanu przedstawiają się następująco:


Lata

1997 1998 1999 2000 2001 2002
Wylęg szt. 40400 35000 40000 95600 275000 312000
Narybek jesienny  w Szt. 14000 50400 15200 47000 42200 44000
Narybek wiosenny w szt.           13400
Selekty kg   100   150   910
Tarlaki kg     350   145 600


Dopiero od 2000 roku notujemy wzrost zarybienia, a w bieżącym zarybiliśmy San wszystkimi planowanymi sortymentami materiału zarybieniowego. Związane było to z odbudową stada tarlaków pstrąga potokowego oraz uzyskiwaniem pełnych zdolności produkcyjnych ośrodków zarybieniowych po przejęciu ich z MZGRW Rzeszów.
W chwili obecnej ośrodki zarybieniowe winny zabezpieczyć materiał do zarybienia na poziomie nie mniejszym niż w roku 2002. Produkcja narybku jest co roku większa ale niestety żyć trzeba i część produkcji musi być sprzedana poza wody okręgu.
Od połowy bieżącego roku wody Sanu chronione są przez dwie ekipy strażników opłacanych przez okręg. Do tego dochodzą kontrole Państwowej i Społecznej Straży Rybackiej oraz pracowników etatowych okręgu krośnieńskiego. Czy będą to działania skuteczne przekonamy się niebawem. Mam świadomość, że bardzo trudno będzie wyplenić szerzące się również wśród wędkarzy kłusownictwo.
Od 1 stycznia wchodzi w życie okręgowy przepis zwiększający wymiar pstrągów (do 40 cm) i lipieni (do 35 cm) na części Sanu od Zwierzynia do ujścia Hoczewki. Powinno to zaowocować w okresie najbliższych trzech lat wzrostem liczby dużych tarlaków, a co za tym idzie skutecznością naturalnego tarła. Obecnie bowiem (znam osobiście takich) dobrze łowiący wędkarz potrafi w ciągu sezonu pobrać z Sanu 300 lipieni mieszcząc się w limicie dziennym. Wydaje się więc koniecznym stworzenie limitów tygodniowych lub miesięcznych oraz wprowadzenie rejestracji połowów. W najbliższym czasie oprócz wprowadzenia rejestracji połowów (1 stycznia 2003) czeka nas praca związana z zabezpieczeniem naturalnych tarlisk w korycie Sanu, tak by brodzący wędkarze nie niszczyli złożonej ikry pstrągów, lipieni i głowacic.
Symptomem poprawy sytuacji na omawianym odcinku Sanu jest zaobserwowanie wiosną tego roku naturalnego tarła – na razie lipieni – w niespotykanym od kilku lat nasileniu. Małym promykiem optymizmu jest również fakt, że podczas tegorocznych zawodów Jesienny Lipień Sanu na niektórych stanowiskach żerujące na suchych muchach pstrągi przeszkadzały w łowieniu lipieni. Przekonał się również o tym na własnej skórze niżej podpisany.

Piotr Konieczny

<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
DI
Czy ktoś, kiedyś badał skuteczność tarła naturalnego pstrągów i lipieni, nie tylko w Sanie? Co z tarłem głowacicy? Czy do niego dochodzi i z jakim wynikiem?
Prosze o linki.
DI
Czemu brak zarybień głowacicą?
mrt
Panie Piotrze-oby tak dalej! Ale od Hoczewki w górę powinno być "no kill"
aNDRZEJ BANEK
Tak trzymać Piotrze nareście coś z gło wą, koledzy z Opola
Pankracy Poniat
Przede wszystkim należałoby podwyższyć wymiar ochronny na całym pstrągowym odcinku Sanu a nie od zapory do Hoczewki. Po drugie jeżeli lipienie i pstrągi wycierają się pod zaporą to jakiś pierwszy kilometr poniżej zapory powinien być zamknięty dla wędkarzy żeby nie pszeszkadzali wylęgowi i rozwijającej się ikrze. Po trzecie zarybiać możnaby dopływy Sanu, żeby te pstrągi póżniej się tam wycierały, bo tam są lepsze tarliska niż w Sanie

Galeria zdjęć
Słowacja 2024
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Kultura i etyka
muszkarzy łowiących
trocie na Pomorzu

Zamiast pianobocia
nad popularyzacją
flyfishingu w Polsce
i upadku prasy
wędkarskiej (prawa
rynku) proponuję...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus