f l y f i s h i n g . p l 2020.06.07
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2017-05-10
Super woda do łowienia.
średni poziom, jętka około południa
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-06-05
woda czysta, ale wysoka
Nasze wzory
May fly dun V.
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Inne:
Pamięci Krzyśka

autor: Stanisław Guzdek, opublikowane 2002-10-23

Minęła kolejna rocznica śmierci Krzysztofa Sasuły, znanego w środowisku polskiej muchy wędkarza o ogromnej wiedzy teoretycznej i praktycznej, działacza PZW szanującego i chroniącego przyrodę, a przede wszystkim człowieka troszczącego się o rybostan naszych łowisk.
 
Jako jeden z jego wielu przyjaciół przybliżę tą sympatyczną postać , z uwagi na jej nieprzeciętny format.
Krzysztof jako absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, pracował przez szereg lat w biurach projektowych.
Na początku lat siedemdziesiątych wstąpił do PZW Koło Kraków Zwierzyniec, gdzie pracował z młodzieżą.
Tam też spotkał szesnastoletniego wówczas Adama Sikorę, któremu tak skutecznie zaszczepił kanony wędkarstwa muchowego.
Rzadka umiejętność przekazywania posiadanych umiejętności w postaci teorii w połączeniu ze wspólnymi wyjazdami na ryby dały wspaniałe rezultaty.
Krzysztof Sasuła wraz z ówczesnymi filarami krakowskiej muchy - Zbigniewem Krzepowskim, Józefem Jeleńskim, Wojciechem Węglarskim, Leszkiem Frasikiem, Zbigniewem Zasadzkim i Maciejem Lachurem stworzyli pierwszą, wówczas jeszcze nieformalną kadrę narodową, dając początek świetności polskiej muchy na arenach międzynarodowych.
Z tej konstelacji autorytetów wędkarstwa muchowego narodziły się pierwsze pozycje książkowe o tematyce muchowej, autorstwa Józefa Jeleńskiego i Wojciecha Węglarskiego.
W 1985 roku na rzece San rozegrano V Muchowe Mistrzostwa Świata, a na pudle obok mistrza Świata Leszka Frasika, stanął właśnie Krzysztof Sasuła wicemistrz Świata, który wraz z ekipą Polski zdobył wówczas drużynowe Mistrzostwo Świata.
Z Krzysiem wiąże się ciekawe wydarzenie z angielskich łowisk VII Mistrzostw Świata, rozegranych w 1987 roku.
Krzysztof wędkując podczas tury na sławnej rzece Test, zwrócił swym nienagannym stylem uwagę angielskiej właścicielki posiadłości na terenie której wędkował.
Gdy podebrał okazałego pstrąga, zaciekawiona Lady podeszła do Krzysztofa, a on z wrodzoną elegancją przeprosił i zasłaniając pstrąga uśmiercił go tak by nie narazić na oglądanie tego widoku obserwującą.
Po tym incydencie Krzysztof został podczas ceremonii zakończenia mistrzostw został ogłoszony najbardziej elegancko łowiącym wędkarzem Świata.
Wspólne wędkowanie z Adamem Sikorą zaowocowały założeniem w 1990 roku w Krakowie firmy Test Fly - Krzysztof Sasuła, Adam Sikora, która w tamtym okresie rozpoczęła handel materiałami i akcesoriami muchowymi.
Dzięki namowie i pomocy finansowej Krzysztofa, w 1991 roku na X Mistrzostwa Świata w Walii pojechał debiutant Adam Sikora, gdzie rozpoczął swą świetną historię medalową zdobywając z ekipą Polski drużynowy srebrny medal.
W latach 1994-1995 Krzysztof uczestniczył w zakładaniu Krakowskiego Towarzystwa Wędkarstwa Muchowego, które zapragnęło stworzyć łowiska z prawdziwego zdarzenia dla wędkarzy krakowskich, bazując na wiedzy
i fachowości grona autorytetów tamtego środowiska.
To niestety spotkało się z wrogą reakcją krakowskich władz PZW, które spowodowały zawieszenie i wykluczenie Krzysztofa i Adama z PZW, przerywając Adamowi Sikorze wspaniała passę medalową w gronie kadry narodowej.
Wiele godzin spędziłem na rozmowach wędkarskich z Krzysztofem.
Przed każdą imprezą międzynarodową przekazywał mi swoje bogate doświadczenia, które w wielu przypadkach pomogły ekipie narodowej w uzyskaniu dobrych rezultatów.
Swą wiedzę potrafił jak nikt inny przekazać w jasnej przyswajalnej formie i muszę przyznać, że w tej materii niewielu było w stanie mu dorównać.
W niepełne pół wieku życia Krzysztof Sasuła pozostawił po sobie wiele dobrych wspomnień, do których zawsze chętnie będziemy wracać.
Podczas zawodów, wypraw na ryby w szczególnej atmosferze „zaduszek” wspomnijmy nieodżałowanego gawędziarza i kolegę - Krzysia Sasułę.

<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Andrzej Dudek
Bardzo dobry artykuł, oddający hołd jego postaci. Miałem przyjemność go poznać i cieszę się, że tak cieplo o nim napisaleś.
Marek Kowalski
Brawo. Mialem przyjemnosc znac Krzyska. To rzeczywiscie byl Czlowiek duzego formatu.
Marek Mikrut
Panowie CI ktorzy mieliscie przyjemnosc czestych kataktow z adamem miejcie GO W pamieci a my tez GO pamietamy j.Adamcio i koledzy.
Marek Kotas
Artykuł dobry i potrzebny. Mam przyjemność być jednym z wędkarzy, których Krzysiek Sasuła uczył łowienia na muchę. Z tego okresu zapamiętałem Jego bezinteresowność i umiejętność ciekwego pokazywania wędkarstwa muchowe innym.
Krzysztof Kandziora
Ten artykuł jest godny pamięci Krzysztofa. Autor wyśmienicie pogodził wspomnienie,historię muszkarstwa i pamięć wędkarskiego środowiska. Myślę,że można rozważyć upamiętnienie Imienia w miejscu najważniejszego Jego sukcesu sportowego tj.nad Sanem.Pewnie na Pucharze Galicji da się spełnić taki akt
Tomasz Piotrowski
Wielki hołd Krzyśkowi!
Myśle, iż pamięć o tym wspaniałym wędkarzu należałoby przypomnieć w szerszych kręgach, nie tylko w internecie.
Syn Krzyśka Sasuły
Witam wszystkich wędkarzy Mój ojciec byl wielkim wędkarzem i dziekuje wszystkim którzy go chwalą

Galeria zdjęć
UV Jigs
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
OS San–pytania
do ZO Krosno i Pana
Piotra Koniecznego

OS San – plany
na przyszłość…
pytanie do ZO Krosno
i Pana Piotra
Koniecznego Witam, D
ziś plany PGE...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus