f l y f i s h i n g . p l 2024.11.26
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
BAITFISH
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Sztuczne muchy:
Kokon- czyli już nie nimfa a jeszcze nie owad wychodzący.

autor: Marek Kruszecki, opublikowane 2002-10-23

Wszystkie larwy chruścików w celu przepoczwarzenia się budują specjalne schronienie ; może nim być aktualnie zajmowany domek (jest on krótszy i zamknięty) lub całkiem nowe np: kokon.
 
Kokon ( zazwyczaj brązowy) jest imitacją przeobrażającego się chruścika bezdomkowego z rodziny Rhyacophilidae , gdyż larwy z tej rodziny nie budują żadnych domków ani sieci .
Sam pomysł skonstruowania takiej muchy przyszedł mi do głowy , gdy badając żołądki pstrągów odnalazłem w nich właśnie takie stadium owada .
Po wnikliwej analizie postanowiłem skręcić imitację takiego stadium. Chociaż z pewnością nie jest to forma stanowiąca zasadnicze pożywienia dla ryb , ze względu na małą dostępność ( kokon jest na stałe przytwierdzony do podłoża) to w pewnym okresie może okazać się naprawdę skuteczna .
Warto o tym pamiętać tuż przed wylotem imago (stadium chruścika) a przede wszystkim w czasie przyboru wody , kiedy następuje przemieszczanie kamieni na dnie ,co z kolei powoduje oderwanie się poczwarek od podłoża , które stają się łatwym kąskiem dla ryb . Najlepsze efekty miałem na tą muchę łowiąc w taki sam sposób jak na krótką nimfę , podczas przyboru wody starając się prowadzić ją jak najbliżej dna , gdzie duża i ciemna , z dodatkiem seledynu imitacja jest dobrze widoczna dla ryb . Zakładam wówczas muchy na haczykach nr. 8-10 . Natomiast kiedy łowię w czystej wodzie używam nieco mniejszych imitacji 10-12 .Cała trudność polega w tedy na tym żeby trafić tuż przed wylotem chruścika ,chociaż wiosną raczej nie powinno być z tym problemu . Najchętniej stosuję wówczas długą nimfę i dla podniesienia atrakcyjności takiego zestawu , na skoczku czasem wiążę różnego rodzaju pupy . Myślę, że warto spróbować tej muchy zwłaszcza że nie jest ona zbyt skomplikowana w swej konstrukcji . Do wiązania tych much wykorzystuję różnego rodzaju dubbingi w kolorach brązu z dodatkami żółtego i seledynu , które pokrywam lakierem epoksydowym , no i oczywiście wcześniej nawijam ołów .Całość to dość solidna i ciężka konstrukcja , którą dobrze prowadzi się w głębszych partiach wody zwłaszcza w takich rzekach jak Dunajec czy Skawa w których najczęściej łowię .

Kokon nr 1


Kokon nr 2


Kokon nr 3


Kokon nr 4


Kokon nr 5


Kokon nr 6


<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
jarek rymer
niekiepskie larwy sam chcialbym sie takich nauczyc ale niemam do tego drygu
ale za pare lat może dojde do takiej wprawy
Paweł Moskol
niezła nimfa jest niezawodna
Jurek
Jarku chciec to moc mowi przyslowie. Ja osobiscie w koncu lat 60-tych krecilem proste muszki trzymajac haczyk w palcach, jako nic wiodaca sluzyla nitka wyciagnieta z damskiej ponczochy. Tak zwane imadelka byly dawniej niedostepne, wiec wpadlismy z moim kolega na pomysl - nasze dziewczyny trzymaly haczyk w kombinerkach i wiazanie szlo jak "z platka" dwie rece byly wolne ! To byl luxsus. Wiec glowa do gory i do wiazania, po 30-tu latach bedziesz to robil z zawiazanymi oczami. Pozdrawiam !

Galeria zdjęć
CDC Red Quill Spent
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
...Czy są jakieś
materiały?

Według mnie 2-gim,
niewątpliwie
ciekawym punktem
mogło by być
zapytanie : A jak
było na terenach
wschodnich, w...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus