Stelaż, nawijanie grubiej tułowia. Nic z tego. Muchom daleko było do katalogowego ideału. Chciałem do kogoś zadzwonić, spytać jak to się robi. Było zbyt późno. W momencie gdy już nie liczyłem na jaką kolwiek pomoc, stał się cud. Wyłączyli światło. I nagle to co w świetle dziennym wydawało się maszkarą, w ciemnościach przekształciło się w prawdziwą piękność. Pamela czy Linda przy tym świetle z pewnością wyglądały by cienko, a moja mucha stała się w prawdziwym ideałem. Rozbłysła jasno zieloną poświatą wabiąc i zaskakując.
Zrozumiałem, że zakupiony przeze mnie materiał to coś wyjątkowego.
Dziś dość często wykonuje muchy z tego typu materiałów i uważam ze w pewnych warunkach są naprawdę skuteczne.
Stosowaniem much z materiałów fluorescencyjnych ma sens w tych sytuacjach gdy możemy liczyć na to ze nasza mucha będzie odrobinę lepiej widoczna niż mucha w której nie zastosowano tego typu materiału. Z pewnością łowienie wieczorem, prowadzenie muchy bardzo głęboko czy brudna woda to właśnie idealne warunki do stosowania materiałów Glo. Operując tym materiałem nie koniecznie musimy przekształcać muchę w żarówkę, nawet mała emisja światła jest wystarczająca aby ryba z większym zainteresowaniem spojrzała na przepływający obiekt. Myślę, że należy do tych materiałów właśnie w ten sposób podchodzić – czyli nie jako panaceum na wszystko ale jako bardzo dobry atraktor w określonych warunkach.
Na rynku spotkałem się z kilkoma rodzajami materiałów fluoroscencyjnych czyli takich które po naświetleniu emitują światło. Generalnie można kupić:
- Włóczki
- Lamety
- Włosy
- Mylary
- Główki
- Gumki
Najczęstrze zastosowania.
Włóczki czyli Yarny
Skrzydełka suchych much (najczęściej spotykane typu Klinkhammer)
- Skrzydełka lub dodatek do skrzydełek much mokrych I streamerów
- Nimfy – dodatki (na przykład bardzo ładną plecionkę wykonaną w ten sposób, że góra była nawinięta była zieloną włóczką a do wykonania spodu użyto przędzę typu Glo. Właściciel zastrzegał się że jest to killer na brudną wodę.)
- Dodatek do dubbingu – zmielony z inną wełną yarn typu Glo spełnia rolę atraktora
Włosy i Lamety
Włosy i lamety to w zasadzie ten sam materiał różnica polega na tym ze jeden zwykle sprzedawany jest w pęczkach a drugi na szpulkach
- Jako skrzydełka lub dodatek do skrzydełek streamerów
- Jako przewijki
Mylar
- Tułowie streamerów, tułowie w epoksydowych muchach.
Główki
Można nabyć plastykowe główki w kształcie cygara te są zalecane od imitacji chruścików domkowych. Mosiężne główki powlekane materiałem fluorescencyjnym – zastosowanie jak tradycyjnych główek.
Gumki
Z reguły sprzedawane są w postaci gotowych odwłoków, które po prostu nabija się na haczyk.
Uwaga: materiału typu Glo-in-the-dark świecą dopiero po naświetleniu, zwykle wystarczy niewielka ilość światła, jednak czasami dobrze go naświetlić np. latarką.
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.
Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.