f l y f i s h i n g . p l 2025.04.03
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Lipieniowa oliwka.
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Jak zrobić:
Jętka Majowa inaczej

autor: Rafał Pawłowski, opublikowane 2006-02-02

JĘTKA MAJOWA w mojej interpretacji to propozycja dla tych wędkarzy, którzy lubią przynęty wyjątkowe, bardzo realistyczne właściwie dla koneserów. Wykonywanie skomplikowanych much jest dla mnie sposobem na „martwy sezon” i długie zimowe wieczory.
 
Dużo eksperymentuje z materiałami i technikami używanymi przy wykonywaniu sztucznych muszek a łatwy dostęp i coraz większa oferta materiałów do sporządzania przynęt prowokuje do sięgania po nie i wykorzystywania ich w „NOCNEJ DŁUBANINIE”.


Potrzebne materiały:
- gąbka Fly Foam żółta (materiał dostępny u M. Wilka)
- cienkie pasmo jedwabiu oliwkowe (może być żółte, beżowe, złote itd.)
- plastikowa lameta płaska, nie za twarda, żółta
- trzy promienie z ogona koguta bażanta
- nić brązowa lub czarna
- haczyk kiełżowy cienki 14-10 (u mnie 12)
- dwie pary piórek kuropatwy (może być piersiowe krzyżówki lub teal, cdc itp)
- piórko szyjne koguta trikolor (cree, może być każdy inny kolor lub materiał używany do jeżynek przy jętkach majowych).

Krok 1
Krok 1 Mocujemy nić, owijamy nią połowę długości haczyka i przywiązujemy gąbkę.
Krok 2
Krok 2 Teraz przywiązujemy kolejno: plastikową lametę, jedwab, promienie bażanta.
Krok 3
Krok 3 Wykonujemy dużą pętelkę z nici podstawowej (na kasecie pana Sikory jest ta pętelka przedstawiona przy wykonywaniu suchej widelnicy) wzmacniamy dwoma nawojami nici i supełkiem. Tą pętelkę odciągamy do tył i napinamy (ja do tego celu przygotowałem drut dental trochę grubszy jak do robienia woblerów, ten drut jest twardy, sprężysty i jest przymocowany do podstawy imadła, wystaje u góry na ok. 15cm a końcówka mocno zagięta aby trzymać pętelkę z nici).
Krok 4
Krok 4 Pasmem jedwabiu owijamy wszystkie materiały jednocześnie profilując gąbkę kontrolowanym napinaniem pasma jedwabiu aby zwężały się jak naturalny odwłok owada i wzmacniamy cały ogonek przewijając nicią podstawową, a przy końcówce zaciskamy mocniej dwie pętelki nici (jak przy mocowaniu skrzydełek much mokrych) i wykonujemy supełek – musimy do tego celu zdjąć na chwilę muchę z imadełka – i odcinamy ostrożnie cążkami zbędny fragment pianki uważając na inne materiały, odcinamy również nić podstawową.
Krok 5
Krok 5 Pasmem jedwabiu owijamy najpierw dwa razy odciągniętą i napiętą cały czas pętelkę z nici podstawowej i promienie bażanta pozostawiając luźno wiszącą lametę (dzięki tej czynności odwłok będzie ładnie zakończony). Teraz zaplatamy jedwab z lametą – górą jedwab a dołem lameta – chwytają się razem na bokach odwłoku tworząc segmenty – aż do trzonka haczyka i tam przywiązujemy kilkoma pętelkami nici i supełkiem, poczym odcinam zbędne materiały.
Krok 6
Krok 6 Luzujemy pętelkę z nici, puszczamy swobodnie i palcami nadajemy kształt odwłokowi delikatnie ugniatając i przesuwając poszczególne segmenty tak aby uzyskać ładny kształt.
Krok 7
Krok 7 Łapiemy pętelkę z nici w szczypce i owijamy tułów muszki zaznaczając jej segmenty, łapiemy nicią podstawową i odcinamy zbędny fragment. Możemy teraz lekko polakierować odwłok (nie lakierujemy kiedy jedwab był wcześniej nawoskowany).
Krok 8
Krok 8 Przygotowane wcześniej podwójne skrzydełka z kuropatwy przywiązujemy potrójną ósemką jak do spent-a, przed nimi dwie pętelki i supełek. Wracamy nicią za skrzydełka i łączymy je podwójną luźną ósemką ze sobą (nie obejmujemy haczyka z tułowiem) nicią przechodzimy, dwoma nawojami, przed skrzydełka powoli zaciskamy tak aby je postawić i węzełek.
Krok 9
Krok 9 Wracamy przed skrzydełka, mocujemy piórko szyjne koguta na jeżynkę i nakręcamy (wystarczy jedno gdyż tułów z pianki świetnie pływa i jeżynka nie pełni dużej roli w utrzymaniu muchy na wodzie). Teraz tylko główka, węzełek i gotowe.
Krok 10
po wszystkiemu ;-)

<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Maciej Krukierek
No no.. ;-) bardzo ciekawie i szczegułowo opisane krok po kroku. Oby więcej takich artykułów.
Tęczak
Bardzo ciekawa mucha , opisana krok po kroku pomoże w jej wykonaniu :)
SORY
Bardzo ciekawa i pomysłowo wykonana mucha. Pozwolę sobie ją skopiować, jeśli dam radę. Jeśli będzie tak atrakcyjna dla ryb, jak dla mnie to wspaniale.
SORY
Bardzo ciekawa i pomysłowo wykonana mucha. Pozwolę sobie ją skopiować, jeśli dam radę. Jeśli będzie tak atrakcyjna dla ryb, jak dla mnie to wspaniale.
Kamil22
SUPER!!! DZIEKI!
Michał Maksymowicz
računanje postotka
Biznis ideje
ljubavni sat
evri u dinare
gledalica
vrijeme sutra
umrli danas
Weight Loss Injections

Galeria zdjęć
Słowenia 2024
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Tragedyja Narodowa
Jest taka jedna
piękna rzeczka w
naszej ukochanej
Polsce. Obwarowana
dwoma rezerwatami
przyrody -
faunistycznym i
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus