f l y f i s h i n g . p l 2024.03.28
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Lipieniowa oliwka.
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Jak zrobić:
„ Krecic kazdy moze……czyli dubbing brush w 3 minuty”

autor: Jacek Okonowski, opublikowane 2006-01-16

Nawijanie dubbingu na tulow to jedna z podstawowych czynnosci przy kreceniu much. W wiekszosci przypadkow wykonuje sie je na nici wiodacej badz na petelkach z tychze nici przy uzyciu dubbing twisterow.
 
Jest wiele materialow majacych jednak tendencje, mimo uzywania woskow czy lakieru, do opadania i przewaznie koncza jako odpady na stole badz na podlodze. Byc moze „starzy kretacze” maja inne sposoby by sie z tym uporac ale mi takie materialy jak sarnia siersc czy ucho zajecze przewaznie przysparzaly problemow, a mieszanie ich z innymi materialami graniczylo z cudem. Postanowilem wydac troche grosza i kupilem „magic tool” Marc’a Petitjean’a, owszem urzadzenie bardzo przydatne, mozna mieszac doslownie wszysko, lecz zmieszane materialy starczaja na wykonanie jednej muchy i wykonujac wiecej sztuk z danego wzoru trzeba robic wszystko od poczatku. W ksiazce „The Fly Tier's Benchside Reference“ jest opisane kilka sposobow jak skutecznie wykonac tzw. dubbing brush w ktorych mozna mieszsac rozne materialy ale zwiazane jest to z uzyciem gwozdzi, deseczek czy nawet dwoch imadelek. I tak oto powstal moj, jak mysle prosty i skuteczny sposob wykonania dubbing brush’ow do ktorego potrzebny jest „prawie zerowy” naklad materialow. Moje brush’e maja ok 15 cm dlugosci i mozna je wykozastac we wszelakich nimfach , mokrych muchach a jesli wykonamy je na „wloskach miedzianych” to takze do suchych muszek
Krok 1
A oto i one: cienki drucik miedziany, drut zakonczony haczykiem lub oczkiem, kawalek tasmy klejacej, pasek samoprzylenej naklejki lub papieru ( z papierniczego) no i oczywiscie materiay ktore chcemy uzyc do naszego brusha. A mieszac mozna doslownie wszysko to zalezy tylko od naszej fantazji.
Krok 2
Pierwsza czynnoscia jest przymocowynie naszego paska samoprzylepnego papieru do jakiejs podstawki ( gruby zeszyt czy jakies pudelko ) tak aby odstawalo na kilka centymetrow od powierzchni stolu. Nalezy uformowac z niego korytko, tak aby jego dno mialo ok 0,5 cm szerokosci a jeden z bokow byl nizszy od drogiego i nie przekraczal ok 2 cm wysokosci. To ulatwi nam pozniej prace.
Krok 3
Nastepnie drucik o dlugosci ok 2,5 dlugosci korytka (a zarazem naszego dubbing brush’a) zawiazujemy z jednej strony i przymocowujemy po lewej stronie(dla praworecznych) naszego korytka pamietajac o tym, by nizsza jego strona byla skierowana w nasza strone.
Krok 4
Druga strone drucika przewlekamy przez nasze „oczko” (drut, szydelko itp) i mocujemy prowizorycznie po drogiej stronie naszego korytka (mozna przycisnac czymkolwiek). Po naciagnieciu drucika, jego jedno wlokno powinno przechodzic w miare centralnie wzdluz, na dnie korytka a jego drugie wlokno umieszczamy poza korytkiem z tej strony gdzie jest nizszy bok.
Krok 5
Do korytka wrzucamy teraz nasz material na dubbing ( tak jak pisalem, mieszac mozna prawie wszystko) i przyciskamy drugim wloknem drucika przekladajac go przez nizszy bok (dlatego wlasnie jeden bok musi byc nizszy aby bylo nam latwiej przelozyc ten dru)t. Przekladajac drugie wlokno musimy uwazac aby ta czesc drutu, lezaca dnie, nie stacila naprezenia i nie wyskoczylo nam spod materialu ktory chcemy skrecic. To jedyny momemt w ktorym trzeba sie wykazac zrecznoscia, aby efekt koncowy byl zadowalajacy.
Krok 6
"Zamykamy" nasze korytko ( zapobiega smieceniu) sciskajac boki delikatnie palcami i za pomoca drutu z oczkiem skrecamy druciki. Po kilkunastu pierwszych obrotach otwieramy boki i skrecamy dalej, korygujac ksztalt i ilosc materialu w naszym brush’u. Reszki, ktore nam pozostana w korytku, mozna smialo wykorzystac do nastpnego dubinngu.
Krok 7
Zapewniam ze sposob jest szybki, efektywny a i otoczenie nie bedzie "upaskudzone" sierscia i wloknami dubingu. Przyjemnej zabawy z dubbing brush’ami Pozdrowienia Jacek Okonowski

<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
piotrek_28 lipiec
bardzo ciekawy i dokładnie opisany trzeba wypróbować pozdro PL
Marcin Paprocki
Ekstra sprawa. I jak zwykle najprostrze pomysły są najlepsze.
WitekN
Super artykuł Pomysłowa metoda. Muszę wypróbować.
Jarek Zych
Bardzo fajny artykuł. Świetny - tani i prosty sposób na kręcenie. Podoba mi sie w całej rozciągłości.
Robert Guziec
Bardzo prosta i fajna metoda..czy próbowałeś robić dubbing z sierści sarny? jelenia?
Jacek Okonowski
Tak jak mowilem, mieszac mozna wszystko. Takze siersc sarny i jelenia nadaje sie swietnie do dubbinu (przyjzyj sie ostatniemu zdjeciu), tylko trzeba ja pociac na ok 1cm wloski (najlepsze sa odpady po glowkach mudlerowych) Takze scinki pior nadaja sie do tej metody, zobacz tu http://www.flyfishing.pl/katalog/fly.php?fly_id=3510
Pozdrowienia Jacek
MichałC
Bardzo ciekawe

Pozdrawiam
Michał
Maciej Pszczolkowski
Jestem pod wrazeniem prostoty tego rozwiazania. Kto wie, byc moze krecenie byloby jeszcze latwiejsze gdyby cale urzadzenie montowac nie rownolegle do krecacego, ale prostopadle: koniec z tasma dalej od siebie, a koniec z uszkiem blizej siebie i tak by petla drucika i uszko wystawalo nieco poza krawedz stolu. Wowczas mozna za uszko zaczepic twister z ciezarkiem i dopiero potem powrocic drucikiem do tasmy klejacej, zamykajac tym samym petle. Twister, jesli ma odpowiedni ciezar, napnie petle z drutu, i zamknie w niej dubbing uwalniajac tym samym jedna z naszych rak, tak ze mozemy poprawic ulozenie dubbingu i sprawniej odkleic tasme oraz uchwycic otwarty koniec petli zanim zaczniemy krecic.
skerim
gratulacje - najprostsze zawsze jest najlepsze
mysliwy
genialny sposób na dubbing szybki i prosty oraz tani

Galeria zdjęć
Bośnia 2023
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Wilki, bobry -
nawiązanie do
poprzedniej dyskusji

Witam. Warto
posłuchać https://yo
utu.be/RRYn-ioQraY?s
i=TzsZkBAvtWVOLhGv P
ozdrawiam.
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus