f l y f i s h i n g . p l 2024.11.26
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Phatagorva variant
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Jak zrobić:
Larwa Ryacophila

autor: Jacek Okonowski, opublikowane 2004-12-31

Folia „parafilm” jak do tej pory nie znalazla swojego miejsca w skrzynkach „kretaczy much”. Jej walory i wlasciwosci nadaja jej tyle mozliwosci przy wykonywaniu np. nimf,ze material ten zasluguje na swoje miejsce w „apteczce” kazdego kto sie para kreceniem much.
 
Folie ta, jest pospolicie uzywana w laboratoriach chemicznych i sluzy do „przytykania „ wszelakich pojemniczkow szklanych. Ma charakter rozciagliwej folii, ktora wygladem i kolorem przypomina parafine (stad jej nazwa). Poszczegolne warstwy po naciagnieciu maja tendencje do sklejania sie i sa podatne na mechaniczne odksztalcenia (o tym pozniej)
Ciekawy jest tez kolor (woskowy) i przejzystosc nawet kilku warstw, co nadaje rewelacyjny efekt koncowy. Owad jest lekko przezroczysty, co dodaje mu dodatkowej „naturalnosci”. Ale przejdzmy do konkretow.

Matarielay ktore posluzyly do wykonania tej nimfy:

Haczyk: TCM 2302 # 10
Nic: bezowa
Pasek folii parafilm
Zylka na oczka
Lameta olowiana o roznych srednicach
Kolorowa przedza
Promienie np piora bazanta
Kolorowe pisaki wodoodporne.
Krok 1
A oto i glowny sprawca folia „parafilm”
Krok 2
Prace rozpoczynamy jak w kazdej muszce od przygotowania haczyka i nici wiodacej. W pierwszej kolejnosci przymocowujemy nicia wiodaca dwa promienie (tu bazanta) ktore posluza nam za ogonek.
Krok 3
Nastepnie przymocowujemy pierscionki z olowianej lamety,ktore trzeba przymocowac najlepiej Super Glu. Jesli uzyjemy lamety o roznych srednicach, latwiej bedzie nam uzyskac efekt zwezania sie larwy. Calosc mozna przewiazac nicia wiodaca.
Krok 4
Kolejna czynnoscia jest przymocowanie w tylnej czesci paska folii, ktore posluzy nam jako material budulcowy na tulow. Jedna mozliwosc to cienki pasek mocowany kolo kolanka.......
Krok 5
....inna, ktora preferuje , jest wyciecie paska o szerokosci zamierzanej nimfy i przyciecia go w ksztalcie trojkata z jednej strony. Ten wlasnie szpic mucujemy na srodku haka i oplatamy cala nimfe mocno zaciskajac zwoje. Zwoje na tyle sie do siebie przyklejaja ze nie trzeba ich niczym przewiazywac a jedynje koncowke calej folii mozna przy oczku ( nie koniecznie) przymocowac nicia wiodaca.
Krok 6
Nasz wyrob wyglada na razie jak niezgrabna kluska, ale jeszcze praca nieskonczona......
Krok 7
Kolejny krok to nadanie naszej nimfie efektu segmentacji, ja to zrealizowalem zaciskajac miedzy olowianymi pierscionkami dosc silnie zylke. Jak wczesniej opisywalem , matarial ten odksztalca sie mechanicznie na tyle trwale ze przy tej czynnosci wymagana jest precyzja, ktora to wplynie na caly efekt naszej pracy. Ja sie przy tej nimfie nie przylozylem i efektem sa niesymetryczne segmenty.
Krok 8
Po tej kosmetyce wyglada to mniejwiecej tak........
Krok 9
Nastepnie przymocowujemy przy oczku haka nicia wiodaca zylke, ktora po przypaleniu posluzy nam za oczka owada.
Krok 10
Teraz przyszedl czas na skrzelotchawki, ktore ja zrobilem z przedzy. Do tego beda nam potrzebne : igla i przyrzad do nawlekania nici. Przedze przewlekamy przez oczko igly. Igla przebijamy spodnia czesc kazdego segmentu (pozostawiajac ostatnie trzy przy oczku haczyka) przewlekajac przez niego przedze. Przedze utrwalamy znikoma iloscia kleju i po przewleczeniu wszystkich segmentow przycinamy na odpowiednia dlugosc.
Krok 11
Po przycieciu wyglada to tak...
Krok 12
W podobny sposob mocujemy odnoza. Promienie bazanta wiazemy w supelki (nie jest to konieczne) i przewlekamy tak przez oczko igly aby przeciagajac przez segment owada po kazdej jego stronie znalazl sie koniec promienia ktory ma tam juz pozostac. Przez to unikniemy zbednego oslabiania tulowia .Najlepiej widac to na zdjeciu.
Krok 13
Nastepnie odrobina kleju utrwalamy miejsca przebicia tulowia i obcinamy zbedne koncowki pior i wyglada to tak.........
Krok 14
Teraz to juz tylko kosmetyka. Pisakami mozemy malowac nimfe w dowolny sposob. Malowac mozna po skonczonej pracy, jak ja to zrobilem... No i oczywiscie modelujemy glowke, oczka malujemy na czarno a glowke utrwalamy lakierem albo szelakiem
Krok 15
A oto efekt koncowy..... i ot cala nimfa. Przyjemnej zabawy z nimfami ........ nie tylko przy imadle. Pozdrowienia Jacek Okonowski

<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Hubert Bragiel
I wszystko stalo sie takie proste.
Gratuluje odnalezienia dla wedkastwa muchowego nowego materialu.
Pozdrowienia Hubert Bragiel
MIKEL
wielkie dzieki Jacku... :]
MIKEL
wielkie dzieki Jacku... :]
Józef Jeleński
Piękna larwa Ryacophila... Ale ja łowię na nią w głębokch i spokojnych plosach, gdzie obciążenie bardzo utrudnia. Dla stosunkowo dużej imitacji nawet drucik miedziany wydaje się zbyt ciężki. Ja bym w miejsce pierścionków ołowianych sugerował koraliki lub pierścionki z izolacji zdjętej z elektrycznych przewodów. Może się czepiam, ale na obciążaną Ryacophila w prądach miałem bardzo mizerne wyniki.
Marcin Paprocki
Mucha ekstra!. Ten materiał może nadać się z powodzeniem na inne wzory - tylko gdzie go zdobyć???
jaro
Dzięki Jacku za podzielenie sie wiedzą. Tak jak pisałem przy muszce bardzo ciekawy materiał i sposób wykorzystania go. Podoba mi sie przewłekanie skrzelotchawek. A próbowałeś malować folie od spodu - czy może pisak na tyle mocno wsiąka w strukturę folii że długotrwały kontakt z woda nie szkodzi nimfie.? Jeszcze jedno pytanie - jak owa folia wytrzymuje ocieranie o kamienie i rybie zęby ?
Jacek Okonowski
Zapomnialem w tekscie dodac, ze malowac mozna takze w trakcie skrecania tulowia, dzieki temu efekt kolorystyczny bedzie bardziej stonowyny a kolor bedzie wychodzil jakby z wewnatrz owada. Ale dobry pisak typu edding nie sciera sie tak latwo. A jesli chodzi o zabki, to dzieki temu ze "folia skleja sie " korpus nimfy staje sie stabilny i wytrzymaly. Ale dodam, ze setki ryb.... jeszcze nie wyciagnalem. :-)
Do kupienia w sklepach sprzedajacych szklo laboratoryjne.
Pozdrowiena Jacek.
kornik_drukarz
Świetny pomysł żeby pokazać krok po kroku wykonanie tej muchy , czekam na następne
Oleg
Super !!. Czy folię tą i sam sposób wykonania skrzelotchawek można zastosować do innych nimf ???!!!

Galeria zdjęć
Słowacja 2024
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
...Czy są jakieś
materiały?

Według mnie 2-gim,
niewątpliwie
ciekawym punktem
mogło by być
zapytanie : A jak
było na terenach
wschodnich, w...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus