Wstęp
Syntetyki: - Nowe możliwości czy konieczność?
Jeszcze kilkanaście lat temu większość sztucznych much wykonywana była z naturalnych materiałów. Standardem była sierść niedźwiedzia polarnego czy szyjne pióra jungle cock. Dziś jest inaczej, już mało kto chce się pochwalić takimi „zbiorami”. Dlaczego? Myślę ze świat się zmienia Mamy trochę inne podejście do przyrody. Większym szacunkiem darzymy wszystkie zwierzęta, nie tylko te żyjące w wodzie.
Szacunek to jedno, ale względy ekologiczne to nie jedyne powody przemawiające za stosowaniem „sztucznych” materiałów. Syntetyki dają nam całkiem nowe możliwości. Możliwości te kuszą wędkarzy i słusznie bo tak jak trudno zastąpić niektóre materiały naturalne, tak też nie jest możliwe z ich pomocą osiągnąć efektów, które dają nam syntetyki.
Pierwsza część będzie dotyczyła syntetyków Golw-in-the-dark czyli po polsku świecące w ciemności.
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.
Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.