f l y f i s h i n g . p l 2024.11.26
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Mokra.
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Reportaże:
WAKACYJNE LIPIENIE...na muchy Ryśka Cieślika

autor: Kazimierz Żertka, opublikowane 2004-09-16

W okresie wakacyjnym trudno znaleźć miejsce oddalone od zgiełku i gwaru. W pogodne dni brzegi naszych ukochanych łowisk tłumnie "okupują" plażowicze. Chcąc uniknąć spotkania z innymi "użytkownikami" wód, zmuszeni jesteśmy przychodzić nad rzekę w porach zapewniających nam wyłączność korzystania. Przede wszystkim będą to wczesne poranki i późne wieczory.
 
Pamiętajmy jednak o przepisach limitujących naszą obecność na łowisku!
Resztę dnia z czystym sumieniem możemy poświęcić wypoczywającej rodzinie...
Skupmy się jednak nad tym co lubimy najbardziej. Na początek jednak chciałbym podkreślić bardzo ważne uwarunkowanie naszego połowu. Presja wędkarska oraz bardzo dynamiczny rozwój wyrafinowanych technik muchowych powodują, że wszelkie wskazówki: kiedy, gdzie i jak złowić lipienia, mogą stać się niewiele przydatne - zwłaszcza dla początkującego muszkarza.
Przypomnijmy jednak po kolei o co chodzi...
Ryba.
Generalnie lipień "lubi" niezbyt wartkie, raczej rozlane prądy przy dnie usłanym niewielkimi otoczakami i żwirem. Najchętniej jednak "zasiedla" rynienki wyścielone zwłaszcza żwirkiem.
Zdecydowanie natomiast unika gołych skalnych rynien oraz piaszczystych czy mulistych dołów. Normalnie trzyma się rozszerzeń za wlotem czy zwężeń na końcu płani. Latem, zwłaszcza podczas niskich stanów wody i upalnych dni szukamy go w ... ostrych prądach. Mimo, że żeruje tam bardzo intensywnie, słabo reaguje na nasze imitacje... może z powodu obfitości pokarmu ale też dlatego, że te, które "przeżyły" czerwcową nagonkę wedkarzy są pokłute.
Pogoda.
Najlepsze są pochmurne, spokojne i bezwietrzne dni, co się pokrywa z południowo-zachodnią cyrkulacją mas powietrza. Chciałbym tu podkreślić, że jedynie uważna obserwacja wody, rojących się owadów oraz warunków pogodowych pomogą nam właściwie dobrać skuteczną imitację. Warto tu przypomnieć radę Janusza Jurkowlańca, który polecał zwracać uwagę na... pełnię księżyca, kiedy to żerowanie naszych ryb jest bardziej intensywne.
Metoda.
Historycznie najstarszą i ... najtrudniejsza metodą połowu lipienia jest mokra mucha. Szkoda, że stosujemy ją tak rzadko - zresztą niesłusznie - bo podczas rójki chruścika bywa szalenie skuteczna. My jednak podczas wakacyjnych zmagań z "trudnym losem" muszkarza i lipieniami stosować będziemy przeważnie suchą muchę. Przyznacie, że jest to najbardziej widowiskowa i spektakularna technika połowu lipienia. Jedynie wczesnym rankiem, gdy brak jest oznak żerowania powierzchniowego, polecam - dla odmiany - sięgnąć po lekką nimfę.
Barwy.
Co do barw imitacji.... zdania też są podzielone. Z praktyki wynikają jednak pewne prawidłowości, że na spokojnych, prześwietlonych stanowiskach skuteczne są imitacje skromnie ubarwione czyli odcienie od wypłowiałej szarości przez lekką zieleń po jasne brązy. Natomiast jaskrawe ubarwienie skuteczne jest w szybkich prądach i w zacienionej wodzie (np wieczorem). Przyznaję, ze niewątpliwie wygląd i ubarwienie mają wielkie znaczenie, ale nie należy tego fetyszyzować... najważniejsze i tak pozostanie perfekcyjne naprowadzenie na spodziewane stanowisko żerującej ryby.
Imitacje.
Skoro podstawowe wiadomości mamy za sobą, kolej na imitacje.
Najbardziej uniwersalny letni "kaliber", to wielkość 14-18. Zwróćmy jednak szczególną uwagę na rojące się chrusty. Wtedy w "ciemno" możemy stosować imitacje na 12-kach, co czyni nasze połowy bardziej widowiskowe a co najważniejsze pozwala nam dobrać sie do "łuski kardynała" Jednak naszym "chlebem powszednim" będą tzw: "oliwki" - czyli imitacje naśladujące drobne jętki.
Przedstawione wzory Ryśka są jakby esencją tego, co piszę. Napewno bardziej działają na wyobraźnię niż suchy tekst. Muszki te są po "testach bojowych", jak się to mówi testowane na... muszkarzach. Zapewniam jednak, że swoją łowność nie raz potwierdzały na Sanie ale także na innych łowiskach.
Prowadzenie.
Polecam zdecydowanie rzuty pod prąd, bardziej lub mniej ukośne do płynącej wody - łatwiej nam będzie skutecznie zaciąć delikatne brania.
Nasza muszka musi - powtarzam - musi spływać z prędkością swego bezpośredniego otoczenia! Mimo swej małej płochliwości lipień do brużdżącej powierzchni wody muchy napewno się nie podniesie. O ile pstraga oszukamy "szalonym" chruścikiem, to z pewnością z lipieniem ta sztuka nam nie wyjdzie.
Hol.
Hol musi być uważny, ze szczytówką pochyloną nad wodę, by walczącej rybie nie dać możliwości - efektownych co prawda - ale szkodliwych dla końcowego efektu skoków.
Przypon.
Wokół grubości przyponu narosło wiele mitów i stereotypów.
Generalnie latem używam w naszych mało przejrzystych wodach grubości 0.14mm i nie zauważyłem gorszych wyników niż "konkurencja". Jest to też szalenie ważne dla samego lipienia, zwłaszcza gdy chcemy mu zwrócić wolność. Ryba nie jest "zamęczona" holem i ma nieporównywalnie większe szanse przezycia przygody ze sztucznym owadem. Nieraz zalegają na dnie zamęczone 20-tki które jakiś "pogromca" zamęczał na przyponie 0.08!
Poddaję to pod rozwagę!
Ciekawostki.
By jakoś zakończyć temat wakacyjny... parę ciekawostek zaobserwowanych z "życia".
Lipień może ze względu na presję wedkarską "wypracował" sobie specyficzne formy ochrony. Warto obserwować lipienie zwłaszcza w czystych, płytkich rzekach.
Np: ryby na widok pojawiającego się człowieka nie uciekają ale reagują... całkowitym brakiem apetytu. Polecam przeczekać tą demonstrację... lipienie mają "krótsze nerwy"
Lipienie często też zajmują nietypowe dla siebie stanowiska i na dodatek opuszczają te "podręcznikowe"... odszukujemy je w miejcówkach typowo pstragowych! Może dlatego, ze pstrągów też tam nie ma?
Na koniec chciałbym abyśmy się zastanowili czy lipień to tylko "mięso" na grilla?
Przykład Sanu, Soły dobitnie świadczy o NAS SAMYCH!!!
Panowie! Pozwólmy nadal skakać lipieniowi do żywych much!
Wspomnienie ręki pachnącej tymiankiem też jest wspaniałe i przyjemne!

Pozdrawiam,
Kazimierz Żertka,
Cieszyn.

Zdjęcia: Petr Folwarczny (Czechy), Grzegorz Krzysztyński, Kazimierz Żertka
Muchy: Ryszard Cieślik

Łowisko


Pora na chrusta


-


-


-


-


-


-


-


-


-


-


-


-


-


-


<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Bernatowitz
najbardziej podoba mi sie lowisko.
Pzdr.
tomasz k.
Dobry artykuł który czyta się z przyjemnością aczkolwiek mało precyzyjny.
Pozdrawiam autora.
Można wiedzieć jaka to rzeka ?.
Łukasz
Wszystko kwestia stanu rybostanu. Jak jest kicha, to trzeba walczyć rankiem i wieczorami. Gdy było "normalnie" to lipany łowiło się na suchą niemalże między kąpielowiczami przy 30 stopniach i pełnej lampie.
gosciu1000
artykuł całkiem niezły i pouczający. Zgadzam się z tym panem i polecam jego metody iinym!!!!!!!!!!! =]
Michał
Rzeczywiście niewiele wynika z tego artykuliku nawet dla początkujących, ale z drugiej strony bardzo wielu rzeczy po prostu nie da się opisać, to i tak należy pokazać lub wytłumaczyć na łowisku.
Natomiast w zupełności nie zgadzam się z autorem w temacie stosowania cienkich (0.10-0.08) żyłek. Takie żyłki stosujemy do muszek nr.16 i mniejszych, i to głównie dlatego, że zdecydowanie lepiej „układają się” one na wodzie przez co są bardziej „naturalne”, Różnica w ilości wyjść jest wyraźnie widoczna.
Natomiast zamęczanie ryb w trakcie ich holu wynika z ewidentnych błędów holującego, bo grubość żyłki nie gra tu zbyt wielkiej roli.
Na jej końcu i tak mamy malutki haczyk z cienkiego drutu, więc ryba jest raczej płytko zapięta (przeważnie) i każdy forsowny hol spowoduje jej utratę. Na 0.08 można holować naprawdę bardzo agresywnie z tym, że przy co większych sztukach musi to trwać troszkę dłużej. Znacznie gorszym jest wciąganie ryb (również tych, które chcemy lub musimy uwolnić) wyślizgiem na kamienisty brzeg, co wcale nie jest rzadkim widokiem i niestety się zdarza dość często. A takie drobne lipienie widoczne czasem na dnie rzeki to nie efekt stosowanie cienkich żyłek, tylko wędkarskiej głupoty, bo po przydługim holu, mocno wyściskana ryba wraca wyrzucona do wody. Jeżeli już tak się stało to taka rybkę trzeba po prostu krócej lub dłużej reanimować w szybszym prądzie zimnej wody i dopiero wtedy delikatnie wypuścić.
Odmiennie od autora polecam łowienie na suchego chruścika właśnie o świcie, bo, mimo że nad woda nie widać żadnych owadów, to ryby przeważnie reagują na taka muchę bardzo dobrze, zapewne pamiętając i intensywną chruścikową rójkę w nocy. Polecam też próby z zasmużeniem taka muszką, bo bardzo często potrafi to zadziwić nie tylko łowiącego.
mieszko 102
lepiej lowic na bombe
citi 1000
Kto zna dobre łowiska lipieniowe w małopolskim? nie chodzi o same rzeki ale konkretne miejscowości.Mieszkam w Krakowie i dopiero co zaczynam łowić na`` muchę``,prosiłbym o pomoc w podaniu łowisk lipieniowych.
Adam Lejl
Panie Kazimierzu.Czy można sie spodziewać kontynuacji artukułów z serii "Kwiatów muszkarza"? Były świetnie napisane i z chęcią do nich wracam. Pozdrawiam.
Adam Lejk
Poprawiam swoje dane.
Kazimierz Żertka
...są w przygotowywaniu...
citi 1000
dalej czekam! ps: ale mam wiadomości tego chyba nikt nie czyta albo ta strona jest nie odwiedzana.ahh..tammm
Adam Lejk
To super.Czekam z niecierpliwością i mam cichą nadzieję,żę znajdzie się jakiś akcent pomorski. Pozdrawiam.
Michał Wierzbicki
muszki są prześliczne w swojej prostocie a co do słuw so ruwnieżbardzo trafne . Pana Ryśka miałem okazję niejednokrotnie obserwowaćpodczas łowienia i trzeba przyznać jest "NAPRAWDĘ DOBRY"
Michał Wierzbicki
muszki są prześliczne w swojej prostocie a co do słuw so ruwnieżbardzo trafne . Pana Ryśka miałem okazję niejednokrotnie obserwowaćpodczas łowienia i trzeba przyznać jest "NAPRAWDĘ DOBRY"

Galeria zdjęć
Słowenia 2024
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
...Czy są jakieś
materiały?

Według mnie 2-gim,
niewątpliwie
ciekawym punktem
mogło by być
zapytanie : A jak
było na terenach
wschodnich, w...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus