f l y f i s h i n g . p l 2024.09.15
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
Lipieniowa oliwka.
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Inne:
Konkur SAN - wyniki!

autor: FF, opublikowane 2004-04-23

Jury w składzie Piotr Konieczny, Michał Potaczek, Maciej Wilk zakończyło obrady i wyłoniło zwycięzców konkursu kręcenia much. Jury miało bardzo ciężką pracę - nadesłano 14 zestawów, z czego większość było na naprawdę wysokim poziomie.
 
Najlepszy zestaw na San wybrano w następujący sposób: Każdy z sędziów wybierał 3 najlepsze jego zdaniem zestawy, które były punktowane 1 miesce – 3 punkty, 2 miejsce – 2 punkty, 3 miejsce – 1 punkt. Najwieksza suma punktów decydowała o wyłonieniu zwycięzcy.
Zwycięscą w konkursie został : Maciej Robert Woźny (7 pkt) – który otrzymuje nagrodę w postać rocznej licencji na odcinek specjalny Sanu.

Przyznaliśmy dodatkowo drugą i trzecią nagrodę w postaci licencji jednodniowych i otrzymują je : Marek Kruszecki i Andrzej Koziel (5 pkt).

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i chciałbym wyrazić kilka własnych spostrzeżeń na temat nadesłanych much. Najbardziej wyraźną tendencja jaką dało się zauważyć, to że większość suchych much nadesłanych na konkurs to muchy ze skrzydełkami z CDC lub CDC Puffs, praktycznie wszystkie w ponad 20 suchych much miało skrzydełka wykonane z tego materiału. Drugą tendencja, którą można zauważyć w konstrukcji suchych much brak klasycznych jeżynek i zastąpienie je jeżynkami z CDC lub sierści. Suche z klasycznymi jeżynkami w większości przypadków parachuty.

W nadesłanych nimfach specjalnego przełomu nie zauważyłem, może poza tym, że coraz częściej w przypadku imitacji hydropsyche nasi fly tyierzy imitowali narządy rodne nimfy, chociażby wzory Pawła Karpińskiego, Marka Kruszeckiego czy Antoniego Bogdana taką konstrukcją się cechowały. Inna widocznym trendem jest rozpowszechnienie złotych główek w konstrukcji much, w naprawdę dużej ilości wzorów zastosowano ten materiał.

Dziwi stosunkowo mała ilość nadesłanych streamerów , przecież na tej wodzie są ona na prawdę skuteczne. Również do rzadkości należały najbardziej klasyczne z much czyli mokre, a te które zaprezentowano były wzorami bez skrzydełek.

Na szczególną uwagę zasługują realistyczne muchy zaprezentowane przez Marka Kruszeckiego, kunszt wykonania i precyzja zdradzają doskonały warsztat i doświadczenie Marka. W tym samym kierunku z niektórymi wzorami poszedł Łukasz Ostafin, szczególnie wykonując doskonałą imitację chruścika domkowego.

Chciałby podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie konkursie imieniu własnym jak i całego Jury.

Galerie much poszczególnych uczestników konkursu znajdziesz w katalogu much FF.

Kliknij tu, aby przejść do katalogu much.

<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
jaro
Muszki Pana Woźnego z cała pewnoscią okażą się bardzo łowne. Tak to dobrze dobrane wzory na San i pokażny różnorodny zestaw. Wiem że z decyzją sędziow sie nie dyskutuje, tym bardziej w swietle opisanej procedury wyboru, która była bardzo jasna i sprawiedliwa. Nie widziałem muszek w naturze a to może zmienić opinie o nich. Mimo tego i jedynie w oparciu o zdjecia jestem nieco zdziwiony. Nie podważam kompetencji Pana Woznego, jego warsztatu i umiejetnosci. Wydaje mi się jednak, że muszki innych autorów dla mnie wygladają apetyczniej i sprawiają wrazenie staranniej wykonanych. Jednoczesnie zdaję sobie sprawę że w tego typu konkursach bardzo trudno dokonać wyboru, który wszystkim wydałby się słuszny. Tak czy inaczej gratuluję zwycięzcy i pokonanym też gratulę.
jaro
Sorry - ...pokonanym tez gratuluję!
Jacuś P.
Podpisuję się pod tekstem jara. Gratulacje !!!!
Jachu
Ja także zgadzam się z Jaro. Zasady były proste: muchy na San i materiały z Taimena (pod czym można znaleźć w Sklepie kolagenowe osłonki z kiełbasy?). Jak widać jako bywalcy Sanu mamy bardzo różne opinie na temat sanowych much. Zaskoczyła mnie mała liczba startujących. Spodziewałem się, że chętnych będzie znacznie więcej. Nagroda była bardzo atrakcyjna.A może całe szczęście, bo Komisja i tak miała chyba niezłą zabawę. Chyba niektórym nie starczyło odwagi, by się pokazać. Dla tych, którzy nie są profesjonalnymi krętaczami a nie bali się pokazać swoje kolekcje-szczególne gratulacje. Na koniec jeszcze jedno. Czy koniecznie musiało dojść do konfrontacji profesjonalistów i początkujących (a wystartowali i tacy-wiem)? Dostać baty od zawodowca-nie ma sprawy, ale jakby tak odwrotnie ?
Pozdrawiam-Jachu

Galeria zdjęć
2024 CUSTOM KRAKEN HATCH REEL
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Kultura i etyka
muszkarzy łowiących
trocie na Pomorzu

Zamiast pianobocia
nad popularyzacją
flyfishingu w Polsce
i upadku prasy
wędkarskiej (prawa
rynku) proponuję...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus