f l y f i s h i n g . p l 2019.11.21
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2017-05-10
Super woda do łowienia.
średni poziom, jętka około południa
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2019-11-20
niski stan czystej wody
Nasze wzory
oko-ń
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Reportaże:
PETR...

autor: Kazimierz Żertka, opublikowane 2004-01-28

Jeden z dni. Wielu. Gdzieś nad zagubionym potokiem w Jesennikach. Dzień zapowiadał się podle. Nie do wiary jak długo się budzi późnojesienny dzień. Mgła gęsta i lepka osiadająca kroplami na ubraniach, muchówce. Ziąb absolutny, przenikający do każdej cząstki ciała.
 
Poranek z trudem przedzierał się przez przytłaczający posępny nastrój listopadowej rzeczywistości. Normalni ludzie o tej porze przewalają się na drugi bok.
Mój przyjaciel. Dobroduszny wielkolud. Wielkie łapska na delikatnej muchówce.
Szamoczący się lipień na krótkim dyszlu. Ten uśmiech. Ten błysk w oku. Najpewniej gdzieś tam wśród przytłoczonych gór wstawało umęczone słońce. To nic. Ono było w nim. Ta radość przy wypuszczaniu lipienia. Zawsze to mówi – Kazek, to wokół to marność. Tu jest życie. Tu jest prawda!
Petr…
To jakby kwintesencja brata – Czecha. Gość słusznej postury. Zawsze uśmiechnięta twarz.
Piwosz i żartowniś. Poczciwość. Poczciwość i delikatność. Jeden z, niewielu, który potrafi z dumą obnosić swą duchowa niezawisłość. Fascynujący dystans ironiczno-pogardliwy do spraw tego świata pozorów, obłudy, ta wyniosła wyrozumiałość do pełnych bredni powikłań historycznych.
Na rybach. W oczekiwaniu na branie, wędkarz wędkarzowi człowiekiem!
Kupiliśmy się nawzajem.
Pamiętam jak pierwszy raz na wspólnej wyprawie lipieniowej na czeskich wodach… patrzył mi na ręce. Rozumiem - te stereotypy.
Potem przyszły inne rzeki i dygresja, ba, nawet pewność, że w wędkarskim zagospodarowaniu wód już nie Sudety i Olza nas dzielą - ale całe lata świetlne!
Powiem Wam szczerze… nie mamy zielonego pojęcia jak można dbać o stan, wygląd swoich rzek i jak uczynić z nich troskę powszechną.
Jeszcze jedno… byle dureń polski nazywający Czechów „pepikami”, napawa mnie wstrętem, grozą i smutkiem.

Petr.
Niczym dobry wojak Szwejk rusza na bój z wiatrakami. Tylko, że mądrze. My Polacy zawsze uczymy się na własnych błędach, Czesi na cudzych… i stąd oni odżywają nad swoimi rewirami a my wciąż wegetujemy nad naszymi bezrybnymi, skłusowanymi, zatrutymi wodami.
Petr.
To właśnie przy Petrze zrozumiałem wagę odpowiedzialności warunkowanej wyobraźnią.
Właśnie zwykłą prawdę, że człowiek wcale nie musi być durniem.
A co wokół nas?
Już w 1981r. prof. Jan Rosner mówił: „… niewielka część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, iż zagrożenie ekologiczne i biologiczne narodu jest dużo groźniejsze od dzisiejszego kryzysu gospodarczego i żywnościowego. Wody, lądy, gleby niszczymy bez opamiętania. Prowadzimy gospodarkę rabunkową w stosunku do bogactw swego kraju. To musi stać się punktem wyjścia dla reform. Inaczej, bowiem wszystkie posunięcia będą jedynie naklejaniem plastra na chore części organizmu….” I CO Z TEGO!… czemu Czesi to potrafili to zrobić a my nie?!

Jeszcze inna historia, trochę z innej beczki.
Zimowy wieczór. Za oknem śnieg, wirujące płatki przypominają letnie motyle. Siedzimy nad imadełkiem. Śliwowica na chwile wystawiona za okno, poci się kroplami na butelce.
Pokażę Ci blesivca, naszego poczciwego kiełża.
Kiełżowy hak. 12 – tka. Parę nawojów cienkiej lamety ołowianej. Tułów z mielonki zajęczej z domieszką brązowego Spektra Dubbing. Co ważne - cienki przód i tył. Na grzbiet położony przeźroczysty Body Stretch, przewinięty żyłką i … kwintesencja tej nimfy POMARAŃCZOWA PLAMKA na główce. Najlepiej gdy jest z farby fluorescencyjnej.
Łowiłem… zapewniam, że jest skuteczna.
Próbowałem też ją wykonać. Przyznaję, że zbyt często robiła w wodzie „helikoptera”, Pertowym przynętom to się nie zdarzało. Dopiero tego zimowego wieczora zrozumiałem dlaczego. Na pewno jeszcze nie jeden wieczór spędzę u niego, patrząc na cuda jakie tworzy w imadełku. Przyznacie, że to naprawdę rzadkie w naszych skomercjalizowanych, egoistycznych czasach.
Na koniec może jeszcze jeden obrazek.
Dzień.
Końcówka sezonu. Pogoda pod psem. Listopadowa szaruga. Częściej niż zwykle sięgamy za pazuchę. Petr blisko mnie, łowimy na krótko. Gadamy o wszystkim i o niczym. Dzisiaj świadoma rezygnacja. Łowy sztuka dla sztuki. Woda trudna. Schodzona. Lipienie po dołach zaspane, leniwe, nie skore do współpracy. Widzimy długie majestatyczne cienie. Rozpalają wyobraźnię. Petr uśmiecha się podaje z pudełka nimfę. Chcesz coś złowić – to na to! Wiążę na koniec przyponu „francuza” ( nimfa trójkolorowa) prowadzenie nerwowe. Petr się przygląda. Nie łowi. Ryby też nerwowe, stroszą płetwy. Kolejne przepuszczenie nimfy
przez głęboczek kończy się agresywnym atakiem. ST.Croix w pałąk wygięciem wskazuje kierunek ucieczki ryby. Woda przy dnie zmącona. Cienie znikły. Po chwili Petr z uśmiechem podbiera wielkiego kardynała. Patrzymy na siebie. Mówię – ostatni w sezonie. Ano – odpowiada. Wypuszczam go. Petr uśmiecha się i mówi już całkiem poważnie….Kazek
jestem Twoim dłużnikiem. Idziemy na pilznera!
Jeszcze jedno… tam , na rybach, przy Tobie wiem, że żyje. Wiem, że trwam.
Tam jest ŻYCIE
Dziękuję Ci Przyjacielu!!!
Kazek Żertka
PS.: dedykuję Petrowi Folwarcznemu z Czeskiego Cieszyna

<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Michał O
No coz Kaziu...mam byc szczery...To zazdroszcze Ci i Twojego piora i Towjego przyjaciela. Zawsze uwazalem ze przyjazn to cos wiecej niz milosc do kobiety...bo tam to hormony czlowiekowi we lbie bigos robia...a tutaj nie ma mowy o pomylce :-)
Pzdr!!!
PiterS
Kazek czekam na was dwóch! Tym razem to ja wam pokażę mój Bóbr i może Kwisę. Czekam
Wacław Santarius
Kazek moją opinię znasz, ale zauważ jaka cisza zawsze panuje po tego typu artykułach. Podobnie jak na zebraniach w Kołach jak wytkniesz wędkarzom, że ich cała aktywność jako członków P.Z.W. ogranicza się jedynie do zapłacenia składki.
Jarek Jurasz
Kazik, nie bede sobie strzepil jezyka, ale znowu dzieki - gdybym wpadl latem do Cieszyna i wypil Pilznera w Twoim towarzystwie...tez bylbym dluznikiem (uwielbiam Pilznera i w NZ powtarzam ze czeskie piwa sa najleopsze na swiecie)
Paweł Deska
Piękne. Oceniłem na RO
Grzesiek Lacki
... mam nadzieje, ze uda mi sie was obu kiedys poznac osobiscie :))

Grzesiek
0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000Jurek Schick
Tylko pozazdroscic! Kiedys mialem takiego przyjaciela. Musielismy sie rozstac.
Ps. Dobre pioro!
0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000Jurek Schick
Tylko pozazdroscic! Kiedys mialem takiego przyjaciela. Musielismy sie rozstac.
Ps. Dobre pioro!

Galeria zdjęć
Jętka czerwcowa.
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
Odłowy kontrolne -
da się czy nie?

Nie chcę rozpętywać
jakiejś kolejnej
naparzanki w
wiadomym temacie,
ale ktoś tu
twierdził, chyba
Arek Troutmaster,
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus