Zawody zorganizowało PZW Węgierska Górka z Prezesem Januszem Winszem i V-ce Prezesem ds. sportu Andrzejem Zawadą na czele.
Zawodom towarzyszyła fantastyczna pogoda i humor zawodników.
Naszemu przyjacielow Kazkowi Szymali tak bardzo się podobało,że postanowił nosić sędziego Krzyśka Braksatora przez całe zawody na plecach, (co widać na serii zdjęć). Zaszczyt ten dostał się Krzyśkowi chyba za te wszystkie medale w PZW.
Najlepszy okazał się sektor A ,czyli odcinek od górnej Rajczy do Milówki gdzie złowiono większość ryb i to w 85 % lipieni. Typowe dla Soły ,tam gdzie się szuka pstrąga są lipienie i na odwrót. Sektory B i C dały o niebo mniejsze rezultaty. Zawody odbyły się na „żywej” rybie a złowiono ich aż ok.1000 szt. Wymiary kwalifikujące rybę do zaliczenia ustalono na 20 cm zarówno u pstrąga i lipienia.
Tura skończyła się o 12.30 i wszyscy zjechali na imprezę,która trwała do wieczora. Zjedliśmy dwa prosiaki z rożna wypiliśmy trzy beczki piwa ... były śpiewy ,opowieści i dzielenie się muchami z tajnego pudełka (nazajutrz, gdy włożyłem rękę do kieszeni,wyjąłem jeżozwierza z much).
O 14.00 Dyrektor Fołta wraz z komisją zakończył obliczenia,i przekazał wyniki inicjatorowi tego pucharu Andrzejowi Zawadzie.
W klasyfikacji indywidualnej wygrał:
1. Cimałą Tolek z koła Żywiec
2. Ciemny Marek z koła Jelenia Góra
3. Harat Sławomir z koła FSM Bielsko Biała
i dalej: 4-Grzywa Rafał, 5-Pietrzak Marek, 6-Opach Zdzisław, 7-Gawlik Bogdan, 8-Biernat Krzysztof, 9-Zawada Andrzej, 10-Drabczyk Robert.
W klasyfikacji drużynowej
1.Koło Żywiec
2.Koło FSM Bielsko Biała
3.Koło Cieszyn
Najdłuższą rybę imprezy pstrąga potokowego 35cm złowił Stanisław Braksator z koła Węgierska Górka, a w kategorii młodzików zwyciężył Cichoń Ryszard również z Węgierskiej Górki.
Puchary wręczał burmistrz Węgierskiej Górki wraz z Przewodniczącym Powiatowej Komisji Ochrony Środowiska i Burmistrzem jakiegoś Węgierskiego miasta (wybaczcie, lecz nazwisko nie do napisania –za Boga!!!).
Nagród było sporo i to ciekawych. Z pierwszą nagrodą,kijaszkiem VISION taką delikatną 3 miałem ochotę uciec, lecz nie wypadało.
Bardzo dziękuję w imieniu zarządu sponsorom :
Firmom: HURCH z Krakowa , TAIMEN P. Macieja Wilka , Hurtowni BIS z Bielska Białej , firmie ROBINSON ,Panu Gawlikowi Bogdanowi , Panu Markowi Skoć z Krakowa , Urzędowi Miasta i Gminy Węgierska Górka i innym.
Dziękujemy także wszystkim 102 sędziom i osobom pomagającym w organizacji imprezy oraz zawodnikom za udział i wzorcowe zachowanie jak na wędkarza przystało.
Za rok na TRZECIM MUCHOWYM PUCHARZE ZIEMI ZYWIECKIEJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ostrzegamy, że to sędziowie zawodników nosić będą.
Tekst i foto Marek Jarecki
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.
Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.