f l y f i s h i n g . p l 2024.11.26
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
Bieżące informacje
Pstrąg i Lipień nr 42
KRÓLEWSKI PORADNIK WĘDKARSKI Z INDII Z XII W.

Jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów wędkarstwa w świecie jest fragment induskiej księgi Manasollasa z XII w., w której jest opis połowu na wędkę, jako formy rozrywki. To źródło, pokrytę grubą warstwą historycznego kurzu i ukryte w trudnodostępnym oraz rzadko czytanym czasopiśmie w Europie, jest nieznane szerszemu kręgowi osób piszących o dziejach wędkarstwa, gdyż w żadnej ze znanych mi prac nie jest ono cytowane.
Wiadomości z łowiska
Mała Wisła 1
2020-10-14
test
Wiadomości z łowiska
San Zwierzyń-Hoczewka
2013-07-12
Warunki bardzo dobre
Wiadomości z łowiska
OS Dunajec
2014-08-12
warunki dobre ale nie idealne
Wiadomości z łowiska
Łowisko Pstrągowe Raba
2020-10-31
Dobrze to już było...
Nasze wzory
BAITFISH
Wzory much
W katalogu FF
IMGW
Stan wód
Niezbędny każdemu wędkarzowi "na rozjazdach"
 
Flyfishing.pl
Inne:
O zarybieniu Sanu.

autor: Piotr Konieczny, opublikowane 2002-08-28

Na zarybianiu zna się każdy wędkarz. Każdy ma swoje jedynie słuszne teorie, których zrealizowanie dałoby obfitość ryb w rzekach czy jeziorach.
 
Przed kilkunastu laty myślałem podobnie i ja. Jednak praca w rybactwie, prowadzenie zarybień i odłowów zweryfikowały moje poglądy.
W latach 1996-1997 w Sanie trudno było złowić miarowe ryby łososiowate. Myślę, że było to wynikiem małej efektywności naturalnego tarła oraz stosunkowo niskimi zarybieniami. Efekty tarła naturalnego zależą od ilości tarlaków przystępujących do rozrodu, warunków w rzece w okresie tarła i inkubacji ikry oraz podczas wzrostu młodych ryb. Jeżeli jeden z tych elementów jest zachwiany (a wiadomo jak wędkarze mogą zachwiać ilością tarlaków w rzece) nie należy oczekiwać wielkich efektów naturalnego rozrodu. Tyle wymądrzania się, choć jeżeli każdy wędkarz ma prawo do własnego zdania na temat prowadzenia gospodarki rybackiej to ja też wędkarzem jestem.
Wróćmy jednak do połowy lat 90-tych. Wędkarze i wydry skutecznie ograniczyły liczbę tarlaków pstrąga i lipienia w Sanie. Rekrutacja nowych roczników była więc mocno ograniczona. Nie można powiedzieć jednak że była zerowa o czym świadczy populacja lipienia w górnym Sanie gdzie od lat zarybień nie prowadzi się a większość roczników występuje. (Na razie nie zarybiamy celowo górnego Sanu by choć w jednej rzece utrzymać naturalną populację ryb – nie pochodzącą z ośrodków zarybieniowych. Może kiedyś zajdzie potrzeba wykorzystania tarlaków, które od kilku pokoleń żyły w naturalnej rzece)
Również zarybienia w połowie lat 90-tych nie były prowadzone w ilościach, które rekompensowałyby presję wędkarzy. Wpuszczanie do Sanu 20-40 tys. narybku jesiennego lipienia i 30-50 tys. szt. narybku jesiennego pstrąga potokowego nie było ilością rzucającą na kolana. Dla porządku należy nadmienić, że gospodarz wody - Okręg PZW w Krośnie nie posiadał własnych ośrodków zarybieniowych i materiał zarybieniowy kupowany był z zewnątrz. Wiązało się to nie raz z długim transportem, wielokrotnym załadunkiem itp.. Nie muszę wyjaśniać jak odbijało się to na jakości narybku.
W roku 1998 Okręg PZW Krosno stał się właścicielem czterech ośrodków zarybieniowych. Dwa z nich miały i mają warunki do produkcji ryb łososiowatych. Produkcja ośrodków pozwoliła zwiększyć zarybienie lipieniem do 70-90 tys. szt. narybku rocznie. Zarybienie pstrągiem potokowym wzrosło jeszcze bardziej. W 2001 roku zarybiliśmy do zlewni Sanu ponad 500 tys. szt. wylęgu, 70 tys. szt. narybku i prawie tonę selektów potokowca. Rok 2002 będzie bogatszy o 15 tys. szt. narybku wiosennego pstrąga potokowego długości 15-20 cm i ok. 2 tony tarlaków i selektów, które wypuszczone zostaną po tarle. Zarybienie lipieniem winno wynieść ok. 80 tys. szt.
Gdyby liczby bezpośrednio przekładały się na ilość ryb w rzece byłoby dobrze. Jednak przy zarybieniach obok staranności ich prowadzenia potrzebne jest szczęście i odrobina Bożej pomocy by za kilka dni po zarybieniu nie spadł deszcz a przybór wód nie zdziesiątkował narybku.
Kto dotrwał w czytaniu do tego momentu zapewne wytrzyma także moją trzyczęściową receptę na obfitość ryb w Sanie.
Po pierwsze to dążenie do zarybienia lipieniem i pstrągiem w ilości po 100 tys. szt. narybku rocznie.
Po drugie ustanowienie odcinka rzeki np. od Zwierzynia do ujścia Hoczewki z zakazem zabierania ryb z wyjątkiem okazów – lipień 40 cm, pstrąg 50 cm, czyli tylko ryb których zdolności reprodukcyjne są już nieduże.
Po trzecie jeszcze większa ilość kontroli bowiem pstrągi i lipienie są „cięte” równo z wymiarem a nawet poniżej niego.
Jestem pewien, że gdy spełnimy te trzy warunki rekord złowionych 2012 szt. pstrągów i lipieni powyżej 25 cm na Muchowych Mistrzostwach Polski zostanie wkrótce pobity.

Rymanów, 27.08.2002.

Piotr Konieczny

Ryby w wodzie są?


Lipień z Sanu


Lipień 2


<< PowrótOceń artykuł >>

Autor Komentarz
Andrzej Dudek
Żeby słowo stało się ciałem ! ! ! Dodałbym 4 część recepty tj.obniżenie wymiaru głowatki do 60.
Robert Guziec
Przydałoby się jeszcze bardziej restrykcyjne prawo dla kłusowników
Marcin TROUT Temporale
Zarybienia Górnego Sanu może nie są konieczne ale ochrona tarlisk jest nieodzowna. Stawy hodowlane zniszczą to co pozostało, no i oczywiście "prądowcy", ci wybierają z rzeki ostatnie dzikie ryby - należy zadbać o ochronę tej wody.
Marek Jarecki
Jest skuteczniejszy sposób na zwiększenie populacji ryb .
Na Słowacji łowić wolno na potokach od 16.04 do pierwszych lodów za wyjątkiem głowatki ,którą łowią od listopada do grudnia.
na rzekacj łowić wolno od 01.06 do pierwszycj lodów.
Jest to rozwiązanie może bolesne dla naszych wędkarzy ale konieczne.
Słowacy mają dzięki temu nie przesadzając 50 razy więcej ryb w rzekach i odpowiednio 2 razy większych(oczywiście procentowo) niż my.
Wszysko to przy 10 krotnie mniejszych zarybieniach.
Wędkarzom rekompensują łowiska komercyjne i otwarcie sezonu ,które jest co roku KANADĄ!!!
To takie moje skromne zdanie a wy i tak zrobicie po swojemu.
Kto jest za mną ?
Marek
Leszek Dąbal
Koncentrowanie zarybień do Sanu od Zwierzynia do Zagórza przy braku innych działań ochroniarskich tj. brak oczyszczalni w Lesku, częste braki wody biologicznej poniżej Myczkowiec, zła ochrona, zarybienia bezwartościową rybą handlową powodują małą efektywność zarybień, działania muszą być kompleksowe. Pozostałe wody górskie są zaniedbane i dewastowane. Co przeszkadza zintensyfikować naturalny rozród pstrąga w górze Sanu?
macias drosd
trzymam kciuki za dalszą pracę Pana Piotra!!!! po mp `
Robert
Panie Leszku!!! powinien Pan wiedzieć że w górnym Sanie brak jest wody...jak i w innych górskich rzekach w ich górnym biegu...a poza tym czy łowił Pan ostatnio w Sanie? Widział Pan ile lipieni i pstrągów "bulka" teraz na rzece?Komplet i to porządny nie jest obecnie problemem!! I to dzięki pracy właśnie Pana Piotra Koniecznego...Daj Boże więcej takich ludzi w PZW!!!

Galeria zdjęć
Abel VAYA 5/6
Email:
Haslo:
Zaloguj automatycznie
przy kazdej wizycie:
Zaloz konto
Gorące dyskusje
Na Forum
...Czy są jakieś
materiały?

Według mnie 2-gim,
niewątpliwie
ciekawym punktem
mogło by być
zapytanie : A jak
było na terenach
wschodnich, w...
Propozycje na naszywkę Forum FF

 [tally] 7

 [tally] 5

 [tally] 10

 [tally] 12

 [tally] 81

 [tally] 10

 [tally] 1

 [tally] 4

 [tally] 19

 [tally] 8

 [tally] 19

 [tally] 93

 [tally] 24

 [tally] 6

 [tally] 7
głosów: 306 więcej >>
Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus