f l y f i s h i n g . p l 2024.05.26
home | artykuły | forum | komis | galerie | katalog much | baza | guestbook | inne | sklep | szukaj
FORUM  WĘDKARSTWA  MUCHOWEGO
Email: Hasło:
Zaloguj automatycznie przy każdej wizycie:
Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś: Załóż konto

Ostani post! Temat: Odp: Koniec kultowego drzewka.... Autor: Roman Cyfra. Czas 2024-05-25 23:57:04.


poprzednia wiadomosc Czy Zjazd Okręgowy może.... : : nadesłane przez wiessci (postów: 258) dnia 2005-06-21 14:23:51 z 82.115.70.*
  Czy Zjazd Okręgowy może znieść wodę górską (na wniosek delegata) w sytuascji kiedy ZO
ma pozwolenia wodna prawne na 15 lat, i czy w takiej sytuacji wogóle jast zasadne składanie takiego wniosku. Przypomnę że chodzi o odcinek wody górskiej na Dunajcu ponizej Czchowa (Piaski Drużków - Zakliczyn) "wywalczony" 4 lata temu na zjeździe okregowym przez muszkarzy z Tarnowa. Istnieje obawa, że od 26.06. woday górskiej może już nie być, ponieważ jest grupa
"robaczarzy" , którzy chcą przekwalifikowania tego odcinka na wodę nizinną.
Wypowiedzcie sie na ten temat.
Wiesław Ścibor

  [Powrót do Forum] [Odpowiedz] [Odpowiedz z cytatem]    
 
Nadawca
Data
  Odp: Czy Zjazd Okręgowy może.... [8] 21.06 14:32
 
Jeśli w operacie jest zapisane, że na wodzie ma być prowadzona gospodarka rybami łososiowatymi, to jest podstawa, by odcinek rzeki uznać za wodę ryb łososiowatych ze wszystkimi tego konsekwencjami. Moim zdaniem zarybianie pstrągiem i lipieniem, i jednocześnie zezwolenie na przynęty zwierzęce stoi w sprzeczności logicznej i prawnej. O ile pamiętam na Popradzie wolno łowić na przynęty naturalne, mimo zarybień rybami łososiowatymi. Nie wiem, jaka była argumentacja w tym przypadku.
Jeśli nie zapisano w operacie, to sprawa się komplikuje.
 
  Odp: Czy Zjazd Okręgowy może.... [7] 21.06 15:06
 
Żaden przepis powszechnie obowiązującego prawa nie zabrania połowu ryb łososiowatych na robaka. Zabraniają tego tylko wewnętrzne przepisy PZW.

Zapewne niewiele (o ile w ogóle?) powstało operatów, w których wyraźnie jest napisane, że na danym odcinku nie bedzie można łowić na przynęty zwierzęce. Ogólne sformułowania o "wodach górskich" zawarte w operatach są bez znaczenia, bo co to z prawnego punktu widzenia jest "woda górska"?

Pozdrawiam
Michał Cebula
 
  Odp: Czy Zjazd Okręgowy może.... [6] 21.06 15:27
 
Nie mam pod ręką ustawy i rozporządzenia. Przepisy PZW też są jednak prawem i na nich się tu opieram, tym bardziej, że problem wydaje się dotyczyć właśnie przepisów PZW. Intencją mojej wypowiedzi jest zwrócenie uwagi na pewną sprzeczność w przypadku zezwolenia na połów przy użyciu przynęty zwierzęcej na wodzie ryb łososiowatych. Czy wyobrażacie sobie u nas wędkarza, który odcina przypon, jeśli ryba połknęła haczyk (dotychczas nie spotkałem takiego)? Czy decydent wie, jak wysoka jest śmiertelność ryb zahaczonych głęboko (mam wątpliwości)? Decyzja ws. dopuszczenia przynęt musi być logiczna, oparta o wiedzę i uwzględniać realne warunki, a nie tylko zachcianki wędkarzy.
Jeśli do rzeki będą trafiać tęczaki, nie podlegające ochronie ustawowej, to można dopuścić przynętę zwierzęcą. Jeśli pstrągi, łososie i lipień - trzeba postępować bardzo rozważnie.
 
  Odp: Czy Zjazd Okręgowy może.... [5] 21.06 16:06
 
Proszę mnie nie zrozumiec źle. Ja nie popieram łowienia pstragów na robaka. Ale nie znajduję podstaw prawnych aby tego zakazać uprawninemu do rybactwa.
Z PZW trzeba postepować jak z dzieckiem bo jest trochę niedorozwiniete. Ale z drugiej strony jeśli przyjmiemy takie ograniczenia dla PZW, to będą one tez dotyczyc prywatnych uzytkowników rybackich. A tu uważam, że jeśli prywaciaż pozwoli na połów pstragów na robaka to jego sprawa i jego (stracone lub nie) pieniądze. Nie kazdej rzece takie robaki zaszkodzą. A może to paradoksalnie nawet pomoże (za pieniądze z licencji własciciel wynajmie strażników, naprawi tarliska itp.). W Anglii przecież wolno łowić w wielu miejscach np. lipienie na robaka - i nie widać aby to szkodziło populacji. Jeśli jednak prywaciaż doprowadzi tym do zagłady pstrągów (choć taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny) to odpowie za to po zakończeniu swej "kadencji". Ale nie wolno mu tego dzisiaj zakazywać, bo niby na jakiej podstawie?
Krótko mówiąc uwazam, że nie należy żadnego uprawnionego do ryb. ograniczać odgórnie w tym co mu wolno na rzece przez niego użytkowanej. Trzeba go tylko po zakończeniu uzytkowania dokładnie rozliczyć.

Pozdrawiam
Michał Cebula
 
  Odp: Czy Zjazd Okręgowy może.... [1] 21.06 16:25
 
Regulamin PZW (przyjęty przez ZG PZW) jest prawem na wodach PZW. Z niego wynikają odpowiednie wnioski dla gospodarki wędkarsko-rybackiej. Dużo jednak zależy od interpretacji i chęci.
Jeśli chodzi o lipienie w Wielkiej Brytanii, to nie jest to dobry przykład, bo one akurat tam są często traktowane jako ryba niepożądana i wręcz tępiona! Na wielu wodach brytyjskich zezwala się na połów ryb łososiowatych przy użyciu przynęty zwierzęcej, ale wynika to z faktu, że każdy właściciel wody sam ustala swoje zasady. Inna jest tam też kultura wędkowania, co też jest istotne, gdyż odsetek osób jadących po mięso nad wodę jest niższy niż w Polsce.
Istotą pytania wyrażonego przez kolegę "wiessci" w pierwszej wiadomości jest - czy zjazd okręgowy może ustalić takie lub inne przepisy. Przepisy szczegółowe powinny być w zgodzie z przepisami wyższymi i pewną logiką.
 
  Odp: Czy Zjazd Okręgowy może.... [0] 21.06 18:19
 
Regulamin PZW (przyjęty przez ZG PZW) jest prawem na wodach PZW. Z niego wynikają odpowiednie wnioski dla gospodarki wędkarsko-rybackiej.

Dokładnie tak. A poniewaz w &6 pkt 1a. jest napisane: "w wodach nie objętych informatorem krainy wód pstrąga i lipienia, łowienie tych ryb dozwolone jest na przynety dopuszczone przez uprawnionego do rybactwa", więc każdy okręg sam może ustalac na co można łowić łososiowate w jego wodach, podobnie jak samodzielnie ustala listę wód górskich.

Na wielu wodach brytyjskich zezwala się na połów ryb łososiowatych przy użyciu przynęty zwierzęcej, ale wynika to z faktu, że każdy właściciel wody sam ustala swoje zasady.

W Polsce też tak jest. Właściciel łowiska (czy to PZW, czy prywatny) sam ustala swoje zasady, byle nie łamał ustawy.

Istotą pytania wyrażonego przez kolegę "wiessci" w pierwszej wiadomości jest - czy zjazd okręgowy może ustalić takie lub inne przepisy.

Uważam więc że poprawna odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK, może wprowadzić dowolne przynęty i dowolnie kwalifikowac wody na górskie/nizinne.

Czy popieram przekwalifikowanie takiej wody górskiej na nizinną? W wodach PZW oczywiście że NIE. M.in. z powodów które Pan przytoczył.


Pozdrawiam
Michał Cebula
 
  Odp: Czy Zjazd Okręgowy może.... [2] 21.06 18:57
 
Lepiej nie dopuszczać do wprowadzania takich rozwiązań niz budzić sie potem z ręką w nocniku i szukać sposobów na rozliczania po szkodzie.

Wód "górskich" mamy mało, muszkarzy coraz więcej. Każda taka woda jest bezcenna. Nawet jeżeli tylko potencjalnie przypomina prawdziwą wodę pstragową.

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski
 
  Odp: Czy Zjazd Okręgowy może.... [1] 21.06 20:40
 
Lepiej nie dopuszczać do wprowadzania takich rozwiązań niz budzić sie potem z ręką w nocniku i szukać sposobów na rozliczania po szkodzie.


A jak konkretnie do tego niedopuścić, skoro dziś wolno bez ograniczeń tak robić? Postulat zmiany prawa odniesie raczej marny skutek.
Ja napisałem jak jest, odpowiadając na zadane pytanie, niezależnie czy mi się to podoba czy nie.

Pozdrawiam
Michał Cebula
 
  Odp: Czy Zjazd Okręgowy może.... [0] 22.06 09:24
 
Jak nie dopuszczać? Roztropnie stosując obowiązujące regulacje.

Uchwały na zjeździe okręgowym podejmują delegaci. Trzeba wybierać w kołach mądrych delegatów na zjazdy okręgowe.

A jak to robić?

Być zorganizowanymi, znać się wzajemnie, angażować sie w działania stowarzyszenia, uczestniczyć w zebraniach w kołach i w ich pracy na co dzień, rozwijać mądrych kandydatów na reprezentantów i ich wspierać, brać udział aktywnie w wyborach, popierając realistyczne programy, przynoszące postęp, które mogą strworzyć ludzie właśnie aktywni, zainteresowani , znający się na rzeczy, mający szerokie horyzonty, wykraczający poza zakres własnych interesów, którzy ujawniają sie i rozwijają się właśnie uczestnicząc w tym wszystkim, o czym było na początku tego długaśnego zdania.


Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski
 
  Odp: Czy Zjazd Okręgowy może.... [0] 21.06 14:47
 
Nie ma już pozwoleń wodnoprawnych. Teraz są umowy użytkowania rybackiego.
Okręg (Zjazd Okręgowy lub Zarząd Okręgu) może dowolnie ustanawiać/znosić wody górskie, bo to nie jest pojęcie prawne, a jedynie pojęcie z RAPR.


Pozdrawiam
Michał Cebula
 
       


Copyright © flyfishing.pl 2002
wykonanie focus